Jak działa BIK?

Opublikowano: 27 luty 2018, 16:57 Kategoria Rozmaitości

Jednym z czynników, które decydują o tym, czy bank udzieli ci pożyczki jest historia kredytowa zawarta w BIK. Co należy wiedzieć o działaniu tej instytucji?

Przed udzieleniem ci kredytu bank dokładnie sprawdzi, czy będziesz w stanie go spłacić. O jego decyzji zadecyduje twoja zdolność kredytowa. Czym konkretnie ona jest? Szczegółową definicję znajdziesz w Ustawie z dn. 2 sierpnia 1997 – Prawo Bankowe. Kierując się jej zapisami banki i pozostałe instytucje oceniają twoją zdolność do spłacenia zobowiązań, w czym pomagają im różne wskaźniki. Jakie?

Są to między innymi wysokość twoich dochodów i źródło, z jakiego one pochodzą, obciążenia w postaci innych kredytów, auta bądź mieszkania, a także twoja historia kredytowa. Tę bank sprawdza w Biurze Informacji Kredytowej, które przesyła mu twoją ocenę punktową. Jeśli nie jest ona zadowalająca, nie musisz jednak rezygnować z planów o pożyczeniu pieniędzy, o czym przekonasz się na https://moneystore.pl/pozyczka-online-bez-biku/. Mimo wszystko warto jednak dowiedzieć się, jak działa BIK i w jaki sposób ocenia twoją historię kredytową.

Scoring w BIK. O co tu chodzi?

Ocena punktowa (nazywana także scoringiem) w dużym skrócie obrazuje to, jak radziłeś sobie ze spłatą swoich poprzednich zobowiązań. Zasada jest prosta – im więcej punktów znajduje się na twoim koncie w BIK-u, tym większe szanse będziesz miał na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego. Minimalna ocena w Biurze Informacji kredytowej to 192 punkty, zaś maksymalna – 631 punktów.

Ocena osób ubiegających się o kredyty podawana jest jednak nie tylko w ilości punktów, ale też w gwiazdkach. Jak nietrudno się domyślić, jedna gwiazdka to ocena najgorsza z możliwych, zaś pięć – najlepsza. Przeciętny Polak uzyskuje wynik czterogwiazdkowy, co w drugim systemie oceny odpowiada 530 punktom. Taki, nie najwyższy przecież wynik, w zupełności wystarczy do otrzymania kredytu w większości banków.

Co wpływa na twój scoring w BIK?

Skoro wiesz już, w jaki sposób podawana jest ocena twojej zdolności kredytowej, czas najwyższy dowiedzieć się, co na nią wpływa. Najważniejsze będzie rzecz jasna to, jak radziłeś sobie ze spłatą poprzednich zobowiązań. Mowa tu nie tylko o kredytach, ale też zakupach dokonanych na raty, a nawet mandatach za nieprzepisową jazdę lub podróż bez biletu, których nie opłaciłeś w odpowiednim terminie. Poza tym ważna jest także liczba kredytów, które z powodzeniem spłaciłeś lub nadal spłacasz.

Ostateczna ocena zależy przede wszystkim nie od tego, jak spłacałeś swoje zobowiązania, ale od tego, jak wypadasz na tle pozostałych ujętych w bazie Biura Informacji Kredytowej klientów. By obliczyć scoring, BIK porównuje bowiem twój profil z profilami osób, którym banki do tej pory udzielały kredytów.

Usunięcie danych z BIK. To możliwe?

O ile raczej nikt nie chciałby usuwać pozytywnych danych z bazy BIK, to osoby z negatywną historią mogą szukać sposobów na wyczyszczenie swojego profilu. Tym bardziej, że nie brakuje firm oferujących tego typu usługi. Czy jednak warto z nich korzystać?

Jak się okazuje – niekoniecznie. Usunięcie danych z bazy BIK możliwe jest bowiem tylko w ściśle określonych przypadkach i nie jest w tym celu potrzebna pomoc specjalisty. Wyczyszczenie profilu w BIK-u jest dostępne tylko jeśli umowa kredytowa wygasła lub skończył się okres, na który udzielona była zgoda (standardowo wynosi on 5 lat). Poza tym wniosek o usunięcie danych spotka z pozytywną odpowiedzią, jeśli twoje dane trafiły do BIK-u przypadkowo.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież