niedziela, 29 września 2024 11:19
Reklama

Kobiety rządzić się nie boją

Podobno to mężczyźni są stworzeni do sprawowania władzy. Podobno. Z roku na rok widzimy coraz więcej kobiet w polityce, samorządach lokalnych czy na prezesowskich fotelach dużych firm. A jak wygląda piękniejsza strona samorządu powiatu garwolińskiego? Na fotelach burmistrza i wójta zasiadają w tej kadencji cztery panie. Za sterami Łaskarzewa stoi Lidia Sopel-Sereja, w Parysowie dowodzi Bożena Kwiatkowska, w Żelechowie Mirosława Miszkurka, a Pilawą, kolejną kadencję zarządza Albina Łubian. W poprzedniej kadencji w garwolińskim samorządzie nie było tak kobieco. Nie tylko na najwyższych stołkach, ale teraz w szeregach radnych pań jest teraz więcej. W gminie Borowie na 15 radnych, 6 to panie, w tym przewodnicząca i wiceprzewodnicząca rady, a w poprzedniej były zaledwie dwie kobiety.

Najwięcej kobiet w radzie, której także przewodniczy przedstawicielka płci pięknej ma miasto Łaskarzew ? aż 7. Jednak to właśnie nad Promnikiem kilka miesięcy po wyborach doszło do spięć na linii burmistrza i przewodniczącej opisywanej w lokalnej prasie jako konfrontacja brunetki z blondynką.

Płeć nie pomaga

Czy będąc kobietą włodarz łatwiej jest pukać do drzwi urzędów w sprawie dodatkowych funduszy na rozwój samorządu? Takie pytanie zadaliśmy Lidii Sopel-Sereji. ? W Urzędzie Marszałkowskim czy Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim nie ma miejsca na kobiecą kokieterię. Tam liczą się argumenty i umiejętności włodarza, niezależnie od tego czy jest kobietą czy mężczyzną ? odpowiada pierwsza w historii Łaskarzewa kobieta burmistrz.

W Urzędzie Marszałkowskim czy Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim nie ma miejsca na kobiecą kokieterię [Lidia Sopel-Sereja]

Po pięć pań zasiada w radach gmin Maciejowice, Garwolin, Łaskarzew oraz w Żelechowie. Choć przewodnicząca rady Jadwiga Kulikowska zrezygnowała z mandatu, ale radni nie przyjęli tej rezygnacji, więc przynajmniej oficjalnie wciąż stoi na czele żelechowskiej rady. O przyszłości Pilawy decydują cztery kobiety, a w Parysowie, Sobolowie i Garwolinie tylko trzy.

Samorządowy parytet?

W garwolińskiej radzie, niestety żadna pani nie doczekała się funkcji chociażby przewodniczącej komisji. Jedynie Beata Żak jest wiceprzewodniczącą komisji spraw komunalnych i porządku publicznego. Kobiet jak na lekarstwo ma gmina Trojanów ? tylko dwie panie radne i Miastków Kościelny czy Górznie ? po jednej przedstawicielce płci pięknej.

Nieraz oglądam programy telewizyjny, w których są same kobiety i kłócą się tam niemniej niż mężczyźni [Waldemar Sabak]

Może zatem wprowadzić parytet w wyborach samorządowych? ? Demokracja to demokracja i nie możemy wpływać na wybory odgórnymi wytycznymi co do liczby kobiet i mężczyzn ? uważa Waldemar Sabak. Wójt gminy Górzno snuje teorię, że obecność przedstawicielek płci pięknej niekoniecznie wpływa na mniej konfliktów. ? Nieraz oglądam programy telewizyjny, w których są same kobiety i kłócą się tam niemniej niż mężczyźni ? dodaje włodarz.

Rada bez kobiety

Na mapie powiatu garwolińskiego są jeszcze takie samorządy, gdzie decyzje zapadają wyłącznie w męskim gronie. O to jak brak kobiet wpływa na prace wilżańskiej rady gminy zapytaliśmy jednego z radnych.

Uważam, że z przedstawicielkami płci pięknej Rada Gminy w Wildze, podobnie jak teraz, potrafiłaby się dogadać [Wojciech Parol]

? Męska solidarność to męska solidarność i to dzięki niej w tej kadencji nie doszło do żadnych nieporozumień w radzie. Ciężko powiedzieć, czy gdyby w radzie były kobiety, to byłoby inaczej. Uważam, że z przedstawicielkami płci pięknej Rada Gminy w Wildze, podobnie jak teraz, potrafiłaby się dogadać ? mówi Wojciech Parol.

jd/łk


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
co to 09.03.2012 10:19
a co to jest podlasie24 pierwszy raz słyszę o tym

E.La 09.03.2012 07:49
Gdzie tu widzicie kopie materiału zaczerpniętą od konkurencji? 8.03 na portalu podlasie24.pl już od poranka /godz. 7.12/ był artykuł o kobietach rządzących w powiecie garwolińskim. Na WP i eG artykuły o kobietach na urzędach ukazały się mniej więcej w tym samym czasie, czyli koło południa. Jeżeli już ma być kopia, to z portalu podlasie24.pl.

asd 09.03.2012 07:22
nędzna kopia konkurencji i to nie tylko tego artykułu, w ogóle bardzo słabo, już się tego czytać nie chce

dawacie minusy 08.03.2012 15:55
Znowu kopiujecie pomysły z konkurencji, wstydu nie macie?, oni o kobietach przy władzy, za chwile wy, wcześniej oni o migu, za chwilę wy, oni o tym gościu z pociągu, za chwilę wy, tylko że wasze teksty wyglądają jak by były na szybko na kolenie pisane. wstyd, po prostu wstyd

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: rolnik z PiSTreść komentarza: leki to chemia powodująca zatrucie organizmu. należy stosować wyłącznie naturalne preparaty, pokrzywa, czosnek, miód, węgiel czy spirytus to są środki zwalczające wszelkie schorzenia. Żeby zdobyć te leki nie trzeba żadnej aptekiData dodania komentarza: 28.09.2024, 21:50Źródło komentarza: W weekend lepiej nie chorowaćAutor komentarza: yetiTreść komentarza: zamilcz analfabeto lub wróć do 3 klasy podstawówki. nie kompromituj się.Data dodania komentarza: 28.09.2024, 16:40Źródło komentarza: W weekend lepiej nie chorowaćAutor komentarza: goraTreść komentarza: odpowiedzialny za propagande pachołek gonskiData dodania komentarza: 28.09.2024, 16:15Źródło komentarza: Były wójt kierownikiem w starostwieAutor komentarza: RealiaTreść komentarza: Norbert Wilbik Katarzyna Jamnicka - Kondej Marcin Jaroń Krzysztof Ośka Waldemar Trzaskowski te osoby mogą sobie pogratulować zaorania możliwości rozwoju powiatu przez pięć następnych lat. Nikt z zewnątrz nie da pieniędzy dla powiatu którego starosta na facebooku naśmiewa się z członków rządu albo bierze udział w akcjach typu "MuremzaBobrem"... Liczmy, że przy kolejnych wyborach będzie to tej piątce radnych zapamiętane. O Panu Mirosławie to nawet nie ma co pisać, bo on to na pewno nie dotrwa do końca kadencji na stołku i wcześniej spotka go kara za złożenie tej dziwnej koalicji.Data dodania komentarza: 28.09.2024, 11:59Źródło komentarza: Były wójt kierownikiem w starostwie
Reklama