niedziela, 23 lutego 2025 13:02
Reklama włączenie społeczne
Reklama

Raport sygnałem ostrzegawczym

Po narkotyki sięgają, bo nie chcą być ?inni? albo uciekają w ten sposób od problemów. A sukcesy opijają alkoholem. Wśród garwolińskich nastolatków są już tacy, którzy piją codziennie. W szkołach gimnazjalnych i ponadgimazjalnych przeprowadzono ankietę dotyczącą różnych zagrożeń czyhających na młodzież. W badaniu wzięło udział ponad 600, wybranych losowo, uczniów.

Tego typu raporty powinny zawsze być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Pokazuje to również słabość programów profilaktycznych [Urszula Sajewicz-Radtke]

98 osób przyznało się, że przynajmniej raz zażywało narkotyki. 210 uczniów odpowiedziało, że zna od 2 do 10 osób, które ?biorą?, a 116 osób, że zna ich więcej. Dlaczego młodzi ludzie sięgają po narkotyki? Przede wszystkim z chęci przypodobania się znajomym. Takiej odpowiedzi udzieliła ponad połowa ankietowanych. Na kolejnych mało zaszczytnych miejscach były problemy w domu (159 osób), moda (147) oraz problemy w szkole (140).

Młodzi ludzie po raz pierwszy z narkotykami zetknęli się na dyskotece lub prywatce, ale sporo osób wskazało także szkołę. Aż 102 osoby odpowiedziały, że w ich szkole narkotyki są bardzo łatwo dostępne, nie przeszkadzają w tym ani kamery, ani to, że uczniowie z innych szkół nie są wpuszczani do budynku.

Niemniejszym problemem jest alkohol. 317 osób pierwszy raz piło w gimnazjum, 121 już w podstawówce, pozostali w liceum. Po raz pierwszy sięgnęli po procentowe napoje ze znajomymi, 48 osób - z kimś z rodziny. Ulubionym alkoholem młodzieży jest piwo - 360 osób powiedziało, że pije je najczęściej. W następnej kolejności wódka, wino i inne. Najczęściej piją na spotkaniach towarzyskich (361 osób), na dyskotekach (127) albo opijając jakiś sukces (98). Niepokojąca była odpowiedź o częstotliwość spożywania alkoholu - 29 nastolatków przyznało się, że pije codziennie.

Justyna Dybcio

Wyniki ankiet specjalnie dla portalu WirtualnyGarwolin.pl komentuje Urszula Sajewicz-Radtke (na zdjęciu), psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Wyniki jasno wskazują na współczesne zagrożenia, jakie czyhają na młodych ludzi. Zdecydowanie należy z niepokojem przyglądać się wynikom tego typu ankiet. Wskazują one, jak duży kontakt ma młodzież z używkami. Każdy sygnał, który wskazuje na to, że młodzi ludzie mają łatwy dostęp do substancji psychoaktywnych lub alkoholu należy traktować z powagą. Coraz częściej picie alkoholu czy palenie trawki jest bagatelizowane i uznaje się, że przecież wszyscy tak robią. Musimy jednak pamiętać, że adolescencja to czas budowania swojej tożsamości, poszukiwania strategii radzenia sobie ze stresem, uczenia się sposobów spędzania czasu, relaksu. Jeśli dziecko nauczy się, że tylko alkohol lub narkotyki mogą dać mu rozluźnienie, w dorosłym życiu również chętniej będzie sięgać po tego typu rozwiązania. Warto zauważyć, że piwo często nie jest spostrzegane jak alkohol, dopiero wysokoprocentowe alkohole wydają się groźne, piwo jest traktowane jak napój niskoalkoholowy, a więc też mało szkodliwy. Tego typu raporty powinny zawsze być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Pokazuje to również słabość programów profilaktycznych. W szkołach organizowane są dni antynikotynowe, mówi się o zagrożeniach związanych z alkoholizmem, jednak zajęcia te często są postrzegane przez młodzież jako nudne i mało wartościowe. W przypadku osób, które już w wieku nastoletnim spożywają alkohol codziennie konieczne jest podjęcie szybkich kroków zaradczych. Trudno powiedzieć, czy są one już uzależnione, czy może są na razie na drodze do uzależnienia, ale zdecydowanie należy jak najszybciej pomóc tym osobom.

Urszula Sajewicz-RadtkeUrszula Sajewicz-Radtke

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: GospodarzTreść komentarza: Ul.Św Walentego patrona obłąkanychData dodania komentarza: 22.02.2025, 20:07Źródło komentarza: Popiełuszki zamiast Strażackiej? Nowe propozycje nazw ulic w GarwolinieAutor komentarza: KonioTreść komentarza: Chińska Republika Ludowa wkracza do nas na pełnej "Kurtyzanie " ,może niedługo Milicja Obywatelska jeszcze będzie granaty jak na Ukrainie ,przyczepiać do dronow FVP i od razu wymierzać karę. Przecież dron obserwuje wszystko a jak się to ma do wolności i PRYWATNOŚCI obywateli nie uczestniczących w ruchu na przejściu? Najpierw to niech odpowiedni decydenci wraz z uczonymi w piśmie z Policji ,najlepiej z Ruchu Drogowego ,zrobią INWENTARYZACJE PRZEJSC DLA PIESZYCH bez sygnalizacji świetlnej i ich usytuowania...przykład przejście dla pieszych przy Kościele (starym) jadąc w stronę UM możemy trafić na pieszego który wpada na przejście z za rogu budynku, do przejścia jest trzy metry to cud i wyjątkowa ostrożność kierowców, że jeszcze nie było tam tragedii ,ale przecież jakiś kretyn zaaprobował to przejście a następnie idioci tym razem na szczeblu krajowym każą pieszym gnać przed siebie nie patrząc na nic bo mają pierwszeństwo....pierwszeństwo często do stylisty Broniszewskiego tylko niestety tam sprzedają jesionki dębowe a nie z wełny angielskiej.Kraj w którym nie długo nie da się żyć, jeszcze tylko snajperów na drzewach nie ma ,żeby strzelali do kierowców jak do zwierzyny łownej.Pozdrawiam!!!!konioData dodania komentarza: 22.02.2025, 13:13Źródło komentarza: Dron nad przejściami – garwolińska policja kontroluje kierowców i pieszychAutor komentarza: KonioTreść komentarza: Pełna zgoda, z całym szacunkiem św.Krzysztof to postać amorficzna i uniwersalistyczna na poły legendarna a ksiądz Szajda jak najbardziej z krwi i kości nasz dlugoletni mieszkaniec był znany lokalnej społeczności, sam byłem kilka lat ministrantem pod jego czujnym okiem i wspominam go jak najlepiej.Data dodania komentarza: 22.02.2025, 10:02Źródło komentarza: Popiełuszki zamiast Strażackiej? Nowe propozycje nazw ulic w GarwolinieAutor komentarza: StasioTreść komentarza: Rozwiązań systemowych dla policji w celu skutecznych interwencji dotyczących przemocy fizycznej i psychicznej nie ma ale na kontrole i sprzęt w celu wypisania mandatu pieniądze się znajdują. To są realia nie wymysłyData dodania komentarza: 21.02.2025, 23:09Źródło komentarza: Dron nad przejściami – garwolińska policja kontroluje kierowców i pieszych
Reklama