reklama

Obchody 160. rocznicy bitwy pod Uścieńcem

Opublikowano: 19 listopad 2023, 14:52 Kategoria Aktualności
gmina łaskarzewuścieniecpowstanie styczniowe
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Na terenie Gminy Łaskarzew odbyło się upamiętnienie Bitwy pod Uścieńcem, która odbyła się 10 listopada 1863 roku.

160 lat temu zmierzyły się oddziały powstańcze, dowodzone przez mjr. Józefa Lenieckiego oraz wojska rosyjskie pod dowództwem kpt. Szamina. Oddziały polskie mające stanowisko na wydmie po dwugodzinnej wymianie ognia i zapadajacym zmroku wycofały się obozem pod Czerwony Krzyż.

Uroczystości 10 listopada rozpoczęły się w OSP Grabina, gdzie zgromadzeni obejrzeli występ artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Krzywdzie. Patriotyczne pieśni zaśpiewali seniorzy z Klubu Senior+ oraz członkowie KGW z Budla, Krzywdy, Uścieńca i Grabiny. Można było usłyszeć dobrze znane utwory takie jak „Rozkwitały pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko”, „Rota”, „Przybyli ułani pod okienko” oraz „My pierwsza brygada”.

reklama


W kolejnej części uroczystości zgromadzeni przenieśli się w okres Powstania Styczniowego i poznać broń używaną w tamtym okresie. Dzięki Tomaszowi Żurawskiemu z Projektu Historycznego Konspiracja można było dowiedzieć się wiele informacji na temat broni, jakiej używali powstańcy. Później Sebastian Paśnicki opowiedział w kulinarnej podróży do przeszłości, jakie smaki były obecne w kuchni sprzed 160 lat. Nie zabrakło degustacji.

Kolejnym etapem podczas uroczystości 10 listopada był nocny spacer spod zabytkowego krzyża stojącego na skrzyżowaniu dróg w Uścieńcu. Z „Kamiennego Krzyża” uczestnicy przeszli do odsłoniętych pozostałości dworu majątku Uścieniec. W czasie uroczystości, która zyskała nieopisany wręcz klimat, gdyż tylko światło pochodni rozświetlało wieczorny mrok. W pobliżu tablic czekały również duże pochodnie z pni drzew przygotowane przez leśników.

Historię miejscowego dworu przypomniał pasjonat lokalnej historii, wicestarosta powiatu Marek Ziędalski. Ks. Edmund Szarek odmówił krótką modlitwę za poległych w obronie Ojczyzny. Następnie odsłonięto tablice pamiątkowe. Odsłonięcia dokonali zastępca wójta Gminy Łaskarzew Sylwia Szopa, przewodniczący Rady Gminy Łaskarzew Jerzy Błachnio, oraz leśniczy Leśnictwa Uścieniec Przemysław Stępniewski. Następnie głos zabrał poseł Grzegorz Woźniak.

Po tej uroczystej chwili odbyła się niezwykle uniosła i wzruszająca chwila. Apel Pamięci zakończyła salwa honorowa.  Następnie wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez strażaków OSP Uscieniec- Krzywda i Koło Gospodyń Wiejskich „Zielony Gaik” z Krzywdy. Na gości czekały kiełbaski z grilla, ciepła herbata oraz pyszna grochówka. A wszystko to działo się pod niemal 30. metrową, biało - czerwoną flagą, umieszczoną z okazji uroczystości na wieży przeciwpożarowej, znajdującej się tuż obok pozostałości dworu.

laskarzew.pl, opr. red.

fot. UG Łaskarzew


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama