Emilia Mazek wicemistrzynią Polski w maratonie!

Opublikowano: 29 kwiecień 2024, 10:24 Kategoria Sport
wilga garwolinlekkoatletykaemilia mazekmaraton

Wychowanka trenera Stanisława Buszty z Wilg” Garwolin, obecnie AZS AWF Warszawa, Emilia Mazek, wywalczyła 28 kwietnia w Łodzi, srebrny medal  Mistrzostw Polski na dystansie 42 km i 195m.

Na starcie stanęła cała krajowa czołówka licząc nie tylko na mistrzowskie tytuły, ale również na wypełnienie minimum olimpijskiego które wynosi 2.26.50. W związku z tym najlepsze  - zawodniczki podyktowały od startu mocne tempo i na półmetku przewidywany czas na mecie wynosił około 2.27 minut. Nasza biegaczka rodem z Kolonii Unin która nie była zaliczana do faworytek, rozpoczęła bieg ostrożnie, a w drugiej części biegu gdy rywalki przeżywały kryzys, ruszyła do przodu i zdobyła swój drugi srebrny medal Mistrzostw Polski z czasem 2.36.07s. Zwyciężyła Aleksandra Brzezińska „Zawisza” Bydgoszcz – 2.34.25s, a trzecia była Anna Bańkowska „Podlasie” Białystok – 2.36.33s.

Wśród mężczyzn I m zajął Adam Nowicki – MKL Szczecin 2.14.18s przed Mateuszem Kaczorem – Optima Radom 2.16.29s i Kamilem Karbowiakiem – AZS Opole – 2.18.25s.

Oto co powiedziała nam o swoim sukcesie sama zainteresowana. „Do zawodów w Łodzi byłam bardzo dobrze przygotowana po 3-tygodniowym obozie przygotowawczym w Jakuszycach i liczyłam nie tyle na medal, co na rekord życiowy. Niestety warunki były dalekie od optymalnych. Wysoka temperatura, suchy, porywisty wiatr zniechęcał do dyktowania mocnego tempa, więc bardziej skupiłam się zdobyciu dobrego miejsca. Gdy po 2 godzinach biegu rywalki przeżywały kryzys, w tym prowadząca bieg Anna Bańkowska, ruszyłam do przodu i z przewagą 26 sekund nad brązowa medalistką przekroczyłam linię mety. To bardzo miłe uczucie stanąć na podium Mistrzostw Polski! Przy okazji pozdrawiam licznych biegaczy z naszego powiatu którzy mi kibicują – dodała z uśmiechem zadowolona Emilka Mazek.