Stare nagrobki Garwolin i okolice – to nazwa nowej strony na facebooku, której celem jest ocalenie od zapomnienia wyjątkowych nagrobków.

Profil powstał kilka tygodni temu. Od tego czasu, twórca przypomina czytelnikom o nagrobkach zlokalizowanych na terenie powiatu garwolińskiego, w których pochowane są osoby, mające znaczący wpływ na lokalną historię.

Z dotychczasowych postów można dowiedzieć się m.in. o ministrze spraw wewnętrznych Rządu Narodowego z czasów powstania listopadowego Aleksandrze Stanisławie Bnińskim, spoczywającym w Miastkowie Kościelnym. Autor w innych postach zwraca uwagę na wyjątkowość nagrobków, ich oryginalną konstrukcję. Przytacza także wyryte w płytach epitafia.

- Moim celem jest ocalenie od zapomnienia wyjątkowych nagrobków. Na ten moment chciałbym zwrócić uwagę szerszego grona ludzi na fakt, że takie nagrobki istnieją i że są zagrożone zupełnym zapomnieniem. Mam nadzieję, że uświadamianie społeczności w tym zakresie doprowadzi do sytuacji, w której przynajmniej nagrobki takie nie będą likwidowane, co już samo w sobie stwarza możliwość ich odrestaurowania w przyszłości – przyznaje twórca profilu Adam Makulec.

Link do profilu Stare nagrobki - Garwolin i okolice

Łukasz Korycki

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież