Skauci w Górze Kalwarii

Opublikowano: 31 marzec 2017, 06:44 Kategoria Rozmaitości
skauci europygarwolinpilawałaskarzew

W sobotę 25 marca ponad 200 wilczków, harcerek, harcerzy, przewodniczek, wędrowników i rodziców Skautów Europy mieszkających na terenie powiatu garwolińskiego pielgrzymowało do Góry Kalwarii.

25 marca to w kalendarzu liturgicznym uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Dla Skautów Europy jest to również dzień święta całej ich federacji – Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego.

W tym roku Skauci z Garwolina, Łaskarzewa i Pilawy pielgrzymowali do kościoła Wieczerzy Pańskiej i sanktuarium świętego Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą, której przewodniczył duszpasterz środowiska, ks. Mariusz Zaniewicz. Po mszy ks. Wojciech Skóra MIC, kustosz miejsca, opowiedział o historii świętego Stanisława, założyciela swojego zgromadzenia.

W dalszej części programu, dziejącej się na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 im ks. Janusza w Górze Kalwarii, każdy z uczestników znalazł coś dla siebie. Rodzice mogli wysłuchać konferencji księdza Mariusza Zaniewicza na temat „Obrzędy Skautów Europy w rozwoju i doświadczeniu wiary”, oraz uczestniczyć w późniejszej dyskusji. Wilczki miały gry: chłopcy opowiadającą o historii św. Stanisława, a dziewczynki o Robercie Baden-Powellu, naczelnym skaucie świata. Harcerze eksplorowali Górę Kalwarię, zdobywając informacje na temat jej historii oraz żywotu świętego Stanisława Papczyńskiego, natomiast harcerki uczestniczyły w grze o Prawie Harcerki. Wędrownicy tradycyjnie zajęli się przygotowywaniem posiłku dla uczestników, a przewodniczki kawiarenki dla rodziców.

Na zakończenie odbył się apel, prowadzony przez hufcowych – Magdalenę Żochowską HR i Emila Zawadkę HR -  w czasie którego podarowano słodki upominek dla wilczków oraz ogłoszono zwycięzców gier w gałęzi zielonej. U harcerzy był to zastęp Jastrząb z 1. Drużyny Garwolińskiej, a u harcerek zastęp Orzeł z 2. Drużyny Garwolińskiej. Wśród zgromadzonych obecny był również ks. Wojciech Skóra MIC oraz naczelnik harcerzy Jerzy Żochowski HR. Na apelu odczytano rozkaz hufcowego 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego Emila Zawadki HR, w którym drużynowym 1. Drużyny Garwolińskiej mianowany został Jakub Piłka HO, zastępujący w tej funkcji Mikołaja Wysockiego HO.

Niezwykłe miejsce, niezwykły patron, ponad 200 uczestników, wczesnowiosenna pogoda, gry, konferencja. Każdy z obecnych miał szansę tego dnia zasmakować w stylu skautowym, zabrać z niego coś dla siebie oraz spotkać się z ludźmi podzielającymi podobne wartości. Wszystkie te elementy uczyniły ten dzień ważną pozycją w kalendarzu każdego z uczestników.

mat. pras.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież