sobota, 28 września 2024 23:27
Reklama

Jak nie dać zarobić bankom na wymianie dolara amerykańskiego? Wszystko o spreadach walutowych

Wymiana dolara amerykańskiego to pozornie prosta sprawa. Wystarczy zlecić dyspozycję wymiany waluty online w swoim banku. Niestety, właśnie w ten sposób tracimy najwięcej pieniędzy. Jak nie dać zarobić bankom na wymianie dolara amerykańskiego? Wszystko o spreadach walutowych.   Sprawdź, ile wynosi spread walutowy Jak obliczyć spread walutowy? Gdzie spready walutowe są najniższe? Czym charakteryzują się kantory internetowe? Jak zabezpieczone są kantory internetowe? Chcąc wymienić walutę, powinniśmy najpierw poznać wysokość spreadu walutowego jaki proponuje nam bank. Dlaczego? To oczywiste: żeby dowiedzieć się, ile zapłacimy za swoją transakcję. Na szczęście istnieje prosty sposób na to, żeby obliczyć spread walutowy. Jaki?

Sprawdź, ile wynosi spread walutowy

Kurs sprzedaży waluty zawiera nie tylko kurs rynkowy tej waluty, ale także marżę instytucji w której wymieniamy walutę. Dlatego, żeby poznać wysokość spreadu walutowego musimy najpierw dowiedzieć się, ile wynosi kurs rynkowy waluty. Kursy rynkowe najłatwiej znajdziemy np. na stronie investing.com, która podaje bieżące kursy rynkowe dla par walutowych. Żeby dowiedzieć się ile wynosi spread walutowy, musimy od kursu sprzedaży odjąć kurs rynkowy waluty.

Jak obliczyć spread walutowy?

Różnica pomiędzy kursem sprzedaży waluty a kursem rynkowym to spread walutowy, najczęściej jednak podajemy w procentach. Żeby otrzymać procentową wartość, wystarczy podstawić wynik jako procent z kursu rynkowego waluty. Gotowe! Wiele instytucji finansowych do tej pory analizowało spready walutowe w bankach, kantorach stacjonarnych i kantorach internetowych. Gdzie spready walutowe są najniższe?

Gdzie spready walutowe są najniższe?

Na podstawie badań przeprowadzonych przez jedną z instytucji wiadomo, że najwyższe spready ? sięgające nawet 7,4% oferują swoim klientom banki. Nieco lepsze kursy oferują kantory stacjonarne, gdzie spready wynoszą ok. 2,4%. Z kolei zdecydowanie najniższych spreadów możemy oczekiwać w kantorach internetowych, gdzie wymienimy online dolara amerykańskiego ze spreadem wynoszącym mniej niż 1%. Jeśli postanowisz nie dać zarobić bankom, zajrzyj na stronę https://kantoronline.pl/kurs-usd-pln, na której znajdziesz aktualny kurs dolara amerykańskiego z niskim spreadem walutowym (mniej niż 1%!)

Czym charakteryzują się kantory internetowe?

Kantor online to narzędzie, które idealnie wpisuje się w dzisiejszy trend oszczędzania czasu i pieniędzy. W tego rodzaju serwisach internetowych możemy wymienić wiele walut, a dodatkowo skorzystać z takich funkcji jak zamówienie kursu waluty online, czy automatyczna spłata rat kredytowych, którą uwielbiają frankowicze.

Jak zabezpieczone są kantory internetowe?

W zależności od wybranego kantoru online, te narzędzia różnią się między sobą proponowanymi kursami walut oraz dodatkowymi funkcjami i zabezpieczeniami. W wielu przypadkach zabezpieczenia opierają się na tych samych, które znamy z bankowości internetowej, np. potwierdzanie transakcji kodem SMS czy łącze szyfrowane protokołem SSL. Ważna informacją jest fakt, że kantory internetowe są nadzorowane przez Narodowy Bank Polski, co z pewnością ucieszy osoby, które są sceptycznie nastawione do nowości rynkowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o taniej wymianie walut online, przeczytaj ten artykuł: Dlaczego warto wymieniać waluty w kantorze internetowym?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama