Flisacy w gm. Maciejowice

Opublikowano: 14 lipiec 2017, 11:16 Kategoria Rozmaitości
maciejowiceflisacywróble-wargocinwisła

W poniedziałek do nadwiślańskiej miejscowości Wróble - Wargocin w gminie Maciejowice zawitało na tratwie Bractwo Flisackie p.w. Św. Barbary w Ulanowie, które czynnie włącza się w obchody Roku Rzeki Wisły organizując Flis Roku Rzeki Wisły Ulanów – Gdańsk 2017.

Inicjatywa Stowarzyszenia wynika z faktu uchwalenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - Roku 2017 jako Rok Rzeki Wisły. Flis odbywa się tradycyjną tratwą o długości prawie 70m, zbudowaną przez retmanów i flisaków tradycyjnymi narzędziami. Gości do punktu cumowania, swoją łodzią  wprowadził Zbigniew Gazda, mieszkaniec wsi Wróble, który zna Wisłę bardzo dobrze. Na brzegu powitani zostali przez zastępcę wójta gminy Ryszarda Brodziaka oraz przewodniczącego rady gminy Pawła Jaworskiego.

 

Załogę tratwy stanowi grupa pięć osób (ulega zmianie przy kolejnych etapach) z cechmistrzem Kamilem Chmielowskim oraz koordynatorem flisu Tomaszem Skibą na czele. W tym dniu, pomimo natężonych prac polowych przybyło nad Wisłę bardzo dużo osób dorosłych oraz dzieci. Byli to  mieszkańcy wsi Wróble–Wargocin, ale także osoby z terenu całej gminy.

Uczestnicząc w spotkaniu z Flisakami  mogliśmy zobaczyć  jak było przed wiekami wśród flisaków - poznać ich tradycję, zwyczaje, obrzędy, stroje oraz posłuchać ich gwary i pieśni.W trakcie spotkania z flisakami nie zabrakło: kiełbaski pieczonej na ognisku, możliwości spływu historycznymi galarami ulanowskimi po Wiśle, miłej atmosfery i zabawy w dawnym stylu.

Gospodarzami na tym terenie byli sołtys wsi Tomasz Kuśmierczyk oraz dyrektor GOK w Maciejowicach Krystian Milewski. Goście przy pożegnaniu wyrażali swoją wdzięczność za bardzo miłe przyjęcie oraz zapewniali, że w przyszłości odwiedzą ponownie gminę Maciejowice.

maciejowice.pl/opr. łk

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież