reklama

Policyjne szkolenie dla nauczycieli

Opublikowano: 14 wrzesień 2023, 07:09 Kategoria Aktualności
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Zespół Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii KPP Garwolin we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trojanowie zrealizował szkolenie na temat przeciwdziałania uzależnieniom i pomocy dziecku krzywdzonemu. Jego odbiorcami byli profesjonaliści, pracujący na co dzień z młodymi osobami. W działaniu, które odbyło się w Szkole Podstawowej im. Bolesława Grudniaka w Trojanowie, wzięło udział niemal pedagogów i psychologów ze szkół z terenu gminy Trojanów.

W ramach szkolenia sierż. szt. Karolina Lipiec i st. sierż Anna Uniwersał-Stachniak przygotowały wystąpienia, w których zwróciły uwagę na istotę profilaktyki uzależnień. W środkach masowego przekazu wciąż powtarzają się informacje o nastolatkach hospitalizowanych z powodu konsekwencji związanych z nadużyciem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych. Ciekawość, chęć zaimponowania innym, brak umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami – to tylko niektóre czynniki, które wpływają na decyzje młodych ludzi, których konsekwencje są niebezpieczne dla ich zdrowia i powodują konflikt z prawem.

W trakcie szkolenia policjantki zaprezentowały walizkę, zawierającą atrapy substancji, które są najpopularniejsze na polskim czarnym rynku oraz przedmioty, które młody człowiek może wykorzystywać do rozdrabniania, przechowywania czy przyjmowania środków odurzających. Każdy specyfik został opatrzony szczegółowym opisem wyglądu, ceną, a także nazwami używanymi w młodzieżowym slangu. Poznanie wyglądu tych substancji oraz przedmiotów wykorzystywanych do ich używania, powinno wzmóc czujność nauczycieli i pedagogów. Policyjni profilaktycy wyrażają przekonanie, że dzięki temu kadra pedagogiczna będzie mogła skutecznie reagować na podejmowane przez dzieci i młodzież zachowania ryzykowne.

reklama


Kolejny temat, który został poruszony podczas szkolenia dotyczył pomocy dziecku krzywdzonemu. Dochodzące do naszych uszu, a przede wszystkim do naszych serc, historie dzieci, które zostały skrzywdzone przez dorosłych budzą w nas współczucie, niezrozumienie, ale i złość. Bezbronne i zależne od dorosłych istoty powinny otrzymać od rodziców i opiekunów przede wszystkim miłość, wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy zamiast tego doznają niewyobrażalnych krzywd, zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Policjanci zawsze reagują na takie zgłoszenia. Bardzo ważną częścią naszej pracy w tym zakresie jest również profilaktyka, z którą docieramy do nauczycieli, pedagogów i psychologów, aby podczas niemalże codziennych kontaktów z podopiecznymi, potrafili rozpoznawać sygnały ostrzegawcze oraz wiedzieli, jak skutecznie reagować i pomagać.

W szkoleniu wzięło udział 90 pedagogów i psychologów z placówek oświatowych z terenu gminy Trojanów.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama