Co później? Nawet jeśli niemowlę nie ma zębów, warto przyzwyczajać dziecko, do pewnych czynności. ? Rodzic może masować dziąsła dziecka gazikiem lub dostępną na rynku silikonową nakładką na palec dedykowaną do tego celu. ? wyjaśnia lek. dent. Karolina Trzaskowska z klinki Denta-Medica w Łaskarzewie.
W wieku około sześciu miesięcy pojawiają się pierwsze ząbki. Ząbkowanie na długo zapada rodzicom w pamięć, bo maluch jest wtedy niespokojny i marudny. W ukojeniu bólu pomagają liczne środki dostępne w aptekach, których skład opiera się na wyciągach z ziół i kwiatów. Należy pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z ulotką. Częstotliwość używania niektórych preparatów jest ograniczona ze względu na skład.
Pojawienie się pierwszych mleczaków to znak do tworzenia nowego rytuału u dziecka. Mycie zębów ma być przede wszystkim zabawą. ? W pierwszych miesiącach mycia zębów zaleca się, aby ilość pasty nakładana na szczoteczkę była niewielka ? wielkości ziarenka ryżu. Jeśli dziecko potrafi wypluwać, to można stosować pastę z fluorem ? sugeruje lek. dent. Karolina Trzaskowska.
Jeszcze przed 18. miesiącem życia wizyta u stomatologa może być konieczna, na przykład kiedy wystąpi konieczność podcięcia wędzidełka języka. Wskazaniem do takiego zabiegu powinno być efektem konsultacji z pediatrą, laryngologiem lub logopedą.
Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę w gabinecie? ? Należy pamiętać, że pierwsza wizyta to tak naprawdę zapoznanie malucha z miejscem. Wizyta adaptacyjna polega na rozmowie i zabawie oraz na zapoznaniu dziecka z gabinetem stomatologicznym. Zajrzenie do jamy ustnej nie jest koniecznością, jeśli dziecko nie będzie tego chciało. Oczywiście przed wyjściem z gabinetu pacjent otrzymuje upominek, a rodzic dokładne zalecenia jak i czym pielęgnować jamę ustną dziecka. ? opowiada nasza rozmówczyni.
Łukasz Korycki
Napisz komentarz
Komentarze