środa, 27 listopada 2024 01:33
Reklama

Rzuć palenie właśnie dziś!

Od poniedziałku, po świętach, po tej najbliższej imprezie ? zawsze znajdzie się jakiś powód, żeby decyzję o rzuceniu palenia odłożyć na później. Ale jest dobry powód, aby podjąć wyzwanie właśnie dziś. 17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Palenie -to uciążliwe dla zdrowia uzależnienie nie pozwala o sobie szybko zapomnieć. Czasami próbę zerwania z nim należy podejmować wielokrotnie. To wymaga wytrwałości w pokonywaniu różnych reakcji organizmu, a szczególnie głodu nikotynowego.

Co roku w trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. To doskonała okazja dla osób palących do zerwania z nałogiem. Palenie tytoniu, to nie tylko problem osób palących, ale także tych, którzy przebywają w ich otoczeniu - dorosłych i dzieci. Zwłaszcza ci drudzy przypłacają zdrowiem, ponosząc konsekwencje biernego palenia. Dzieci nie mogąc przeforsować zachowań dorosłych, czasami ?palą? od najmłodszych lat, a niejednokrotnie już w życiu płodowym. Rodzice i opiekunowie mają obowiązek dbać o zdrowie dzieci, uczyć ich zasad moralnych i szacunku, a jak wytłumaczymy takie zachowania? Można chronić dzieci przed inhalacją dymu tytoniowego. Ich miejsca wzrastania pozostawiać wolne od toksycznych substancji dymu tytoniowego.

Należy również wziąć pod uwagę fakt, że dziecko rozwija się poprzez naśladowanie. Obserwując dorosłych palących, dziecko przyzwyczaja się do sytuacji, w których pali się papierosy. Przyczynia się to do zwiększania prawdopodobieństwa eksperymentowania, a następnie regularnego palenia po osiągnięciu wieku dorosłego.

Istotnym problemem zdrowotnym jest również palenie tytoniu przez kobiety ciężarne.Badania naukowe potwierdzają, iż dym tytoniowy inhalowany przez kobietę ciężarną, w przyszłości zwiększa ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowlęcia. Prowadzi do wystąpienia stanów patologicznych, takich jak niska urodzeniowa masa ciała noworodka. Przeciętnie 200-300 g mniejsza niż u noworodków urodzonych przez matki niepalące. Rzucenie palenia w czasie ciąży, o 50 proc. zwiększa szansę na urodzenie dziecka o prawidłowej wadze. Dzieci przebywające w zadymionym otoczeniu częściej chorują na astmę, zapalenie ucha środkowego, nowotwory.

Uzależnienie od tytoniu to przewlekła choroba, która naraża osoby palące na wystąpienie zawału serca, udaru mózgu, raka płuc czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Dla ratowania zdrowia swojego i osób w otoczeniu, warto podjąć decyzję o zerwaniu z tym uzależnieniem. Może w tym pomóc lekarz lub Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym ? zadzwoń 0 801 108 108.

PSSE Garwolin/ oprac. jd

fot. sxc.hu

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama