Przelew życia z Miętnego i Żelechowa

Opublikowano: 26 październik 2017, 16:00 Kategoria Rozmaitości
krewŻelechówMiętne

Ponad 48 litrów krwi oddali w sumie uczniowie dwóch szkół powiatu garwolińskiego. W Miętnem i Żelechowie akcje krwiodawstwa to już tradycja, w którą chętnie włączają się nowi dawcy, dzieląc się tym, co mają najcenniejszego.

11 października pełnoletni uczniowie Zespołu Szkół w Miętnem uczestniczyli w akcji Honorowego Dawstwa Krwi. Ta akcja była szczególna ponieważ koordynację nad jej przebiegiem pełnili uczniowie. Krwiobus zajechał przed budynek szkoły dokładnie o godzinie 9:00. Tym razem chęć uczestnictwa w wydarzeniu zadeklarowało 60 osób. Lekarz, po wstępnej weryfikacji, zezwolił na pobranie krwi od 48 uczestników. - W sumie oddaliśmy 21,6 litra cennego płynu. Wśród dawców naliczyliśmy 25 debiutantów. Jesteśmy z Was dumni – podkreśla Katarzyna Piesio, pedagog szkolny w ZS w Miętnem.

Wczoraj akcja krwiodawstwa odbyła się w Żelechowie. 59 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego podzieliło się tym najważniejszym darem. Zebrano łącznie 26,55 litrów krwi.

W ZSP w Żelechowie jest to już wieloletnia tradycja, dzielenia się „darem życia”. Aby oddać krew, trzeba mieć ukończone 18 lat i być zdrowym. Przy okazji można poznać swoją grupę krwi, przejść dodatkowe badania i dowiedzieć się o swoim stanie zdrowia. Różne powody motywują uczniów do oddania krwi po raz pierwszy, a wielu z nich zostaje później honorowymi dawcami. Część rejestruje się również jako dawcy szpiku. Koordynatorem akcji w szkole w Żelechowie jest pedagog Krystyna Wieczorkiewicz.

mat.pras./jd

fot. mat.pras.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież