środa, 9 października 2024 08:25
Reklama

Zawyją syreny. Garwolin pamięta o powstańcach

1 sierpnia o godzinie 17:00 w Garwolinie zawyją syreny. Ruch w centrum miasta zostanie zatrzymany, a pod pomnikiem zostaną złożone wiązanki kwiatów. W ten sposób zostanie uczczona 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. "Zgodnie z prośbą Starosty Powiatu Garwolińskiego w dniu 1 sierpnia 2020 roku od godz. 17:00 do godz. 17:01 przeprowadzona zostanie głośna próba syren Systemu Alarmowego Miasta Garwolin. Głośna próba syren będzie jednocześnie przypomnieniem 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W trakcie głośnej próby będzie wyemitowany akustyczny sygnał alarmowy w formie ciągłego, trwającego jedną minutę dźwięku syren. Po jego usłyszeniu nie należy podejmować żadnych działań" - informuje Urząd Miasta w Garwolinie.

 

Jak co roku 1 sierpnia Garwolin będzie wspominał powstańców. W Godzinę "W" w centrum miasta zostanie zatrzymany ruchu. Chwilę później przy pomniku upamiętniającym żołnierzy AK zostaną złożone wiązanki kwiatów.

2 sierpnia o godz. 10:00 w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie zostanie odprawiona msza święta w intencji poległych i walczących w powstaniu.

Na wspólne obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszają Światowy Związek Żołnierzy AK Obwód "Gołąb" Garwolin, Miasto Garwolin, Powiat Garwoliński, Parafia Przemienienia Pańskiego w Garwolinie oraz Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

jd

fot. arch.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Żanusz 07.08.2020 10:24
https://plus.polskatimes.pl/gdyby-nie-plan-zachod-kampania-wrzesniowa-mogla-trwac-i-do-zimy/ar/12439576 Legionella- zaraza zaraz i wszystko co najgorsze na raz. Co by było gdyby nie sieroty po austriackim kapusiu Józku Pił. zdrajcy lewicowych ideałów, dowodziły powstaniem? Modry olak po ŠKODA Obrona mitów. Buta z prawej nogi. Rzeź z pieśnią na ustach https://m.youtube.com/watch?v=bYMfsUgbhN4

Janusz 07.08.2020 05:09
Nawet wojny ponoć dało się uniknąć. Ci co się poddali szybko źle na tym nie wyszli. Szaleniec wtedy poszedłby na Moskwę i tam przegrał, a my bylibyśmy zadowoleni i ocaleni. Szaleniec wróciłby do Berlina i siedział tam z podkulonym ogonem. Jeśli by przegrał w ZSRR. A jeśli by nie przegrał? Przełamanie frontu to był heroizm Rosjan. Nie zatrzymywani Niemcy byliby silniejsi. U nas prowadziliby politykę eksterminacji Żydów, potem w kolejce do pieca my. Zajęcie Polski w 39 to nie był spacer jak po Francji. U nas zawiodło trochę dowództwo. Brak odpowiedniego przeszkolenia, doświadczenia, wbicie w pychę i ambicję. Dowódcy w większych bitwach widząc skalę dostawali załamania nerwowego, odbijało im i popełniali tragiczne błędy w bitwach nie skazanych na przegraną. Niemcy po zdobyciu Polski byli zmęczeni, z brakami w zaopatrzeniu, można było ich rozgromić. Zachód czekał. O pomyśle Piłsudskiego-wojnie prewencyjnej w 33 z Niemcami , kiedy byliśmy silniejsi od nich przez zachód też mogliśmy zapomnieć. Przed wojną dodatkowo byliśmy objęci embargiem za niepolityczne zachowania. Stalin też czekał na reakcję Zachodu. Nie pomylił się i wszedł potem na gotowe. Można było nie podejmować walki. Czekać, aż ktoś to zrobi i nas wyzwoli. Pewnie ktoś by się zlitował, przepędził Niemców i dał nam kraj w zadowalających granicach. Może by tak było.

