200 procent normy! Bezsenna podbija Internet, pani Zosia – serca

Opublikowano: 08 luty 2018, 19:17 Kategoria Rozmaitości
BezsennaFotoszubiZofia Kobus

Zgadzając się na reportaż zdjęciowy, a później na wydanie albumu ze zdjęciami, pani Zosia nie przypuszczała, że jej historia odbije się echem w całej Polsce. I teraz nikt już nie ma wątpliwości – to, co pokazał na swoich zdjęciach Dariusz Szubiński jest unikatem. Album jeszcze przed wydaniem cieszy się ogromną popularnością. Jeszcze możesz wesprzeć projekt i zapewnić sobie album do domowej biblioteki.

O historii pani Zofii Kobus, która od 18 lat sama prowadzi piekarnię – jedną z najstarszych w Garwolinie – pisaliśmy kilka tygodni temu. Wtedy ruszały prace nad wydaniem albumu ze zdjęciami jej codziennej, a właściwie conocnej pracy. Autorem zdjęć i pomysłodawcą publikacji jest fotograf Dariusz Szubiński.

- Zdjęcia, jakie chcę zaprezentować w albumie opowiadają o pracy bardzo skromnej osoby. Jej zaangażowanie i służenie innym to trudna i ciężka nocna praca zasługująca na szacunek i zaprezentowanie tej postawy innym. Wybrane zdjęcia wprowadzą Was w magię tworzenia niby tak oczywistego i oczekiwanego o poranku chleba do spożycia posiłku. Oczywiście nie chodzi o zaprezentowanie Wam technologii wytwarzania pieczywa, to było by zbyt oczywiste i małostkowe. Zależy mi na opowieści, zaproszeniu Was do poznania niezwykłego poświęcenia tej skromnej kobiety – podkreśla fotograf.

Żeby pomysł mógł stać się rzeczywistością, potrzebni byli sponsorzy. Jedną z możliwości wsparcia wydania albumu stała się zbiórka prowadzona na portalu PolakPotrafi.pl . To właśnie tam można zobaczyć, jak album będzie wyglądał, przeczytać o założeniach i wrzucić choćby złotówkę. Nieco wyższa kwota wsparcia to gwarancja, że album trafi prosto na półkę darczyńcy. Założeniem zbiórki było uzbieranie 6 tys. zł, co pozwoliłoby na wydanie 480 egzemplarzy. Do końca zbiórki zostało 12 dni, a na koncie jest blisko 12 tys. zł, czyli 200 proc. normy! To dobra droga do zwiększenia nakładu  do 1000 egzemplarzy, ale potrzeba jeszcze 80 proc. - szacunkowe koszty całości nakładu 1050 egzemplarzy w założonej ostatecznie formie to blisko 28 tys zł.

Poza serwisem PolakPotrafi.pl autor pozyskał już ponad 13 tys. zł od firm i instytucji, które zechciały wesprzeć tę inicjatywę. To m.in. Bank Spółdzielczy w Garwolinie, Hotel Sulbin, Centrum Sportu i Kultury, Księgarnia Sowa, MPTrans, CPI, DOM s.c., Sklep Muzyczny PIANO, Kraina Parkietu, Cartex, AR-TIG, OCHNIK i Miasto Garwolin.

Za sprawą publicznej zbiórki o albumie, a przede wszystkim o pani Zosi, zrobiło się naprawdę głośno. Historia 74-letniej wdowy, która kontynuując rodzinną tradycję, sama prowadzi piekarnię i tworzy w niej chleb według receptury sprzed kilkudziesięciu lat, chwyta za serca czytelników w całej Polsce, a artykuły o albumie podbijają Internet.

Pisały o tym już wszystkie największe serwisy w Polsce –  między innymi Wirtualna Polska, Gazeta.pl, natemat.pl czy dobrewiadomosci.net.pl.  Tematem mocno zainteresowała się jedna ze stacji telewizyjnych. W 2 dni artykuł o pani Zosi znalazł się na 11 miejscu wśród hitów popularnego Wykop.pl W sumie to już kilkadziesiąt tysięcy udostępnień, polubieni i komentarzy – i co rzadkie w Internecie – przede wszystkim pozytywnych.

- Po przeczytaniu jednej z publikacji napisał do mnie pan Paweł z Sopotu, którego zafascynował artykuł i historia pani Zosi. Powiedział, że chętnie kiedyś przyjedzie do nas, żeby spróbować tego chleba. Na drugi dzień bochenek wysłałem do Sopotu – mówi Dariusz Szubiński.

I tak pachnąca chlebem historia o pasji – po obu stronach obiektywu – rozsławia Garwolin w różnych zakątkach naszego kraju.

Chcesz wiedzieć więcej? Chcesz stać się częścią tej inicjatywy? Mieć album u siebie w domu? Zajrzyj na PolakPotrafi.pl

Patronem medialnym albumu jest WirtualnyGarwolin.pl

Justyna Dybcio

fot. Dariusz Szubiński

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież