W 2011 roku czytelnicy biblioteki wypożyczyli ponad 42 tys. woluminów, ponad połowę stanowiła literatura piękna dla dorosłych. ? Nasi czytelnicy charakteryzują się różnymi zainteresowaniami i potrzebami. Jest to uzależnione od wieku, wykształcenia, wykonywanego zawody. Poszczególne grupy czytelników poszukują określonego rodzaju literatury ? wyjaśnia Iwona Poreda.
Co czytają panie? Najchętniej literaturę obyczajową, romanse historyczne, pamiętniki, biografie znanych ludzi czy książki opisujące życie kobiet w innych krajach. Od lat nie zmieniają się preferencje męskiej części czytelników. Tu dominuje literatura sensacyjna, kryminały i horrory.
Wzrasta zainteresowanie pozycjami z gatunku fantasy, po które sięga głównie młodzież. Młodzi czytelnicy często wybierają także książki o tematyce narkomanii, alkoholizmu, samotności, anoreksji czy depresji. Duży wpływ na wypożyczane książki mają media i ogłoszenie laureatów Literackiej Nagrody Nobla. Coraz częściej czytelnicy MPBP sięgają po polską literaturę współczesną czy książki podróżnicze.
W zbiorach MPBP na koniec 2011 roku było 52 902 woluminów.
Łukasz Korycki
Napisz komentarz
Komentarze