Nagroda Marszałka - ruszył nabór

Opublikowano: 17 maj 2019, 09:29 Kategoria Rozmaitości

Ruszyła jubileuszowa XX już edycja konkursu Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego. To jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanych mieszkańcom regionu za zasługi w zakresie rozpowszechniania kultury i twórczości artystycznej zarówno w kraju jak i na świecie. Zgłoszenia można przesyłać do 28 czerwca 2019 r.

– Już po raz 20. przyznamy Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Konkurs ten jest uhonorowaniem pracy i talentu osób działających na rzecz rozwoju regionalnego. Chcemy nagrodzić promotorów twórczości artystycznej i kreatorów rozwoju regionalnego z Mazowsza – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Hodowla królików

Opublikowano: 10 maj 2019, 06:58 Kategoria Rozmaitości

Przydomowa hodowla królików z przeznaczeniem na mięso nie jest w Polsce zbyt często spotykana. Głównym tego powodem z pewnością jest mała popularność ich mięsa. Według statystyk średnie jego spożycie w naszym kraju wynosi zaledwie 0,5 kg na osobę. Zupełnie inaczej jest w takich krajach jak Włochy, Hiszpania, Francja czy Węgry, gdzie przypada 5-6 kg króliczego mięsa na osobę.

Dlaczego warto zdecydować się na samodzielną hodowlę królików?

Mięso królika jest bardzo zdrowe, jego spożycie jest wskazane szczególnie dzieciom. Jest bowiem nie tylko bogate w witaminy i mikroelementy, ale charakteryzuje się także niską zawartością tłuszczu i cholesterolu. Dla porównania mięso królicze zawiera zaledwie 3-6% tłuszczu. Mięso wołowe ma 12-18%, natomiast wieprzowina aż 30-38%. Jak widać, zamiana dotychczas używanych mięs na mięso królicze w naszym menu, z pewnością korzystnie wpłynie na nasze zdrowie, dlatego warto rozważyć przydomową hodowlę tych zwierząt. Tym bardziej że króliki nie są zbyt kłopotliwe w hodowli, nie wymagają także dużych nakładów finansowych. Więcej o hodowli królików dowiesz się tutaj: https://www.rynek-rolny.pl/kategoria/kroliki/

Jak się przygotować do rozpoczęcia hodowli królików?

Króliki możemy przetrzymywać w klatkach na wolnym powietrzu lub pod zadaszeniem. Jeśli dysponujemy pomieszczeniami, gdzie mogą przebywać, najlepiej przygotować dla nich kojce zamiast klatek. Króliki mogą wówczas swobodnie się przemieszczać i zakładać gniazda w ściółce podczas wykotów. Najczęściej hodowane są jednak w jedno lub wielokondygnacyjnych klatkach. Ważne jest przy tym to, aby były one ustawione tak, by zapewnić im dostęp do światła dziennego lub sztucznego  przez ok. 15 godzin na dobę. Króliki zdecydowanie lepiej znoszą niskie temperatury niż wysokie, ponieważ zwierzęta te nie pocą się, zatem upały są dla nich niebezpieczne. Samicom z młodymi powinniśmy zapewnić temperaturę ok. 18ᵒC, osobnikom dorosłym wystarczy natomiast 12-14ᵒC. Duże znaczenie dla powodzenia hodowli ma także odpowiednia wilgotność powietrza. Optymalnie powinna wynosić 65%. Kiedy powietrze jest zbyt suche, bony śluzowe zwierząt wysuszają się i tym samym zmniejsza się ich odporność. Właściwą wilgotność utrzymać pomaga regularne wietrzenie pomieszczeń, gdzie króliki są przetrzymywane, należy przy tym jednak uważać, aby zwierzęta nie znajdowały się w przeciągu. Klatki dla naszych królików powinny być wyposażone w karmidła i poidła. Ich podłoga powinna umożliwiać odprowadzanie moczu. Najlepiej sprawdza się rusztowa, jeśli jednak decydujemy się na umieszczenie klatek na wielu kondygnacjach, wówczas podłoga powinna być szczelna, wykonana z blachy lub plastiku i dopiero nad nią należy umieścić ruszt z drewnianych listewek, metalowych prętów lub siatki. Jeśli planujemy rozmnażanie królików hodowanych w klatkach, trzeba zapewnić samicom odpowiednie miejsce do wykotu. Przy konstruowaniu klatek, należy wziąć pod uwagę także łatwość ich późniejszego sprzątania i dezynfekcji.

Czym karmić króliki?

W dużych, przemysłowych farmach króliki karmione są granulowanymi, specjalnie dla nich przeznaczonymi paszami. W hodowlach przydomowych najczęściej  żywi się króliki paszą gospodarską, czyli: ziarnami zbóż (jęczmień, pszenica, owies, kukurydza), otrębami, uprzednio namoczonymi nasionami roślin strączkowych, sianem, suszem roślin motylkowych oraz zielonkami. Królikom możemy podawać także czerstwe pieczywo, odpadki kuchenne, oraz warzywa okopowe. Decydując się na żywienie gospodarskie, należy pamiętać o regularnym podawaniu królikom specjalnych preparatów uzupełniających ewentualne niedobory witamin i minerałów.  

Rozmnażanie królików

Króliki ras dużych osiągają dojrzałość płciową w wieku 6-8 miesięcy, a ras mniejszych już po osiągnięciu 4-6 miesięcy. Są bardzo plenne, dlatego że mogą odbyć wiele cykli płciowych w roku, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Ruja trwa 12-36 godzi. Owulacja następuje około 10 godzin po kryciu. Ciąża u królików trwa 32 dni. Przed porodem samica odczuwa silną potrzebę budowy gniazda, dlatego należy dostarczyć jej większa ilość miękkiej ściółki i przygotować specjalne miejsce do wykotu. Poród zwykle trwa 20-30 minut. Rzadko zdarzają się powikłania. W jednym miocie najczęściej rodzi się 6-8 sztuk. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne rozmnażanie królików, należy prowadzić kartę kryć, aby nie łączyć ze sobą osobników blisko spokrewnionych, ponieważ młode będą miały niską przeżywalność. Mogą pojawić się także wady genetyczne. Więcej o rasach królików przeczytasz tutaj: https://www.rynek-rolny.pl/artykul/rasy-krolikow-hodowlanych-male-srednie-i-duze.html

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

 

OC na raty – ile to kosztuje oraz czy się opłaca

Opublikowano: 09 maj 2019, 20:54 Kategoria Rozmaitości

W sprzedaży ratalnej oferuje się wiele usług i produktów dostępnych na rynku, począwszy od samochodów i motocykli, poprzez sprzęt RTV i AGD, skończywszy na usługach medycznych. Nie inaczej jest z obowiązkowym dla kierowców ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej, które również można opłacić w ratach. Z jakimi kosztami się to wiąże się i czy jest opłacalne? Przeczytaj artykuł i dowiedz się już teraz.

Specyfika płatności OC w ratach

Z punktu widzenia konsumenta system sprzedaży ratalnej ma tę korzyść, że pozwala na rozłożenie płatności w czasie, dzięki czemu w jednym momencie nie obciąża się w znaczącym stopniu budżetu domowego, co mogłoby zachwiać stabilnością finansową. Co oczywiste, możliwość kupienia w ratach dotyczy wyłącznie nieco droższych produktów i usług, a do takich można zaliczyć obowiązkowe dla kierowców ubezpieczenie OC. Duże podwyżki w ostatnich kilku latach sprawiły, że coroczna składka stała się sporym obciążeniem dla portfeli polskich kierowców, które mogą nieco złagodzić właśnie raty.

Najważniejsza decyzja w życiu mamy: jaki wybrać wózek dla dziecka?

Opublikowano: 08 maj 2019, 16:33 Kategoria Rozmaitości

Oczekiwanie na dziecko to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu kobiety. Marzenia, snucie planów na przyszłość, urządzanie pokoiku malucha czy kompletowanie wyprawki są niezwykle emocjonujące. Nic więc dziwnego, że przyszłe mamy czasem decydują się na nieprzemyślany zakup, z którego później nie są zbyt zadowolone. Warto dokładnie przemyśleć każdą decyzję, zwłaszcza gdy chodzi o nieco droższe dziecięce akcesoria, jak na przykład wózek. Na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniach idealnego pojazdu dla dziecka?

 

Miejsce zamieszkania ma niebagatelne znaczenie

To, gdzie przebywamy na co dzień, zwykle determinuje wygląd dziecięcego wózka. Mamy mieszkające w mieście pokochają niewielkie, zwinne pojazdy, jakimi z łatwością będą manewrować na wąskich chodnikach i w sklepowych alejkach. Docenią też niską wagę wózka i skrętne koła, które sprawią, że korzystanie z komunikacji miejskiej stanie się przyjemne. Natomiast w przypadku, gdy naszym miejscem zamieszkania są okolice lasów, dróg gruntowych i ścieżek o nierównej nawierzchni, lepiej postawić na solidny wózek z pompowanymi kołami i amortyzacją.