piątek, 4 października 2024 10:11
Reklama

Na wiosnę zadbaj o swój mózg!

W marcu obchodzony jest Światowy Tydzień Mózgu. A może tak na wiosnę bardziej o niego zadbać? To wyjątkowy, skomplikowany i nie do końca jeszcze odgadniony narząd, który sprawia, że jesteśmy wyjątkowi. Mózg nieustannie fascynuje naukowców. A co Ty o nim wiesz? Niektóre fakty mogą Cię zaskoczyć. Mózg dorosłego człowieka waży średnio 1500 g. Pełną dojrzałość osiąga około 25. roku życia. Zawiera około 90 miliardów komórek nerwowych (neuronów), które łączą się ze sobą. Jest centrum dowodzenia całego organizmu: dzięki rozległej sieci nerwów ma dostęp do każdego miejsca w ciele i steruje pracą wszystkich narządów, także podczas snu.

- Jest twardym dyskiem organizmu – przechowuje w pamięci nieskończoną liczbę informacji, wytwarza substancje, które wpływają na nastrój, przechowuje wspomnienia, czasem kieruje się emocjami, w przypadku niebezpieczeństwa, każe nam walczyć, uciekać lub zastygnąć - czasem reaguje nieadekwatnie. Gdy nabywamy nowe umiejętności, w mózgu tworzą się ścieżki połączeń, ale nieużywane ścieżki z czasem zostają przerywane. Mózg decyduje, na czym się skupić, a co zignorować, stosuje uproszczenia, skróty myślowe, co z jednej strony ułatwia nam funkcjonowanie w świecie, z drugiej - może wpędzać nas w pułapkę stereotypowego myślenia. Pozwala zrozumieć innych ludzi, np. odgadnąć, co myślą po wyrazie ich twarzy, sprawia, że jesteśmy wyjątkowi – mówi Anna Karolczuk, psycholog.

Nasze samopoczucie, funkcjonowanie w dużej mierze zależy od jego kondycji. Co możemy zrobić, aby nasz mózg był w jak najlepszej formie:
- wysypiać się (dla większości z nas optimum to 8 godzin snu/dobę)
- pamiętać o ruchu: uprawiajmy sport, spacerujmy, tańczmy
- stosować zdrową dietę, pamiętać o odpowiednim nawodnieniu
- unikać używek
- dbać o rozwój intelektualny – czytanie książek, uczenie się nowych rzeczy (np. języków obcych) ma nieoceniony wpływ na nasz mózg
- podejmować nowe aktywności – mózg lubi wyzwania! - świetną gimnastyką dla mózgu jest nauka nowej umiejętności czy chociażby zmiana trasy, którą zazwyczaj chodzimy/jeździmy
- ćwiczyć grę na instrumencie muzycznym
- odpoczywać, kiedy potrzebujemy
- zauważać pozytywy (na przekór naturze, ponieważ mózg zazwyczaj wyszukuje zagrożenia)
- dbać o zdrowe relacje, spotykać się z innymi ludźmi

an/red.

fot. Freepik.com

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama