Kilka ciekawych faktów o męskich szelkach

Opublikowano: 02 luty 2018, 18:02 Kategoria Rozmaitości

W męskiej szufladzie mają już chyba status dinozaura. Fakt, że całkowicie nie wyginęły z modowego obiegu zawdzięczają niedoścignionej elegancji, swojej bogatej historii oraz wdziękowi, jakiego dodają każdemu posiadaczowi. Przyznam się, że pracując nad tekstem sam przeszukałem dno szafy, nie będąc pewnym, czy dwie pary, które w przeszłości posiadałem przetrwały kilka gruntownych porządków w ciągu ostatnich lat. I oto są, wciąż bardzo gustowne – lecz zastanówmy się wspólnie czy wciąż odważyłbym się je nosić?

Szelki noszone na ramionach mają sprawić, że nasze spodnie będą na odpowiedniej wysokości w trakcie noszenia i nie będą nam spadać. Szczyt swojej popularności osiągnęły przed wojną – były nieodzownym elementem i tak bardzo szczegółowo dobranej garderoby każdego mężczyzny. Największy w dziejach konflikt zbrojny sprawił, że w miejsce szelek wprowadzono paski do spodni, które okazały się bardziej funkcjonalne na wymagającym terenie. Znalazły wtedy wielu entuzjastów i wśród mężczyzn okazały się cieszyć większą popularnością od szelek.

Nie każdy wie, że na półkach sklepowych dla szelek dedykowane są specjalne pary spodni. Jak je poznany? Zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, czy spodnie posiadają szlufki do paska. Z reguły spodnie te są też nieznacznie szersze, krojone fasonem specjalnie pod inne ułożenie materiału, podyktowane właśnie szelkami. W uświadomionym gronie noszenie szelek ze spodniami na szlufki jest modową wtopą. Modowym samobójstwem zaś noszenie szelek i paska jednocześnie. Panowie – cytując klasyka - to są właśnie te detale!

Obalając kolejny mit – szelki nie są z reguły montowane na krawędzi spodni, chyba, że posiadają specjalną klamrę. W większości przypadków specjalnie przeznaczone do tego pary spodni posiadają wszyte od wewnątrz guziki, które pozwalają na zaczepienie szelek i nie są widoczne z zewnątrz. Wygląda to bardzo estetycznie, zwłaszcza pod marynarką lub płaszczem.

Fot. Propozycje szelek męskich ze sklepu https://gentle-man.pl/30-szelki-do-spodni-koszuli-garnituru

Istnieją dwa typy szelek. Pierwsze są całkowicie elastyczne. Są popularne i stosunkowo tanie. W trakcie noszenia narażone są jednak na nieustanną pracę, przez co z czasem trwale się wyciągają i trzeba je zwyczajnie wyrzucić. Szelki częściowo elastyczne są wykonane w większej części z materiału, na ich końcach zaś zamocowana jest elastyczna taśma z otworem na guzik. Szelki takie noszą bardzo ciekawe wzornictwo, ale ich popularność jest mniejsza, gdyż do ich noszenia trzeba posiadać odpowiednią parę spodni.

Inny podział szelek związany jest ze sposobem ich zapięcia. I tutaj znowu następuje naturalne rozróżnienie na to co popularne i na to co mniej znane. Te powszechniejsze mocujemy za pomocą klamry. Jest w porządku jeśli nosimy je w zwyczajnym cyklu dnia, ale średnio nadają się na przykład na imprezy taneczne, bo istnieje ryzyko odpięcia. Drugim typem są szelki męskie na guziki, z pojedynczym lub podwójnym paskiem z tyłu. Są zazwyczaj bardziej wyszukane, droższe i ciężej dostępne na rynku – w zasadzie najlepiej szukać ich w sklepach wysyłkowych.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież