wtorek, 8 października 2024 00:27
Reklama

Drugie życie dla dworku w Nowych Iganiach

Dworek w podsiedleckich Iganiach, czyli dawny folwark Cedrowskich wróci na kulturalną mapę Mazowsza. Powstały w latach 20. XIX wieku obiekt władze województwa odkupiły od prywatnego właściciela. W tym miejscu swoją siedzibę będzie miało Muzeum Powstania Listopadowego, które będzie oddziałem Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Dwór w Iganiach z 1828 r. obecnie jest opuszczony i zaniedbany. Dawną świetność chce przywrócić mu samorząd Mazowsza, który właśnie stał się jego właścicielem. Jak podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa, dworek jest pewnego rodzaju symbolem. ? Obiekt ten jest bardzo ważny dla okolicznych mieszkańców. Był świadkiem wielu historycznych wydarzeń i kojarzył się z bohaterstwem oraz nadzieją, bo w 1831 r. w Iganiach odbyła się jedna z niewielu zwycięskich bitew powstania listopadowego. Po renowacji dwór będzie przypominał o najważniejszych wydarzeniach z naszej historii ? dodaje Janina Ewa Orzełowska.

 

Podczas powstania listopadowego i bitwy pod Iganiami w 1831 roku toczyły się o dworek walki między wojskami generała Ignacego Prądzyńskiego a korpusem rosyjskim gen. Rosena. Od lat jednak niszczał, w międzyczasie pełniąc nawet rolę chlewni. Po zakupie nieruchomości przez zarząd województwa mazowieckiego jest szansa na przywrócenie dawnego blasku tego obiektu. ? Wszystkie prace będą konsultowane z konserwatorami ? podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa. ? Wspólnie z nimi, a także historykami i ekspertami musimy zastanowić się, w jaki sposób zaadaptować tę przestrzeń. Zależy nam, aby Iganie stały się centrum muzealnym, kulturalnym i naukowym ? dodaje.

Placówka w przyszłości pokaże historię powstań narodowych w regionie. Wokół muzeum powstanie park dostosowany do planowanych rekonstrukcji bitwy pod Iganiami. ? Okolice dworu doskonale do tego się nadają ? zaznacza Sławomir Kordaczuk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach. ? Oprócz budynku jest jeszcze działka rolnicza, więc tu moglibyśmy na ?surowym korzeniu? stworzyć park dostosowany do planowanych rekonstrukcji bitwy pod Iganiami. Chcielibyśmy też rozszerzyć działania dotyczące w ogóle powstań narodowych w naszym regionie. Możemy także, włączając Iganie, opracować szlak turystyczny ? z Kotunia, przez Iganie, Siedlce, do Dąbrowy. Jednak musimy zacząć od inwentaryzacji obiektu i przygotowania z udziałem konserwatora zabytków harmonogramu odbudowy. Zależy nam też na tym, aby w nasze działania włączyć mieszkańców Igań i lokalne środowiska. Jeśli wszystko dobrze pójdzie pierwszych zwiedzających będziemy mogli zaprosić w 2023 r. ? podsumowuje dyrektor muzeum.

mat.pras.

fot. Sławomir Kordaczuk

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama