Jednak poza tym, że lubimy jeść, lubimy również się odchudzać. W lipcu Polacy kupili 800 tys. opakowań tabletek, które wspomagają odchudzanie. W sumie wydaliśmy na nie 18 mln zł. To nie jest zdrowe podejście! Zatem co zrobić, żeby na trwale pozbyć się zbędnych kilogramów?
CO ZROBIĆ ŻEBY SCHUDNĄĆ, JEŚLI NAPRAWDĘ LUBIMY JEŚĆ?
Musimy zdać sobie sprawę, że czynniki genetyczne mają wpływ na naszą masę ciała tylko w 30 proc., natomiast my mamy wpływ aż w 70 proc. - jest to nasza dieta, styl życia, aktywność fizyczna. Więc za nadwagę, nie powinniśmy obarczać winą naszych genów!
Najbardziej skuteczną metodą odchudzania jest POŁĄCZENIE WŁAŚCIWEJ DIETY Z AKTYWNOŚCIĄ FIZYCZNĄ. Każda aktywność ruchowa pozwala na spalanie kalorii - dlatego nie jest istotne, czy biegamy, pływamy, czy też chodzimy na siłownię. Ważne, żeby dana aktywność stała się dla nas przyjemnością, relaksem po ciężkim dniu, aby wybrać sport, który po prostu lubimy. Wtedy ćwiczenia nie będą tak uciążliwe. Już w czasie intensywnego marszu spalamy aż 600 kcal w czasie jednej godziny! Więc zmianę naszego stylu życia warto zacząć właśnie od wprowadzenia dodatkowej aktywności.
Z kolei, najważniejszym zaleceniem w diecie jest bardzo prozaiczna rzecz, z którą większość z nas ma problem ? REGULARNE ODŻYWIANIE. Dostarczając naszemu organizmowi posiłki w odstępach 3-godzinnych, zapobiegamy atakom wilczego głodu, a nasz poziom cukru we krwi będzie na stałym poziomie. Jeśli będziemy jeść w stałych porach, to nie będziemy mieli aż tak dużej ochoty na ?niezdrowe? jedzenie, jak słodycze, ciastka, słodkie napoje gazowane czy słone przekąski ? czipsy, paluszki oraz fast foody. Mają mnóstwo kalorii, a są niemal zupełnie pozbawione wartościowych składników odżywczych.
PRZYKŁAD ? JEDNA FRYTKA TO ŚREDNIO 15 KCAL, I PRAWIE 1G TŁUSZCZU! WYOBRAŹ SOBIE, ILE ZJADASZ W CAŁEJ PORCJI!
A teraz najważniejsze w diecie ? ilość i rodzaj zjadanego pożywienia. Twoja dieta powinna być UROZMAICONA - jedząc różnorodne produkty mamy pewność, że dostarczamy naszemu organizmowi niezbędne witaminy i składniki mineralne, a to daje nam dużo energii, lepsze samopoczucie i zwiększa odporność na choroby.
KILKA RAD, DLA LUBIĄCYCH JEŚĆ:
1. Posiłki musisz zaplanować tak, aby spożywać je w 3 - godzinnych odstępach czasu. Jabłko, batonik zbożowy czy sok owocowy to także posiłek.
2. Spożywaj 5 posiłków dziennie: 3 główne oraz 2 przekąski, najlepiej w 3 godzinnych odstępach czasu.
3. Pijesz wodę - to bardzo dobrze, ale spróbuj wypijać przynajmniej 1 szklankę przed każdym posiłkiem. Ostatnie wyniki badań udowodniły, że osoby które odchudzając się piły wodę w większym stopniu straciły swoje nadmierne kilogramy niż pacjenci nie mający takiego zwyczaju.
4. Pij zieloną herbatę ? spożywana z posiłkiem, zmniejsza ilość wchłanianego tłuszczu!
5. Celebruj jedzenie - jedząc nie wykonuj innych czynności - nie jedz w biegu, nie oglądaj telewizji, skup się na spożywaniu posiłku.
6. Jedz więcej warzyw ? większość z nich ma znikomą ilość kalorii. Niech warzywa będą podstawą Twojej diety - przyrządzaj zupy warzywne, soki przecierowe, warzywa zapiekane np. z fasolką i szczyptą parmezanu, lub po prostu chrup surową marchewkę czy paprykę jako przekąskę.
7. Ważnym składnikiem odchudzającej diety jest białko ? w dietach o dużej ilości białka, łatwiej dostosować się do zaleceń i osiągnąć trwałe efekty. Źródłem białka są chude mięso - wołowina, kurczak, cielęcina, tłuste ryby morskie, owoce morza oraz białko roślinne, a więc soja, soczewica, fasolka.
8. Niskokaloryczne zupy - przyrządzone bez dodatku śmietany, tłuszczu - można jeść praktycznie bez ograniczeń. Zimową porą świetnie rozgrzewają organizm.
9. Na śniadanie kromkę chleba pszennego zastąp pieczywem żytnim - jest bogate w błonnik pokarmowy, który wypełnia żołądek i daje większe uczucie sytości niż pieczywo pszenne.
10. Zrezygnuj z dodatku cukru do dosładzania napojów, np. herbaty czy kawy. 1 płaska łyżeczka cukru to aż 20 kalorii - i to pustych kalorii. Polecam dodatek naturalnego słodziku - ksylitolu. Jest to słodzik otrzymywany z brzozy, poza właściwościami słodzącymi ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ zapobiega próchnicy. Ewentualnie możemy dosładzać napoje miodem, ale pamiętajmy, ze poza zaletami zdrowotnymi, miód też jest źródłem kalorii!
11. Jedz nabiał (np. chude mleko, jogurty naturalne bez dodatku cukru, kefiry, chude sery twarogowe) ? udowodniono, że wapń zawarty w mleku i produktach mlecznych ułatwia odchudzanie.
12. Jeśli owoce ? to najlepiej surowe ? i to maksymalnie 2 porcje dziennie! Owoce są źródłem fruktozy, która w zbyt dużych dawkach nie jest wskazana w naszej diecie.
13. Tłuszcze i oleje również są ważnym elementem diety - najlepiej oleje tłoczone na zimno (dostępne w sklepach z ekologiczną żywnością). Polecam także umiarkowaną ilość orzechów (garść dziennie jako jeden z wybranych posiłków), awokado czy pestki dyni lub nasiona słonecznika (ilość podobna jak orzechy).
Osoby, które walczą z nadwagą, a naprawdę ?kochają? jedzenie, powinny skorzystać z profesjonalnej porady, odwiedzając gabinet dietetyczny. Specjalista przeprowadzi konsultację na podstawie której, można dowiedzieć się z czego wynika nadmiar kilogramów - czy przyczyna tkwi jedynie w nawykach żywieniowych czy nadwaga jest związana z zaburzeniem chorobowym, np. niedoczynność tarczycy. Dietetyk podpowie, które produkty są szczególnie wskazane w diecie, w jakich ilościach powinny być spożywane przez daną osobę.
Nie zaszkodzi jednak już teraz zmienić swoje wybory żywieniowe i wdrożyć bardziej aktywny styl życia. Nadchodzi zima, a zdrowa dieta i sport, to świetne sposoby walki z brzydką pogodą i złym samopoczuciem!
Anna Kacperska, dietetyk Poradnia dietetyczna "Metamorfoza" Łaskarzew, ul. Garwolińska 86 tel. 695 - 411 - 381 www.metamorfozadiety.blogspot.com |
fot. sxc.hu
Napisz komentarz
Komentarze