Mateuszy 06.08.2020 13:15
PiS-Podzielony od Dudy strony Spór nierozstrzygnięty. Zawsze będą skrajne komentarze. Współczesny patriotyzm to uczciwe płacenie podatków a nie rzezie niewinnych. ... Każde manifestowanie ma granice rozsądku.. rozsądny bilans strat i zysków. Narażanie życia mieszkańców było niedopuszczalne. Mit PW to karzeł rozmiaru kartofla wobec strat jakie podniesiono.. Cyt:... Na tym tle doszło do sporu i scysji pomiędzy Pełczyńskim i Tatarem... doprowadziło do pozbycia się Tatara i odesłaniem go przez Bora. Po jego wyjeździe władze w KG AK przejęły osoby od propagandy i intryg, które usuwały ?realistów?, wstawiając ich w zmian ?romantyków?... https://historia.wprost.pl/64298/Przerwac-te-rzez.html 1 sierpnia, kilkadziesiąt minut przed godziną W, Niemcy, jakby znając powstańcze plany, ustawili wzdłuż Targowej i Grochowskiej ogromną, liczącą kilkadziesiąt maszyn kolumnę czołgów. Mimo to Żurowski rozpoczął powstanie....Po pięciu dniach walki, widząc nieskuteczność działań, obawiając się ogromnych strat wśród ludności cywilnej, za zgodą dowódcy powstania warszawskiego gen. Montera płk Żurowski postanowił przerwać powstanie. 6 sierpnia walki na Pradze ustały. Bez niemieckich represji... ta historia otoczona jest tajemnicą. Jak się okazuje, można było przerwać powstanie, ocalić tysiące ludzi i uratować przed zniszczeniem miasto.

Janusz 06.08.2020 06:52
Na brzegu armia radziecka i jej propaganda nawołująca do walki. W mieście coraz mniej Niemców, paniczne ruchy, przemieszczenia, ludność udręczona i zmotywowana do walki. A przecież sojuszników mieliśmy po całym świecie. Jak można było wątpić w ich pomoc? Pierwsze dni powstania to był duży sukces. Potem zaczęła się furia. Zachód jak zawsze i do dziś udawał, że nic się nie dzieje, że nic nie widzi, Stalin cierpliwie czekał. Armia Ludowa próbowała pomóc i dostała zgodę, ale to było za mało. Zdobywanie brzegu morza, czy rzeki przypomina dla przeciwnika polowanie na kaczki. Dzisiaj ci sojusznicy piszą historię o bezsensie naszej walki. Coś na zasadzie, - po co nam lotnisko, jak już jest w Niemczech? Wtedy sens był i było duże przekonanie o słuszności. Po tym jak nas wykorzystali na wszystkich frontach jako mięso armatnie, to nawet na rocznicę nie zaproszą.

Ola 05.08.2020 09:50
https://www.rp.pl/Powstanie-Warszawskie/307309967-Grzezniemy-w-kulcie-kleski.html Cyt: "... Powstanie warszawskie, które w konkretnej sytuacji wojennej i politycznej lata 1944 r. było zrywem... pozbawionym sensu. Upadło po 63 dniach koszmarnych walk ulicznych i niewysłowionego cierpienia mieszkańców polskiej stolicy. Bilans tego desperackiego zrywu jest przerażający. Na podstawie materiałów dowodowych zgromadzonych przez Okręgową Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich ocenia się, że od sierpnia do października 1944 r. w Warszawie zginęło ok. 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy oraz 16 tys. powstańców. Liczby te potwierdzają także źródła niemieckie, w tym sporządzony 20 grudnia 1944 r. ściśle tajny raport końcowy (Schlussbericht) gubernatora dystryktu warszawskiego dr. Friedricha Gollerta. Ponad pół miliona ludzi zostało wypędzonych ze swoich domów...

