Co ważne, nie wszystkie firmy oferują możliwość rozłożenia płatności na raty, co może oznaczać konieczność zrezygnowania z najtańszej polisy. Jeśli okaże się bowiem, że nie da się jej spłacić w ratach i z tego powoduje się jej nie wykupi, trzeba będzie zapłacić więcej za droższe ubezpieczenie w innym towarzystwie, które można rozłożyć na raty. Najczęściej dostępne są płatności w dwóch lub czterech rat, rzadko kiedy pojawia się inny schemat. Ale co z kosztami pobieranymi przez towarzystwa za rozłożenie składki na raty? O tym poniżej.
Koszt OC w ratach
Owszem, w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych jak najbardziej istnieje możliwość opłacenia składki w ratach, ale bynajmniej nie za darmo. Koszt takiego udogodnienia wynosi od 5% do nawet 30% podstawowej składki opłacanej od razu. Oznacza to, że jeżeli OC standardowo kosztuje 1000 zł, to po rozłożeniu na raty jego cena wzrośnie do 1050-1300 zł. Od czego zależy skala podwyżki? Przede wszystkim od tego, na ile rat się rozkłada płatność ? najmniej dopłaca się przy dwóch ratach, jednak składka rośnie coraz bardziej, jeżeli liczba rat się zwiększa. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/oc-raty-procenty-o-wielkim-znaczeniu/.
Towarzystwa ubezpieczeniowe pobierają dodatkową opłatę za rozłożenie płatności na raty w celu zabezpieczenia się przed niespłaceniem drugiej i ewentualnie kolejnych rat przez klienta. Nie da się ukryć, że istnieje takie ryzyko, tymczasem umowa ubezpieczenia stanowi, że klient jest objęty ochroną przez cały czas jej trwania, więc nawet jeśli tylko pierwsza rata zostanie opłacona, OC jest ważne przez okrągły rok. Oczywiście nie znaczy to, że nieopłacenie kolejnych rat nie wiąże się z żadnymi negatywnymi konsekwencjami dla kierowcy, bo są one jak najbardziej realne.
Dlaczego jest drożej
Niespłacenie drugiej i ewentualnie następnych rat daje towarzystwu ubezpieczeniowemu prawo do nieprzedłużenia polisy na kolejny rok i dochodzenia roszczeń na drodze cywilno-prawnej. Krótko mówiąc, nierzetelni klienci, którzy nie regulują rat, powinni się spodziewać sądowego rozwiązania sprawy, a w konsekwencji egzekucji należności na drodze prawnej.
A co w przypadku sprzedaży auta? Czy po zbyciu pojazdu przed opłaceniem drugiej albo kolejnej raty również trzeba ją regulować? Nie, jeśli w dniu sprzedaży powiadomi się towarzystwo ubezpieczeniowe o tym fakcie ? wtedy obowiązek dalszego opłacania OC leży już całkowicie po stronie nowego właściciela. Więcej informacji na temat obowiązkowego dla kierowców ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, a także aktualne oferty OC można znaleźć na stronie kalkulator.kalkulator-oc-ac.auto.pl.
Napisz komentarz
Komentarze