reklama

20 lat Młodzieżowej Rady Miasta w Garwolinie

Opublikowano: 28 wrzesień 2023, 18:56 Kategoria Aktualności
mrmgarwolin
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

W Urzędzie Miasta Garwolina odbyła się XI sesja Młodzieżowej Rady Miasta Garwolina. Spotkanie zainaugurowało jubileusz 20-lecia istnienia Młodzieżowej Rady w Garwolinie.

Obrady poprowadził Przewodniczący Rady Jan Garwoliński. Na początku spotkania powitał przybyłych gości m.in. Przewodniczącego Rady Miasta Andrzeja Ostolskiego, Sekretarza Miasta Cezarego Tudka, Kierownika Wydziału Promocji Miasta i Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych Beatę Pasternak, Kierownika Wydziału Organizacji Urzędu Marcina Makaruka, Wicedyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. M. Konopnickiej w Garwolinie Małgorzatę Karczmarczyk, Przewodniczącą Klubu Seniorów i Radną Miejskiej Rady Seniorów w Garwolinie Grażynę Makulec, Radnego Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Kacpra Broniszewskiego oraz pozostałych gości.

Następnie odbył się panel głosowań nad uchwałami. Pierwsza dotyczyła ogłoszenia bieżącego 2023  roku – Rokiem Młodzieżowej Rady Miasta. Kolejna złożenia wniosku o nadanie imienia Skateparkowi Miejskiemu imienia „Młodzieży Garwolina”. Następna uchwała dotyczyła nadania tytułu ,,Honorowego Członka Młodzieżowej Rady Miasta Garwolina” Radnemu Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Kacprowi Broniszewskiemu. Tytuł ten został nadany za zaangażowanie i pomoc w aktywizację oraz pracę na rzecz młodzieży w Garwolinie. Ostatnia uchwała dotyczyła ustanowienia nagrody ,,Przyjaciela Młodzieży Garwolina” oraz zasad i trybu jej nadawania.

reklama


Po panelu jednogłośnych głosowań Przewodniczący MRM  Jan Garwoliński wraz z  Wiceprzewodnicząca MRM Karoliną Ratajczyk przedstawili historię Młodzieżowej Rady Miasta oraz nakreślili kierunki rozwoju dla następnych kadencji. Przekazali także informacje dotyczące zbliżającej się akcji rewitalizacyjnej „Garwolin dla Pokoleń” współorganizowanej z Burmistrz Miasta Garwolina Marzeną Świeczak oraz informacje dotyczące konkursu literacko-historycznego pt. „Słowem przeszłość Garwolina i okolic” współorganizowanego z Prezesem Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego Odział Garwolin Beatą Pasternak. Wszelkie szczegóły tych inicjatyw pojawią się wkrótce na stronie Miasta Garwolina oraz w social mediach na profilu MRM na facebooku.

W ostatnim punkcie obrad głos zabrali przedstawiciele miasta. –  Młodzieżowa Rada Miasta to ważna instytucja, która umożliwia młodym ludziom wyrażanie swoich opinii, wniosków i zaangażowanie się w nasze lokalne sprawy. W imieniu własnym, całej rady miasta oraz burmistrz Garwolina, serdecznie gratuluję jubileuszu, ponieważ praca i zaangażowanie młodych liderów społecznych przynosi wiele korzyści dla miasta. To doskonały sposób na rozwijanie umiejętności przywódczych czy społecznych i winszuję, że w przyszłości ktoś z was na pewno będzie radnym, może burmistrzem, a może nawet posłem – powiedział Andrzej Ostolski.

– Gratuluję inicjatywy organizacji tego jubileuszu i pragnę podkreślić, że w ogóle inicjatywa działalności młodzieżowej rady miasta jest taką dobrą lekcją demokracji. Mieliśmy okazję obserwować wasze działania. I myślę, że dorosła rada miasta mogłaby się na pewno nauczyć od młodych tak sprawnego poprowadzenia porządku obrad. Fajne są także inicjatywy, które dziś podjęliście – powiedział Cezary Tudek.

– Chciałabym w imieniu wszystkich seniorów z Garwolina, złożyć serdeczne gratulacje. Tak jak powiedział przewodniczący rady, za to, że jesteście odważni i kreatywni, że nie boicie się wyzwań. Jako seniorka tego miasta jestem zbudowana taką postawą młodych ludzi, bo mam nadzieję, że za 40, 50 lat, miejska rada seniorów nie będzie pustym tworem – powiedziała Grażyna Makulec zapraszając do współpracy i realizacji wspólnych, międzypokoleniowych projektów. – Poza tym zauważyłam, że bardzo podkreślacie współpracę z urzędem miasta. Dla mnie jest to fantastyczne i bardzo mi się to podoba, ze traktujecie urząd nie jako instytucje, która odstrasza, która jest nadęta, napuszona, tylko potraficie nawiązać relacje. Warto sobie nawzajem pomagać, my dziś seniorzy, kiedyś odejdziemy i wiemy, że zostawiamy to miasto w dobrych rękach. Patrząc na was, serce się raduje – podkreśliła.

– Bo warto ze sobą rozmawiać i stawiać na współpracę. Czas biegnie bardzo szybko i mimo tych różnic wiekowych trzeba umieć siebie słuchać, rozumieć wzajemne potrzeby i umieć postawić się w czyjejś sytuacji. Kierunki działania nakreślają nam też życiowe wartości. Warto więc pielęgnować w sobie empatie, która ma potencjał do tworzenia pozytywnych zmian w naszym życiu i życiu innych ludzi – dodała Beata Pasternak mówiąc o współpracy, która przynosi wiele korzyści.

– Dziękuje naszym radnym młodzieżowej rady miasta za to, że aktywnie się angażujecie i pamiętacie, że jest to nasza służba publiczna i nie boicie się dla niej zrezygnować z ważnych dla was lekcji. Dziękuje wszystkim, którzy nam pomagają – podsumował Jan Garwoliński. – To jest też dobry moment, podziękowania pracownikom Urzędu Miasta w Garwolinie, którzy zawsze służą nam swoją pomocą. Tak samo jak pani burmistrz jest nam zawsze przychylna – podkreślił Kacper Broniszewski. – Dziękuje wszystkim, którzy pomagają nam młodym ludziom i że nas chcecie zrozumieć – dodał.

Po gratulacjach i życzeniach Przewodniczący Rady Jan Garwoliński zamknął XI sesję MRM ustępującej w tym roku kadencji. Na koniec wszyscy uczestnicy sesji skosztowali jubileuszowego tortu. Słodki akcent umilił spotkanie. Ta chwila po oficjalnych obradach, także pozwoliła na budowanie relacji między uczestnikami tworząc przy tym przyjazną atmosferę.

Wydarzenia organizowane są pod honorowym patronatem Burmistrz Miasta Garwolina Marzeny Świeczak oraz organizowane są w ramach obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Miastu Garwolin i 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego.

garwolin.pl


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama