czwartek, 28 listopada 2024 09:43
Reklama

84 lata po bombardowaniu Garwolina. Program obchodów

W 84. rocznicę zbombardowania Garwolina uczcijmy pamięć mieszkańców, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Oprócz mszy świętej w dniu 8 września odbędą się również wydarzenia towarzyszące: bieg i koncert patriotyczny. 8 września 1939 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii naszego miasta. Na nasze miasto spadły niemieckie bomby niszcząc w 90% centrum Garwolina. Od bomb zginęło kilkadziesiąt osób: mieszkańców miasta, uciekinierów i żołnierzy. W czasie pożaru miasta spowodowanego bombardowaniem spaliło się wiele budynków mieszkalnych. Ogień objął również kościół parafialny: spalił się dach, trzy wieże, zegar, organy, w czasie pożaru stopiły się i spaliły trzy dzwony. Garwolin nie istniał. Jedynie szkielety kominów na ciemnym niebie przypominały, gdzie stała przedtem chata, a gdzie dom piętrowy. Dymiące się tu i ówdzie zgliszcza świadczyły o świeżości tragedii.- czytamy we wspomnieniach dowódcy 26. pułku ułanów z 14-15 września 1939.

W rocznicę bombardowania Garwolina, 8 września o godzinie 08:00 w Kolegiacie Przemieniania Pańskiego w Garwolinie zostanie odprawiona msza święta w intencji poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców Garwolina. Tego dnia na Skwerze Solidarności będzie można obejrzeć wystawę plenerową “Garwolin w okupacyjnym obiektywie”

Organizatorzy zapraszają do udziału w wydarzeniach towarzyszących. 14 września na terenach przy zbiorniku retencyjnym w Garwolinie odbędzie się “Bieg Pamięci” który będzie częścią obchodów 84. rocznicy bombardowania Garwolina, a jednocześnie trzecim biegiem w ramach tegorocznego cyklu.

17 września w niedzielę o 19.00 w garwolińskiej kolegiacie wystąpi Szkoła Muzyczna wraz z orkiestrą OSP z Trąbek z koncertem “Na biało-czerwoną nutę”

Na obchody 84. rocznicy bombardowania Garwolina zapraszają Miasto Garwolin, Kolegiata w Garwolinie, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, oraz Szkoła Muzyczna i Truchtacz.pl.

mat. pras.

bombardowanie 23


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Nikodem 07.09.2023 08:30
Wymyślanie historii. Kilkadziesiąt osób? Skąd te dane. Proszę sprawdzić księgi zmarłych i się okaże, że to kilka osób. Oczywiście, to również tragedia szczególnie dla tych rodzin. Nie mieszajcie ludziom w głowach. Bombardowane były stanowiska obrony przeciwlotniczej usytuowane na łąkach pomiędzy rzeką a koszarami. Zniszczenie Garwolina było spowodowane pożarem a nie bombardowaniami. Oczywiście była to ogromna tragedia dla mieszkańców. Bombardowane były Siedlce, Łuków czy przeprawa na Wiśle.

Garwolak 06.09.2023 11:22
Bardzo cienkie w tym roku obchody rocznicowe. Czy UM nie stać na więcej?

Strzelec 06.09.2023 11:20
Bardzo cienkie obchody rocznicowe. Czy UM nie stać na więcej?

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama