Robert Głowala wicemistrzem Polski

Opublikowano: 23 lipiec 2018, 07:06 Kategoria Sport
lekkoatletykarobert głowalajan parolandrzej gudro

Podczas 94. PZLA Mistrzostw Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce Robert Głowala (Wilga Garwolin) zdobył srebrnym medal w biegu na 5000 metrów. W czempionacie wystartowało czterech sportowców pochodzących z powiatu garwolińskiego.

Wczoraj zakończyły się, trwające trzy dni, 94 PZLA Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce, które odbyły się na wyremontowanym stadionie AZS UMCS w Lublinie. W imprezie wzięło udział ponad 600 uczestników, a wystartowała w nich cała krajowa czołówka, bo już za trzy tygodnie odbędą się w Berlinie Mistrzostwa Europy w tej dyscyplinie sportu.

Ogromny sukces odniósł w tych mistrzostwach biegacz garwolińskiej Wilgi ? Robert Głowala, który w biegu na 5000 m zdobył tytuł wicemistrza Polski. Zwyciężył znany długodystansowiec Krystian Zalewski (Barnim Goleniów) z czasem 14,15.59?, który wyprzedził naszego sportowca o 3.15 setnych sekundy. Trzecie miejsce wywalczył Dawid  Malina (ROW Rybnik) ? 14.20.44s.

W biegu wzięło udział 21 biegaczy którzy posiadali wymagane minimum, ale wysoka temperatura która panowała na stadionie spowodowała, ze kilku zawodników nie wytrzymało wysokiego tempa, jakie podyktowali najlepsi. - Wynik Roberta jest historycznym osiągnięciem, gdyż jest to pierwszy srebrny medal zdobyty przez biegacza naszego powiatu w Mistrzostwach Polski Seniorów ? komentuje trener Wilgi Stanisław Buszta. - Robert jechał do Lublina pełen obaw, gdyż ze względu na obowiązki na uczelni, dawno nie startował i nie był pewny swojej formy. Ale to twardy chłopak i skończyło się szczęśliwie - dodaje.

W zawodach wystartował również inny zawodnik Wilgi. Młodzieżowiec Mateusz Kondej, w biegu na 1500m, który w gronie 16 zawodników zajął 11. ? punktowane miejsce ? 3.52.70s, a zwyciężył Adam Kszczot (RKS Łódź) ? 3.46.24s. W punktacji medalowej Wilga zajęła 32. miejsce, a w klasyfikacji punktowej z 38 punktami  45. pozycję, na 104. sklasyfikowane kluby.

O krok od medalu był kulomiot Andrzej Gudro (obecnie WLKS Iganie Nowe). W najlepszym podejściu 24-latek pchnął kulę na odległość 19,57 m. Do trzeciego ? Jakuba Szyszkowskiego (WKS Śląsk Wrocław) zabrakło 61 cm. Wygrał Michał Haratyk (KS Sprint Bielsko-Biała) z wynikiem 21,85 m, drugi był Konrad Bukowiecki (AZS UW Olsztyn) ? 21,04 m. Na piątym miejscu mistrzostwa ukończył Jan Parol (WLKS Iganie Nowe). Najlepszy rezultat 23-latka to 18,57 m.

Dla obu kulmiotów, którzy pierwsze kroki w tym sporcie stawiali pod okiem Sławomira Miernickiego, to najlepsze wyniki w karierze. Do Lublina jechali z tegorocznymi wynikami odpowiadającymi zajętym miejscom w mistrzostwach. Andrzejowi w osiągnięciu lepszej odległości przeszkodził naderwany mięsień łydki.