reklama

Najpiękniejsze ogrody wybrane

Opublikowano: 26 wrzesień 2023, 07:58 Kategoria Aktualności
ogrodybalkonygarwolin
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

W tym roku po raz XIX urząd miasta zorganizował konkurs miejski „Najpiękniejszy ogród i najciekawsze kompozycje zieleni – Garwolin 2023”. Wpłynęło siedem zgłoszeń.

„Komisja konkursowa odwiedziła wszystkie zgłoszone obiekty i przyznajemy, że stanęliśmy przed niełatwym wyborem. Każdy z prezentowanych obiektów stworzonych przez mieszkańców jest pełen uroku i zdajemy sobie sprawę, że każdy balkon czy ogród wymagały wielkich nakładów pracy i systematyczności: bo nie sztuka posadzić, ale trzeba też dbać, podlewać, przycinać, zabezpieczać przed mrozami i szkodnikami” – czytamy w komunikacie magistratu.

1 miejsce w kategorii ogród zajęli Państwo Elżbieta i Stanisław Jóźwiakowie. Wchodzących od ogrody wita obrośnięta bluszczem kapliczka, pięknie komponująca się na całorocznej rabacie. Przed domem, znajduje się przedogródek, gdzie wśród drzew i krzewów umieszczono elementy małej architektury: ławki, rzeźby i dekoracje. Za domem oprócz wypoczynkowego tarasu i roślin wieloletnich znalazło się miejsce dla wyniesionych rabat na warzywa i małej szklarni na pomidory.

reklama


2 miejsce w kategorii ogród przyznano Pani Bożenie Gudro-Piuschel. Ogród przy Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego to dzieło Pani Bożeny. Znaleźć tu można wiele iglaków, skalniak, donice kipiące kwiatami, pięknie utrzymamy balkon z czerwonymi pelargoniami. Właścicielka dba również o przestrzeń przed ogrodem, gdzie na rabacie znalazły się wieloletnie rozchodniki i jednoroczne kanny.

Komisja konkursowa w kategorii balkon/taras przyznała laur zwycięstwa Państwu Elżbiecie i Stanisławowi Jóźwiakom. W zgłoszonym ogrodzie komisja nie mogła przejść obojętnie obok tarasów, które umieszczone są na froncie i z tyłu domu. To dodatkowe pokoje w sezonie letnim, miejsce relaksu wśród roślin i uroczych rzeźb.

2 miejsce wśród balkonów zajął balkon autorstwa Pani Kingi Suszek. Balkon Pani Kingi to przykład dobrze wykorzystanej przestrzeni. Kwiaty znajdują się tradycyjne na barierkach oraz porastają ścianę, w towarzystwie ziół: bazylii i majeranku.

W kategorii zagospodarowanie terenu przed posesją przyznano dwa pierwsze miejsca: mieszkańcom bloku przy Stacyjnej 53 i parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Wspólna praca Państwa Barbary i Michała Wojdatów, Pań: Marii Machnio, Marii Tracz i Marii Balkiewicz jest dowodem na to, że nawet pozornie niesprzyjające warunki tj wąski pas ziemi wzdłuż bloku, można wykorzystać i stworzyć piękną rabatę, kwitnącą od wiosny do jesieni.

Zrewitalizowany ogród przed plebanią parafii Przemienienia Pańskiego spójnie komponuje się z budynkiem z lat 30-tych XX wieku. Wytyczono rabaty m. in z lawendą, różami okrywowymi, bukszpanem, różanecznikami i innymi roślinami. Centralnym miejscem ogrodu przed plebanią jest figura Matki Bożej.

2 miejsce przypadło Pani Mariannie Zadrożnej. Na osiedlu Romanówka znajduje się wiele uroczych ogródeczków, w tym roku Pani Marianna zaprosiła nas do siebie, by pokazać przyciągającą motyle budleję, obsypane kwiatami zawilce, hortensje, hosty i inne rośliny ubarwiające przestrzeń.

Przed sesją Rady Miasta w dniu 25 września Burmistrz Miasta Marzena Świeczak wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Andrzejem Ostolskim wręczyli nagrody laureatom: dyplomy oraz bony do wykorzystania w sklepach ogrodniczych: P.H.U Słomski przy Wyszyńskiego 4 i Cyprys przy ul. Targowa 2.

UM Garwolin


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama