Wilga może utrzymać się w lidze i to bez baraży [analiza]

Opublikowano: 13 czerwiec 2019, 08:15 Kategoria Sport
wilga garwolinorzeł unin

Zwycięstwo z Radomiakiem II Radom oraz korzystne wyniki w innych spotkaniach, sprawiły, że Wilga Garwolin ma szanse na utrzymanie. Podopieczni Damiana Milewskiego mogą nawet uniknąć baraży. Jeden z warunków – wygrać derby z Orłem Unin.

Po raz pierwszy od awansu Wilgi do IV ligi w 2013 roku, zespół z Garwolina jest realnie zagrożony spadkiem do okręgówki. W tym sezonie to efekt słabej postawy w rundzie wiosennej. Po wznowieniu rozgrywek, w 13 spotkaniach, GKS zdobył tylko 11 punktów. Gorszym bilansem mogą „pochwalić się” jedynie zespoły pogodzone ze spadkiem – LKS Promna (8), Orzeł Unin (7), i Perła Złotokłos (2). Mimo niekorzystnych statystyk podopieczni Damiana Milewskiego mają szanse na utrzymanie w IV lidze.

Jak wygląda sytuacja przed ostatnią kolejką?

Wilga ma obecnie na koncie 34 punkty i zajmuje 12. miejsce w stawce 16 zespołów. Gdyby tak zakończył się sezon, GKS o pozostanie w IV lidze musiałby walczyć w barażu. Rywal w dwumeczu to piąty od końca zespół grupy północnej IV ligi. Będzie to ktoś z trzech zespołów – Ożarowianka Ożarów Mazowiecki, Korona Ostrołęka, Mławianka Mława. Ostatnia kolejka w obu grupach mazowieckich IV lig zaplanowana jest na 15 czerwca.

Dwa punkty za Wilgą w ligowej tabeli jest Sparta Jazgarzew, dla której ta pozycja oznacza spadek. Z kolei oczko wyżej, ze przewagą punktu, jest Radomiak II, którego 10. Energia Kozienice wyprzedza także o punkt.

tabelaiv

Aktualna tabela IV ligi, grupy południowej (źródło: 90minut.pl)

Z drużyn walczących o utrzymanie, w ostatniej kolejce sezonu Wildze, jako jedynej, przyjdzie rywalizować z niżej notowanym przeciwnikiem. Trzeba jednak pamiętać, że derby rządzą się własnymi prawami, a jesienią przy Sportowej padł remis 1:1.

Wilga wygrywa derby

Jeśli GKS wygra w Uninie pewne będzie, że nie spadnie bezpośrednio do okręgówki. Trzy punkty mogą oznaczać również, że Wilga przeskoczy Radomiaka II i Energię Kozienice. Żeby tak się stało oba zespoły nie mogą wygrać – odpowiednio z mistrzem ligi Pogonią Grodzisk Mazowiecki oraz z Pilicą Białobrzegi.

Wilga remisuje w derbach

Każde miejsce powyżej 12. daje pewne utrzymanie w lidze. W takiej sytuacji Wilga może się znaleźć także po remisie w spotkaniu z Orłem. Wtedy jednak Radomiak nie może zapunktować w meczu z Pogonią. Zakładając wygraną Sparty z Mszczonowianką, trzy zespoły miałby wtedy po 35 punkty, ale Wilga byłaby najwyżej, bo ma z obiema drużynami najlepszy bilans bezpośrednich spotkań.

Wilga przegrywa w derbach

Brak zwycięstwa w sobotnim meczu z Orłem będzie skutkował bezpośrednim spadkiem GKS, jeśli Sparta wygra z Mszczonowianką. W taki przypadku, Wilga gra w dwumeczu o utrzymanie.

Pary ostatniej kolejki IV ligi z udziałem drużyn walczących o utrzymanie (w nawiasach miejsce w tabeli)

Orzeł Unin (15) - Wilga Garwolin (12) – pierwszy mecz 1:1

Sparta Jazgarzew  (13) - Mszczonowianka Mszczonów (4) - pierwszy mecz 0:3

Radomiak II Radom (11) - Pogoń Grodzisk Mazowiecki (1) – pierwszy mecz 0:6

Pilica Białobrzegi (5) - Energia Kozienice (10) – pierwszy mecz 5:3

Łukasz Korycki

fot. arch.

Komentarze  

0 #2 UściślenieGKS 2019-06-14 20:24
1) Wilga awansowała do IV ligi w 2012 r. (pamiętny spontaniczny przemarsz przez miasto po awansie)
2) Już w drugim sezonie 2013/14 Wilga była bliska degradacji. Przegrała u siebie arcyważny mecz z Józefowianką (już spadkowiczem) i miała jechać na ostatni mecz do Okęcia W-wa będąc pod kreską. Wtedy doszła do Klubu wiadomość, że przegrany mecz Drukarzem zweryfikowano walkowerem na korzyść Wilgi. Ostatni mecz Wilga wygrała i mając 44 pkt. pozostała w IV lidze,a Drukarz spadł. Jutro też będzie dobrze..
Cytować
+1 #1 Powiatowo- eksportowoWojtek63 2019-06-13 20:08
Jeśli Wilga się utrzyma, to chwała trenerowi i piłkarzom.

Tymczasem ,,nasi'' powiatowo- eksportowi zawodnicy mają się różnie.

Konrad Jałocha - bramkarz (zaczynał karierę piłkarską w KS Puznówka- obecnie pierwszoligowy GKS Tychy) raczej nie musi się obawiać o swoją pozycję w klubie. Sezon 2019/20 będzie jego trzecim kolejnym sezonem w Tychach.

Maciej Górski- napastnik (zaczynał karierę piłkarską w Mazowszu Miętne- ostatnio bez powodzenia w Koronie Kielce) podpisał kontrakt z beniaminkiem pierwszej ligi, czyli Radomiakiem.

Grzegorz Piesio- pomocnik (zaczynał karierę w Wildze Garwolin- ostatnio w zespole zdegradowanego z I ligi GKS Katowice, Obecnie jeszcze nie wiadomo gdzie, ponieważ śląski klub nie przedłużył z nim kontraktu.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież