poniedziałek, 7 października 2024 14:18
Reklama

Rusza rekrutacja do miejskich przedszkoli

Trwa rekrutacja do miejskich szkół podstawowych. 1 marca rozpocznie się nabór dzieci do przedszkoli. Nie przegap okresu składania podań i dowiedz się, jakie są obowiązujące wymagania. Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat.  Jest ono realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych lub innych formach wychowania przedszkolnego. Dzieci sześcioletnie, czyli w obecnej rekrutacji urodzone w 2015 roku, zobowiązane są odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. Dziecko sześcioletnie, na wniosek rodziców, może też rozpocząć naukę w klasie I szkoły podstawowej.

 

Dzieci pięcioletnie (urodzone w 2016 roku), dzieci czteroletnie (urodzone w 2017 roku) oraz dzieci trzyletnie (urodzone w 2018 roku) mają ustawowe prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego. A co jeśli w danym przedszkolu zabranie miejsc? W sytuacji nieprzyjęcia dziecka w postępowaniu rekrutacyjnym do żadnego z przedszkoli wskazanych we wniosku, burmistrz miasta wskaże rodzicom inne przedszkole lub oddział przedszkolny w szkole podstawowej, który przyjmie dziecko.

Do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy. W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsce w publicznych przedszkolach lub oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę łącznie następujące kryteria ustawowe, mające jednakową wartość: wielodzietność rodziny kandydata, niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata, niepełnosprawność obojga rodziców kandydata, niepełnosprawność rodzeństwa kandydata, samotne wychowywanie kandydata w rodzinie, objęcie kandydata pieczą zastępczą.

W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu dane publiczne przedszkole lub oddział przedszkolny w danej publicznej szkole podstawowej nadal dysponuje wolnymi miejscami, są brane pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący. W Garwolinie będzie brane pod uwagę to, czy rodzice pracują zawodowo w pełnym wymiarze czasu pracy (10 punktów), czy rodzice mieszkają
na terenie miasta Garwolina i rozliczających podatek dochodowy od fizycznych w garwolińskim urzędzie skarbowym (9 punktów), czy dziecko będzie przebywało w przedszkolu minimum 8 godzin dziennie (8 punktów) oraz czy rodzeństwo dziecka uczęszcza do tego samego przedszkola (6 punktów).

Rekrutacja do miejskich przedszkoli ruszy 1 marca. Czas na złożenie wniosku rodzice będą mieli do 12 marca. Po zweryfikowaniu wniosków przez komisję rekrutacyjną 22 marca o godz. 9:00 zostaną opublikowane listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do danej placówki. Od 22 do 26 marca rodzice będą musili potwierdzić chęć uczęszczania dziecka do wybranego przedszkola. Ostateczne wyniki rekrutacji zostaną podane do wiadomości 7 kwietnia.

garwolin.pl/red.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama