Panele polikrystaliczne
Składają się z wielu kryształków krzemu. Polikrystaliczna budowa modułów charakteryzuje się tym, że jest ona tania i bardzo łatwa do uzyskania. Sprawność paneli wynosi maksymalnie 21%. Ten rodzaj modułów należy do najbardziej popularnych baterii instalowanych na dachach domów.
Panele monokrystaliczne
Moduły monokrystaliczne składają się z pojedynczych kryształów krzemu. Umożliwia to uzyskanie większej sprawności konwersji energii słonecznej w elektryczną, która osiąga 25%. Nie zawsze przekłada się to jednak na skuteczność samego panelu. Wynosi ona 16%. Ze względu na ograniczenia technologiczne nie może zostać pokryty w całości kryształami krzemu.
Panele z krzemu amorficznego
Budowa paneli opiera się na krzemie niewykrystalizowanym. Posiada on najniższą sprawność spośród wszystkich rodzajów paneli, która nie przekracza nawet 10%. Proporcjonalna do uzyskiwanych wyników jest także cena. Za ten rodzaj panelu zapłacimy najmniej. Panele z krzemu amorficznego, monokrystaliczne oraz polikrystaliczne zaliczamy do modułów fotowoltaicznych pierwszego typu.
Panele z ogniw CdTe i CIGS
Są to moduły fotowoltaiczne drugiego typu, które charakteryzują się cienkowarstwowymi ogniwami. Ich grubość nie przekracza nawet kilku mikrometrów. Panele CdTe zbudowane są głównie z tellurku kadmu, który jest półprzewodnikiem. Są one produkowane przeważnie z jednego ogniwa, a na tle innych paneli wyróżniają się czerwonym kolorem. Ich sprawność oscyluje w granicach 12%. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku paneli CIGS, które zbudowano z miedzi, galu oraz selenu.
Przy wyborze paneli słonecznych nie zawsze ich skuteczność powinna być podstawowym kryterium decydującym o ich zakupie. Warto pamiętać, że każdy dom jest inny i dla każdego gospodarstwa firma zajmująca się montażem modułów fotowoltaicznych przygotuje inną, najbardziej atrakcyjną ofertę, która w ciągu kilku lat pozwoli zaoszczędzić zdecydowaną część gotówki.
Napisz komentarz
Komentarze