reklama

Wzmożone kontrole przy przejazdach kolejowych

Opublikowano: 27 listopad 2023, 12:47 Kategoria Aktualności
policjakolejtory
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Kierowcy nie zawsze zdają sobie sprawę, że droga hamowania pociągu nawet przy niewielkich prędkościach jest kilkunastokrotnie dłuższa niż zwykłego pojazdu. Policjanci ruchu drogowego garwolińskiej komendy prowadzą wzmożone działania w pobliżu przejazdów kolejowych, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w tym rejonie oraz podnoszenie świadomości na temat zagrożeń wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach.

Najczęstszą przyczyną wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest nieostrożność kierowców. Lekceważenie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów – to główne grzechy kierowców samochodów. Tak samo zachowują się piesi i rowerzyści.

Przejazdy kolejowe to miejsca, gdzie użytkownicy dróg, zarówno piesi jak i kierujący, bezwzględnie powinni przestrzegać przepisów i zasad ruchu drogowego, a zwłaszcza zasady szczególnej ostrożności.

reklama


Policjanci ruchu drogowego, po dokonaniu analizy zagrożeń występujących na przejazdach kolejowych w powiecie garwolińskim, opracowali zasady działań prowadzonych wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei. W pobliżu przejazdów uczestnicy ruchu drogowego mogą spodziewać się policyjnych patroli, które będą zawracać uwagę na zachowania użytkowników dróg pokonujących te przejazdy.

Przypominamy, że zgodnie z taryfikatorem mandatów, grzywna za wykroczenie popełniane w rejonie przejazdów kolejowych może wynieść:

  • 2000 zł (4000 zł za recydywę) za naruszenie zakazu objeżdżania zapór/półzapór i wjeżdżania na przejazd, jeśli ich opuszczanie zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone, a także zakazu wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeśli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. Dotyczy to również wchodzenia na torowisko przez pieszych.
  • 1000 zł (2000 zł za recydywę) za naruszenie zakazu wyprzedzania pojazdu (np. określonego znakiem drogowym, na skrzyżowaniu, przejeździe kolejowym/rowerowym)

KPP Garwolin


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama