Najlepsze kanały Youtube do nauki języka niemieckiego

Opublikowano: 26 październik 2016, 13:33 Kategoria Rozmaitości

Jedną z form wsparcia procesu dydaktycznego są kanały Youtube. Dostępne bezpłatnie w bardzo szerokiej palecie możliwości pozwalają uczyć się wtedy, gdy mamy na to czas, ochotę. Prócz samodzielnego decydowania o czasie odsłuchania lekcji niemieckiego z YT warto podkreślić, iż samodzielnie wybieramy także intensywność lekcji, rodzaj kanału oraz miejsce, w którym przystępujemy do nauki online. Tym samym uczyć możemy się dokładnie tak, jak nam wygodnie bez podporządkowywania się z góry narzuconemu grafikowi zajęć i tematyce kursu językowego.

Youtuberzy prowadzący swe e-kursy językowe cieszą się bardzo dużą popularnością, chociaż nie wszyscy są lektorami języka niemieckiego. Poszczególne odcinki w kanale YT możemy przewijać, pomijać, jak i odtwarzać wielokrotnie dostosowując naukę do własnych preferencji i potrzeb, zdolności. Niektóre kanały są przygotowane w pełni profesjonalnie, inne bardziej amatorsko przez co zyskują popularność jako bliższe codziennej praktyce i trafiające do uczniów. Pośród tysięcy kanałów edukacyjnych możemy wybierać zarówno kanały idealne dla początkujących, jak i zaawansowanych, dla dzieci, biznesmenów, czy młodzieży. Zaleta kanałów YT jest możliwość ich oglądania, odsłuchiwania na telefonach, tabletach, jak i komputerach. Wystarczy połączenie z internetem i dostęp do serwisu Youtube. Z lekcji niemieckiego w YT nauczymy się gramatyki, słownictwa, wymowy, przećwiczymy rozumienie scenek sytuacyjnych, jak i znaczenie idiomów. Wiele kanałów nastawionych jest na naukę potocznego języka i zagadnień używanych na co dzień, czy to w pracy, szkole, towarzystwie. To właśnie za to, za odmienność od typowych kursów językowych kanały YT są cenione i zyskują rekordową popularność. Są one świetnym uzupełnieniem immersji i nauki w klasycznym modelu. Wiele z nich imituje lekcje języka niemieckiego oferowane w szkołach językowych, chociaż funkcjonuje całkiem sporo kanałów dość oryginalnych prowadzonych w formie wykładu, czy też wyłącznie przykładów. Część kanałów jest interaktywnych, do których możemy dokupić zestawy ćwiczeń, czy je komentować, konsultować się z ich autorami itp.

W zależności od tego, czy przez nas wybrany kanał będzie mniej lub bardziej rozbudowany będziemy mogli uczyć się równolegle z robieniem zakupów, czy uprawianiem joggingu, czy też zmuszeni będziemy do wygospodarowania odrobiny czasu na skoncentrowanie się na lekcji YT. Warto podkreślić, iż w odróżnieniu do podręczników słuchając i oglądając kanał YT skuteczniej uczymy się niżeli samodzielnie rozgryzając kolejne rozdziały z książki, czy poradnika. Zwłaszcza kiedy jesteśmy słuchowcami z kanałów YT nauczymy się więcej, chociaż i wzrokowcom nie zaszkodzi dodatkowa ekspozycja na bodźce słuchowe. Wiele kanałów YT łączy różne formy prezentacji wiedzy zapewniając zróżnicowaną gamę bodźców językowych począwszy od wykładu, przez prezentacje graficzną, scenki tematyczne, powtórki i ćwiczenia. Szereg kanałów jest przygotowanych profesjonalnie i w bardzo atrakcyjny sposób, niektóre wyróżniają się na tle konkurencyjnych formą graficzną na przykład pod postacią komiksu, czy z tematem przewodnim, jakim są potoczne powiedzenia i gwara.

Wśród najpopularniejszych kanałów YT do nauki niemieckiego wymienić warto grupę kanałów 1000słów. Można je uznać za metodę nauki poprzez skojarzenia dźwięku i obrazu wzbogaconego pisownią słówek niemieckich. Do kanałów należących do grupy tysiąca słów należy Język niemiecki oraz kanał Natalii Kamysz. Kanały te prezentują podstawowe słownictwo, dzięki któremu opanujemy język niemiecki na tyle, by porozumieć się w elementarnych sytuacjach życia codziennego. Wraz ze słownictwem, poprzez przedstawiane przykłady zastosowania słówek uczymy się też gramatyki. Chcąc położyć nacisk właśnie na gramatykę wybrać warto kanał YT Niemiecki w 10 minut. To unikalna metoda nauki oparta na odcinkach 10 minutowych, które przybliżają nam każdorazowo 10 różnych słówek wraz z regułami gramatycznymi, przykładami i ćwiczeniami wraz z szybką powtórką na koniec lekcji. Tym sposobem łatwo jest obliczyć jak szybko opanujemy niemiecki na poziomie komunikatywnym poświęcając zaledwie 10 minut każdego dnia na naukę.

Poza innowacyjnymi i autorskimi sposobami na naukę warto poznać również konserwatywny kanał do nauki prowadzony przez Adama Gołębiewskiego. Autor przedstawia zagadnienia językowe w typowy sposób z pomocą tablicy suchościeralnej. Odcinek trwa około dwudziestu minut, w czasie których rozwijane są wszystkie kompetencje od czytania, pisowni i rozumienia, aż po wymowę i słownictwo, gramatykę. Nie jest to nowość na rynku, niemniej kanał ten wciąż cieszy się dużym powodzeniem wśród uczniów.

Jeśli obawiamy się, iż kanały amatorskie mogą wprowadzić nas w błąd i przekazać wiedzę niezgodną z prawidłowym znaczeniem, wymową to możemy skorzystać z autoryzowanego kanału YT Deutsche Welle. Prowadzony on jest w języku niemieckim, uczący języka niemieckiego poprzez liczne podcasty, urywki filmów i wywiadów o różnej tematyce.

Dość oryginalnym i interesującym kanałem YT do nauki niemieckiego jest Sami Slimani. Nie jest to typowo edukacyjny kanał, a raczej lifestylowy vblog dostarczający okazji do obcowania z niemieckim. Tego rodzaju kanałów znajdziemy o wiele więcej jak chociażby kanał dwójki kuzynów Dima i Sasha, czy Droggelbecher. Prezentują one żywy potoczny niemiecki, pozwalają na komentowanie, jak i śledzenie nowych odcinków „na czasie”.

Polecanym do nauki niemieckiego kanałem jest Die Online-Talkshow. To nic innego jak talkshow z udziałem znanych osób, aktorów, celebrytów kręcony w domowej atmosferze z elementami rozrywki, gier. Jeśli interesuje nas muzyka to warto odwiedzić kanał AlexiBexi. Tematem przewodnim kanału jest piosenka niemiecka. Alex w swoim kanale interpretuje niemieckie teksty piosenek w dość ciekawy sposób analizując słowa klucze i znaczenie używanych w piosenkach idiomów jak Bieber, czy Twilight. Podobnym kanałem niemieckojęzycznym idealnym na odmianę dla miłośników kina jest FilmKritikTV.

Bardziej klasyczną formę nauki prezentuje kanał edukacyjny Arkadiusz Gerlic, który utrzymany w konwencji kursu językowego przedstawia zagadnienia językowe. W prosty sposób tłumaczy zawiłości gramatyki języka niemieckiego jak i słownictwo. To kanał zarówno dla początkujących jak też zaawansowanych. Może stanowić powtórkę wiedzy, jak i materiał zupełnie nowy. Specjalistycznym kanałem do nauki niemieckiego, po który sięgnąć warto wybierając się do pracy w Niemczech, a jednocześnie znając podstawy języka jest SILVERHAND AGENCJA ZATRUDNIENIA. Kanał stworzony przez agencję pracy i pomagający oswoić się z branżowym językiem w przyjazny sposób, na podstawie filmików przedstawiających pracę cieśli, czy zbrojarza w Niemczech.

Wśród kanałów anglojęzycznych wymienić warto Learn German with GermanPod101, gdzie autorka kanału uczy niemieckiego poprzez urywki rozmów ulicznych z Niemcami. To ciekawy i atrakcyjny sposób nauki zapadający w pamięć, podobnie jak nauka niemieckiego w języku angielskim za pośrednictwem kanału German with Jenny. Mimo, iż to typowy kurs niemieckiego video to prowadzony w języku angielskim może okazać się skuteczniejszy. Bezpośredniość prowadzącej, cięty język i interakcja z widzami to dodatkowy plus tego kanału.

Jak widać kanałów do nauki niemieckiego w Youtube nie brakuje. Który z nich wybierzemy zależy od naszych oczekiwań. Jeśli zaś chciałbyś rozwijać swoje umiejętności językowe także w inny sposób zachęcamy do odwiedzenia strony www.preply.com.

Komentarze  

0 #1 nauka niemieckiegoVolksdeutsch 2016-10-27 18:32
Co ten artykuł ma wspólnego z Garwolinem że na tym portalu się znalazł?
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież