reklama
reklama

Aktualności

reklama
reklama

baner projekt 

pepperoni main 40

 

reklama

Pogoda w Garwolinie

Miłego dnia życzy
Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji w Garwolinie

reklama

TOP

TOP


Dekorator kwadrat

Kultura

    reklama

    Sport

    reklama

    Opublikowano: 24 wrzesień 2021, 14:02
    górznocmentarzzabytek
    Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

    Po interwencji lokalnych pasjonatów historii Prokuratura Rejonowa w Garwolinie wszczęła śledztwo w sprawie naruszenia zabytku w trakcie prac adaptacyjnych na cmentarzu w Górznie. Na zdjęciach widać prawdopodobnie ludzkie szczątki, które zostały wydobyte przez maszyny budowlane oraz ślady średniowiecznej osady. Proboszcz parafii twierdzi, że nie ma czego wyjaśniać.

    W połowie września pasjonaci historii z Fundacji Koszary ? Przywróćmy Pamięć zostali zaalarmowani o pracach prowadzonych przy cmentarzu w Górznie. Roboty miały na celu powiększenie nekropolii. Gdy pasjonaci udali się na miejsce zauważyli na powierzchni prawdopodobnie ludzki szczątki oraz fragmenty ceramiki.

    ?Na tej działce wskazanej powyżej w rejestrze zabytków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków znajdują się pozostałości XV w. Kościoła nr. Ew. A-388, mamy uzasadnione podejrzenia, że zauważone kości pochodzą z przykościelnego cmentarza. Dodatkowo w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego rejonu cmentarza przy ul. Mazowieckiej w obrębie geodezyjnym Górzno w gminie Górzno z 24 kwietnia 2020 r. dokładnie zaznaczono stanowisko archeologiczne (AZP 65-73/14/19) i teren przylegający do cmentarza, na którym znajduje się część fundamentów XV w. kościoła? ? czytamy w poście fundacji.

    We wtorek odpowiedź na pismo przesłała siedlecka delegatura Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Szef placówki Mirosław Starczewski potwierdził istnienie na przycmentarnych działkach stanowiska archeologicznego oraz reliktów z XV wieku. Na uwagę zasługuje fakt, że brakuje egzemplarza decyzji o wpisie do rejestru zabytków tych fundamentów.

    Jak informuje fundacja, przed przystąpieniem do prac na działce parafia Górzno powinna wykonać badania wykopaliskowe. ?W pisma dowiadujemy się że pierwszy etap badań przeprowadzono przy i na cmentarzu w miejscu gdzie znajdują się fundamenty XV w. kościoła, ale badania nie potwierdziły istnienia tam reliktów architektury, ani nie odkryto tam pozostałości grobów i pochówków z przypuszczalnego cmentarza? ? pisze fundacja.

    Mimo tego 17 września kierownik delegatury w Siedlcach wydał decyzję wstrzymującą wszelkie prace budowlane na oraz nakazał przeprowadzenie badań w granicach stanowiska. Decyzji tej nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Sęk w tym, że prace zostały już wykonane, a teren pod nowe kwatery zostały wyrównany.

    Sprawą zainteresowały się organy ścigania. Prokuratura Rejonowa w Garwolinie 20 września wszczęła śledztwo w sprawie zniszczenia zabytków w związku z pracami dotyczącymi adaptacji terenu pod cmentarz.

    W rozmowie z nami wiceprezes zarządu Fundacji Koszary jest zdziwiony postępowaniem parafii. ? Moim zdaniem to działanie z premedytacją. Nie liczy się nasza historia, bo potrzeba jest powiększyć plac cmentarza. Tam mogą być szczątki naszych przodków ? mówi Krzysztof Kot.

    O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy księdza proboszcza parafii Górzno. - Nie widzę potrzeby rozmowy ? stwierdził ks. Jerzy Kalinka.

    Łukasz Korycki

    fot. Fundacja Koszary, KSO

    Dodaj komentarz

    Dodaj komentarz