piątek, 22 listopada 2024 19:10
Reklama

Jednoczą się w sprawie transportu publicznego

- Związek został powołany w celu koordynacji i organizacji transportu publicznego na terenie powiatu garwolińskiego oraz gmin, które do niego należą – mówi starosta powiat Mirosław Walicki na temat Związku Powiatowo-Gminnego „Garwolińskie Przewozy Gminno-Powiatowe”. Dyrektorem biura związku ma zostać Marcin Jaroń. W połowie listopada został zarejestrowany Związek Powiatowo-Gminny „Garwolińskie Przewozy Gminno-Powiatowe”. - Związek został powołany w celu koordynacji i organizacji transportu publicznego na terenie powiatu garwolińskiego oraz gmin, które do niego należą – wyjaśnia starosta powiatu Mirosław Walicki, który został wybrany na prezesa związku. Jego zastępca jest wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk, a członkiem zarządu wójt gminy Górzno Waldemar Sabak. Zarząd pełni obowiązki nieodpłatnie.

Do związku, oprócz samorządu powiatu, przystąpiło osiem gmin: Górzno, Garwolin, Łaskarzew, Wilga, Trojanów, Parysów, Maciejowice oraz miasto i gmina Żelechów. Po dwóch przedstawicieli z każdego samorządu, w tym wójt/burmistrz, tworzą walne zgromadzenie związku.

Głównym efektem działania związku będzie utworzenie sieci połączeń między Garwolinem a stolicami gminy (obowiązek powiatu) oraz opracowanie siatki połączeń wewnątrz gmin związkowych. Gminy, które nie weszły do związku (miasto Garwolin, miasto Łaskarzew, gminy Borowie, Miastków Kościelny, Sobolew oraz miasto i gminy Pilawa) strategię transportu będą opracowywały niezależnie.

Ważnym czynnikiem, który skłonił samorządy do założenia związku było sięganie po środki zewnętrzne na cele transportu publicznego. - Środki na tzw. „fundusz autobusowy” są ograniczone. W pierwszej kolejności po pieniądze z tej puli mogą sięgać gminy, związki międzygminne, a dopiero na końcu powiaty. Występowanie samodzielnie o te środki prawdopodobnie okazałoby się fiaskiem – zaznacza starosta. Wniosek związku na 2024 opiewa na kwotę 9 mln zł. Aktualnie aplikacja jest w trakcie rozpatrywania.

Organizatorem transportu będzie związek, a wykonawcą PKS w Garwolinie lub podwykonawcy. – Będziemy kontynuować politykę odbudowywania deficytowych linii. Oczywiście, jeśli nadal zainteresowanie daną linią będzie niskie, to trzeba będzie takie połączenie zawieszać – podkreśla nasz rozmówca.

Członkowie wnoszą składki członkowskie, które będą przeznaczone m.in. na prowadzenie biura związku. Dyrektorem biura, mieszczącego się w siedzibie starostwa, ma zostać Marcin Jaroń (na zdjęciu). Kandydatura obecnego dyrektora Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jako jedna z trzech, spełniała wymogi formalne.

Niewykluczone, że kolejnym krokiem działalności związku będzie przejęcie akcji PKS w Garwolinie, które obecnie należą do powiatu.

Łukasz Korycki


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Dziady 19.12.2023 12:11
On już nie wie jakimi drogami chodzić, nie przejmuj się nim. Ważne że ludzie wiedzą, że na swej drodze lepiej go nie spotykać.

DEK. 15.12.2023 09:03
I nie dodałes Woźniaka.

Cytując klasyka 14.12.2023 21:36
Panie Starosto Nie idź ta droga

wow, wow , go, go 14.12.2023 12:10
Jak najbardziej jest to dobre strategiczne posunięcie z dobrą prognozą na przyszłość . Jednak ewidentnie ma to znamiona takich powiatowych ustawianek, które trwają dalej...kolega kolegi, wójta i plebana.

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama