reklama

Najlepsi ratownicy sprawdzali się w powiecie garwolińskim [wideo]

Opublikowano: 09 maj 2024, 20:08 Kategoria Aktualności
ratownictwo medycznesp zozgarwolin
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Przez dwa dni powiat garwolińskim był najbardziej bezpiecznym miejscem w Polsce. 28 załóg wzięło udział w IV Mazowieckich Regionalnych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym, które odbywały się w różnych zakątkach powiatu.

Zawody odbyły się w siedmiu konkurencjach medycznych terenowych, w tym dwóch nocnych. Pierwszym zadaniem był test z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Celem zawodów było sprawdzenie i podniesienie znajomości standardów postępowania medycznego, umiejętności prowadzenia i koordynacji akcji ratowniczych.

Mistrzostwa były pierwszymi w historii, w których rywalizowały dwuosobowe załogi (wcześniej trzyosobowe). 28 załóg z całej Polski (m.in. z Krakowa, Wałbrzycha, Żywca, Bydgoszczy, Tarnowa, Częstochowy, Białystoku, Łodzi) wyjeżdżało do konkurencji zlokalizowanych na terenie naszego powiatu. Co ciekawe każde zadanie miało wyjątkową nazwę. I tak „Św. Stanisław” to zasłabnięcie w kościele, „Bedocki Bigos” to bójka na szkolnej dyskotece, „Kosynierzy” to dachowanie samochodu osobowego. Ratownicy pomagali także dziecku, które zakrztusiło się cukierkiem, staruszce, która zasłabła podczas spaceru czy wypadku z udziałem quada. Zadania uczestnicy wykonywali pod okiem sędziów, którym przewodniczył med. Mariusz Mioduski.

reklama


W czwartek wieczorem w sali kinowej CSiK odbyło się podsumowanie mistrzostw. Dyplomy i nagrody wręczali Prezes Zarządu Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ Małgorzata Popławska i dyrektor SP ZOZ w Garwolinie Krzysztof Żochowski.

Przyznano dwie nagrody specjalne. Za gest fair play (pożyczenie baterii do urządzenia) upominki otrzymała załoga Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Lublinie Dawid Lewandowski i Sebastian Słowik. Z kolei Łukasz Łoboz (Ratownictwo Medyczne w Żywcu) został nagrodzony za pierwsze miejsce w konkurencji BRD.

Zawody wygrała załoga Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie – Tomasz Słowik i Piotr Witek. Drugie miejsce zajęła drużyna Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łodzi – Karolina Ceran i Aleksandra Urbańska, a trzecie załoga WPR SP ZOZ w Lublinie – Dawid Lewandowski i Sebastian Słowik. 

Najlepsze zespoły uzyskały awans do Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym.

Wśród gości dzisiejszej gali byli m.in. członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, starosta powiatu Iwona Kurowska, burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, wójt gminy Łaskarzew Marek Ziędalski.

Organizatorem mistrzostw był SP ZOZ Garwolin. Patronat Naukowy: Patron Naukowy – Uniwersytet w Siedlcach, Patron Honorowy – Samorząd Województwa Mazowieckiego - Marszałek Województwa Mazowieckiego, Patron Honorowy – Powiat Garwoliński.

Łukasz Korycki

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama