Czy można dokonywać płatności kartą debetową na sumę większą niż stan konta? Odpowiadamy

Opublikowano: 14 lipiec 2017, 11:25 Kategoria Rozmaitości

Karta debetowa to karta wydawana do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR). Służy przede wszystkim do wypłaty pieniędzy z bankomatów oraz realizacji płatności gotówkowych w sklepach, punktach usługowych i przez Internet. Nazwa karty może sugerować, że przy jej użyciu można dokonywać płatności na sumę większą niż stan konta. Czy tak rzeczywiście jest? Sprawdźmy.

Zakładając rachunek osobisty, bank zaproponuje Ci wydanie karty debetowej. Najczęściej będzie to karta Visa, Mastercard lub Maestro. Korzystając z elektronicznego pieniądza, szybko, wygodnie i bezpiecznie zapłacisz za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz wypłacisz pieniądze z bankomatu. Będziesz mógł także skorzystać z atrakcyjnych programów typu moneyback, programów partnerskich czy dodatkowych narzędzi, udostępnionych przez bank (np. programów automatycznego oszczędzania przy płatnościach kartą).

Karta debetowa a debet w rachunku

Nazwa „karta debetowa” może być jednak bardzo myląca. Określenie „debetowa” sugeruje bowiem, że karta daje możliwość korzystania z limitu kredytowego, udzielonego przez bank. Czy tak rzeczywiście jest?

Standardowo, taki rodzaj karty umożliwia obracanie wyłącznie środkami zgromadzonymi na rachunku osobistym. Używając karty debetowej wydajesz więc pieniądze, które należą do Ciebie.

Wyjątkiem są jednak sytuacje, kiedy na koncie uruchomiony jest debet. Może on zostać przyznany na wniosek właściciela rachunku.

Jeśli chcesz uzyskać debet w rachunku, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy Twój bank umożliwia dokonanie takiej operacji. Jeśli tak, wystarczy złożyć stosowny wniosek. Większość instytucji finansowych pozwala na przesłanie formularza przez Internet.

Przed przyznaniem limitu bank dokładnie prześwietli Twoją wiarygodność. Sprawdzi kwoty miesięcznych wydatków, wpływów na konto, wysokość wynagrodzenia oraz stabilność zatrudnienia. Jeśli posiadasz regularne, odpowiednio wysokie wpływy, pochodzące z pewnego źródła, wysokość limitu kredytowego może być kilkukrotnie wyższa niż Twoje zarobki.

Każda wpłata na rachunek zmniejsza wysokość zadłużenia. Jeśli z przyznanego limitu wykorzystasz 1000 zł, a na Twoje konto wpłynie wynagrodzenie w wysokości 4000 zł, saldo rachunku wyniesie 3000 zł.

Debet to też kredyt

Pamiętaj, że debet jest rodzajem kredytu. Jego udzielenie oraz korzystanie z przyznanych pieniędzy wiąże się więc z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat.

Mowa tu o prowizji za przyznanie limitu, prowizji za jego odnowienie oraz odsetkach, naliczonych od wykorzystanych środków.

Czasem zdarza się, że w ramach promocji banki rezygnują z opłaty za przyznanie limitu. Jeśli planujesz wnioskować o debet, koniecznie poszukaj podobnych okazji.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież