Piotr Grudzień mistrzem olimpijskim!

Opublikowano: 07 wrzesień 2012, 19:37 Kategoria Sport
tenis stołowyparaolimpiadapiotr grudzień

Za dwa tygodnie skończy 21 lat. Przed chwilą Piotr Grudzień, który pochodzi z Zygmuntów (gm. Łaskarzew) zdobył złoty medal Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie. W finale rywalizacji drużynowej klas 6-8 tenisista stołowy z Marcinem Skrzyneckim pokonał Hiszpanów 3:0.

Dzisiejszy finał reprezentanci naszego kraju rozpoczęli w imponującym stylu. Marcin Skrzynecki pokonał Alvaro Valerę 3:1 (4, -6, 5, 6). W drugim pojedynku Piotr Grudzień zmierzył się z Jordim Moralesem. W pierwszym secie tenisista mieszkający w Zielonej Górze prowadził już 10:7, by po nerwowej końcówce wygrać 14:12. Druga partia padł łupem Hiszpana 11:8. W kolejnych Piotr Grudzień kontrolował przebieg mecz. Był lepszy 11:7 i 11:5.

Po krótkiej przerwie zawodnik pochodzący z gminy Łaskarzew zagrał z Valerą. Pierwszy set Polak wygrał pewnie 11:5. W drugim kibice byli świadkami zaciętej końcówki. Hiszpan prowadził 10:9, by po chwili przegrywać 10:11. Ostatecznie reprezentant półwyspu Iberyjskiego wygrał seta 13:11. Trzecia partia po początkowej grze punkt za punkt potoczyła się po myśli Polaka, który zyskał wysoką przewagę i wygrał do 7. W czwartym secie Hiszpan wypracował prowadzenie 3:1. Reprezentant biało-czerwonych nie dawał za wygraną i stratę odrobił z nawiązką (7:5). Piotr wykorzystał już pierwszą piłkę na wagę złotego medalu i pokonał Valerę 11:6. Polacy wygrali w całym meczu z Hiszpanami 3:0.

Wcześniej Polacy ograli w 1/8 finału Ukrainę 3:0, w ćwierćfinale i półfinale biało-czerwoni stoczyli długie pojedynki z Belgami i Brytyjczykami. Oba zakończone wygranymi 3:2.

Dla Piotra Grudnia to drugim medal paraolimpijski w karierze. Cztery lata temu w Pekinie 17-latek niespodziewanie sięgnął po srebrny medal rywalizacji singlistów. W Londynie gry indywidualne nie poszły tak dobrze i tenisista odpadł po rundzie grupowej, gdzie pokonał późniejszego wicemistrza olimpijskiego ze Słowacji. Złoto Polaków jest 12. takim krążkiem podczas paraolimpiady, jednocześnie 29. biało-czerwonych w Londynie.