Sztuka w sejmowych zbiorach
Obchody obu rocznic stanowią również doskonałą okazję do zaprezentowania szerokiej publiczności dziedzictwa kulturowego, związanego z polskim parlamentaryzmem oraz niezwykłych zbiorów kolekcji sejmowych. Na platformie dostępne są również 4 wyjątkowe wystawy, w których znalazło się ponad 100 obiektów. To m.in ekspozycja opowiadająca o roli Sejmu w formowaniu się państwowości polskiej w okresach I i II Rzeczpospolitej, prezentująca historię sejmików ziemskich na XVII- i XVIII-wiecznych rycinach przedstawiających największe miasta w Polsce, w których Sejm obradował, czy wystawa poświęcona postaciom marszałków II RP.
Na szczególną uwagę zasługuje również kolekcja unikatowych obiektów muzealnych zaprezentowanych w technologii 3D, które związane są z historią polskiego parlamentaryzmu, tj. szabla ?konstytucyjna? z lat 1791-1792, dzwonek sejmowy z wygrawerowanym napisem: ?Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 23/III ? 1924 r.?, czy Laska Marszałkowska Wojciecha Trąmpczyńskiego. Dopełnieniem kolekcji sejmowej jest natomiast wystawa przybliżająca twórczość Józefa Rapackiego, jednego z najbardziej znanych polskich XIX-wiecznych pejzażystów, którego obrazy znajdują się w przestrzeniach sejmowych i należą do najcenniejszych dzieł polskiej sztuki.
Google Arts & Culture to darmowa platforma umożliwiające instytucjom kultury dzielenie się ich dziedzictwem oraz opowieściami z odbiorcami online z całego świata. Obecnie wspieramy ponad 1800 instytucji kultury w 80 krajach, prezentując ponad 200 000 wysokiej rozdzielczości obrazów cyfrowych oryginalnych dzieł sztuki, 7 milionów elementów archiwalnych, ponad 1800 ujęć Street View w muzeach i ponad 5000 wystaw online, którymi zajmują się profesjonalni kuratorzy. Wszystko to prezentujemy w spójny sposób na jednym portalu internetowym. Aktualnie na platformie możecie znaleźć aż 30 partnerów z Polski, a wśród nich Muzeum Narodowe w Warszawie, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, czy właśnie Sejm RP.
Sejm RP w Google Arts & Culture
mat.pras.
Napisz komentarz
Komentarze