wers 04.08.2020 11:21
"Janusz twoje pisanie to tylko gdybanie. Jak by tak to tak a jak tak to inaczej ... Jerzy przedstawił fakty i jeśli już to powinieneś się do nich odnieść. Dodam od siebie, że te 200 tysięcy to byli cywile, bez broni w ręku. Skąd wiesz, że jeśli Powstanie Warszawskie by nie wybuchło jak by było? Porównywanie Powstania Warszawskiego i powstania w Gettcie wg mnie jest nie na miejscu. Dotyczyło różnych spraw. Tam nie było dużego wyboru: do gazu albo walka. W naszym przypadku zadecydowała niestety ... polityka. Oczywiście chwała walczącym, pamięć o zabitych cywilach i nawet symboliczne ale jednak rozliczenie tych którzy zdecydowali o wybuch i niestety śmierci tych 200 tysięcy cywilów. "fakty Jerzego"? Jeżeli on myli rok zajęcia przez ACz Krakowa, to czy w innych kwestiach się nie myli?

Jan 03.08.2020 21:53
Janusz twoje pisanie to tylko gdybanie. Jak by tak to tak a jak tak to inaczej ... Jerzy przedstawił fakty i jeśli już to powinieneś się do nich odnieść. Dodam od siebie, że te 200 tysięcy to byli cywile, bez broni w ręku. Skąd wiesz, że jeśli Powstanie Warszawskie by nie wybuchło jak by było? Porównywanie Powstania Warszawskiego i powstania w Gettcie wg mnie jest nie na miejscu. Dotyczyło różnych spraw. Tam nie było dużego wyboru: do gazu albo walka. W naszym przypadku zadecydowała niestety ... polityka. Oczywiście chwała walczącym, pamięć o zabitych cywilach i nawet symboliczne ale jednak rozliczenie tych którzy zdecydowali o wybuch i niestety śmierci tych 200 tysięcy cywilów.

Jerzy 03.08.2020 14:06
https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2015/07/31/prawdziwe-kulisy-powstania-warszawskiego/ Czytał o wyzwoleniu Krakowa przez radzieckie wojska w 1944 i zburzonej Warszawy w 1945? To po czyta wypowiedzi polityków i wojskowych na uchodźstwie w Londynie. https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2015/07/31/prawdziwe-kulisy-powstania-warszawskiego/

Janusz 03.08.2020 09:10
Tak, czy siak byłaby walka i rzeź cywilów. W trakcie odbijania Warszawy Niemcy wystawiliby mięso armatnie-cywilów. Powstanie tłumiły oddziały narodowościowe z całego świata i przestępcy. Dla oszczędności amunicji tłumiły siekierami. Ludność pod lufami karabinów musiałaby brać udział w obronie przed Armią Czerwoną. Armia Czerwona po wejściu robiłaby to co robiła wszędzie-likwidowała opozycję. Marny los, gdyby do walki została zmuszona ludność cywilna. Kacapy źle traktowali "zdrajców". Na terenie Dworca Zachodniego działał prężnie obóz koncentracyjny, o którym się nie mówi, bo ginęli w nim Polacy, nie Żydzi. Niepolityczne takie. 200 000 Warszawiaków wyparowało bez śladu. Masz wybór. Zginąć z bronią w ręku, kąsając i zachowując godność do końca, czy być zarżniętym jak owca, świnia. Co wybierzesz? Wybór poniekąd był oczywisty, jak np. w Warszawskim Gettcie. Nie było ratunku, nie było sojuszników, bo już byliśmy sprzedani, podzieleni. Ofiara miała sens. Nie zostaliśmy 17 republiką, tylko państwem satelickim, po latach mieliśmy szansę na pełne odzyskanie niepodległości (nie jak dziś Białoruś, Ukraina). Dyskredytowanie dziś przywódców powstania, to taka krecia robota obcych państw. Wbrew pozorom Polacy zadali dotkliwe straty. No i być może zdziałali swoją ofiarą dużo więcej, niż nawet przypuszczamy. Zmienili bieg historii, która wtedy była już ustalona na wiele lat do przodu. Cześć i chwała bohaterom.

Megi 03.08.2020 06:06
https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/2015/08/01/kulisy-powstania-warszawskiego/comment-page-2/

Jan 02.08.2020 09:00
Niestety, ale muszę się z Tobą zgodzić. Jedynie rok jest podany błędnie. Powinno być 1794.

Jerzy 01.08.2020 22:07
https://pl.sputniknews.com/authors/jaroslaw_augustyniak/ 40 000 żołnierzy, 200 000 ofiar... ludności cywilnej... zrujnowane miasto... - ocena Powstania. ... tragedia stolicy elementem politycznych gier... mur kłamstwa o przyczynach i skutkach Powstania... wzór do naśladowania dla młodych?... bezkrytyczna gloryfikacja??? szaleńcze i tragiczne dla kraju przegrane powstania narodowe... Rośnie pokolenie, które na rozkaz... szalonych polityków, zniszczy miasto ponownie??? 1 sierpnia... dniem zadumy nad... tragiczną historią... jest... nauczką,... nie dać się zwieść szalonym politykom by iść z kijami na czołgi... Władza nie czci ofiar... czci osoby za nie odpowiedzialne... płk. Antoniego Chruściela.. (autora) rozkazu... który był wyrokiem na miasto i jego mieszkańców... Główne obchody... tam gdzie spoczywa około 5 000 powstańców, a nie 50 000 warszawiaków, którzy... byli ofiarami Powstania. Wszyscy odpowiedzialni za wybuch Powstania Warszawskiego dowódcy, mają w Warszawie swoje ulice. To tak jakby na warszawskiej Pradze jedną z ulic nazwać imieniem Suworowa, który w 1793 roku dokonał rzezi Pragi. Powstanie nie osiągnęło żadnych celów. Ani militarnych ani politycznych. Przyniosło tylko krew, śmierć i morze gruzów....oddając cześć Komorowskiemu, Chruścielowi, Pełczyńskiemu, Okulickiemu, plujemy w twarz ofiarom tej bezsensownej walki.

Janusz 29.07.2020 10:22
Znowu karmieni sterydami chłopcy w białych ciżemkach, obcisłych spodniach i kolorowych szalikach zapalą świece dymne. Ach, ja bym dla tej całej młodzieży przywrócił zasadniczą służbę wojskową.

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: GratulacjeTreść komentarza: Przynajmniej jakaś konkretna decyzja a nie jak w innych gminach powoływanie na ważne funkcje córek czy synów koleżanek czy przyjaciółek albo znajomych. Konkretnie i bez żadnych pleców.Liczy się profesjonalizm :))Data dodania komentarza: 8.10.2024, 22:45Źródło komentarza: Żelechów ma zastępcę burmistrzaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: nieustannie wzywam Panią Starościnę Kurowską aby przedstawiła swoje dokonania w zakresie spełniania obietnic wyborczych czyli w jaki sposób minimalizuje lub likwiduje zagrożenia ze strony Unii Europejskiej i jak reorganizuje i usprawnia pracę miejscowego szpitala. Przypominam Pani Kurowskiej, że w expose po wyborach zobowiązała się Pani do rozwiązania tych dwóch, jakże ważnych dla Pani i Pani wyborców kwestii. Pani Kurowska, pokazywanie się na festynach czy dożynkach to zbyt mało, nie tego oczekują od Pani wyborcy.Data dodania komentarza: 8.10.2024, 21:39Źródło komentarza: Stadion zmodernizowany. Otwarcie 18 październikaAutor komentarza: annaTreść komentarza: no właśnie - kiedy nastąpią oczekiwane zmiany w wydziale inwestycji?Data dodania komentarza: 8.10.2024, 21:32Źródło komentarza: Żelechów ma zastępcę burmistrzaAutor komentarza: AlicjaTreść komentarza: A na co to komu? Komu to potrzebne? Ilość i jakość inwestycji przez to się poprawi czy jak? Mieszkańcy oczekują konkretnych działań a nie sztucznego kreowania kolejnych i zbędnych stanowisk, zwłaszcza jak mamy też stanowiska na których wypadałoby zrobić roszady...Data dodania komentarza: 8.10.2024, 15:32Źródło komentarza: Żelechów ma zastępcę burmistrza
Reklama