Kredyt studencki – za i przeciw

Opublikowano: 12 październik 2016, 14:20 Kategoria Rozmaitości

Wiele osób nie ma dostępu do wyższych uczelni w swoich okolicach, co wiąże się z koniecznością wyjazdu z rodzinnego domu i kosztami utrzymania, na które składa się wynajęcie pokoju lub mieszkania, wyżywienie, dojazdy na uczelnię oraz zakup pomocy naukowych. Nie wszystkich rodziców stać na opłacenie studiów w całości czy nawet w części, dlatego z pomocą przychodzi kredyt studencki.

Złożenie wniosku na formularzu bankowym
Zanim rozważysz inne możliwości finansowania swoich studiów sprawdź warunki i oblicz ile cię może kosztować kredyt studencki. Kredyt jest udzielany na czas studiów, ale nie na dłużej niż 6 lat – w przypadku doktorantów może być przedłużony o 4 kolejne. Wniosek o kredyt studencki musi zostać złożony na oficjalnym formularzu, który należy pobrać w banku, w którym planuje się ubieganie o kredyt. Należy wypełnić rubryki, przedstawiając m.in. swoje dane, ale też wskazując, jaką kwotę miesięcznie – określaną jako ratę miesięczną – chce się otrzymywać, a możliwe jest uzyskanie jednej z następujących kwot: 400 zł, 600 zł, 800 zł lub 1000 zł. Do wniosku dołącza się oświadczenie o aktualnej liczbie członków rodziny i wysokości uzyskiwanych dochodów oraz potwierdzenie statusu studenta, doktoranta lub osoby będącej w trakcie rekrutacji. Bardzo ważne jest zabezpieczenie spłaty zobowiązania, co oznacza wykazanie własnych dochodów lub wskazanie osoby poręczającej. Maksymalna wysokość miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie studenta aktualnie nie może przekraczać 2500 zł. Gdy masz wątpliwości, jak wypełnić wniosek o kredyt studencki i jakie dokumenty są wymagane, zapytaj w banku.

 

Termin otrzymania środków

Dotychczas studenci mogli ubiegać się o kredyt studencki dopiero z początkiem października, a wszystkie procedury powodowały, że pierwsze pieniądze otrzymywali nawet w marcu następnego roku, co stwarzało problemy finansowe. W roku 2016 pojawiły się zmiany i wnioski można składać od 15 sierpnia do końca października, a w kolejnych latach będzie obowiązywał termin od 15 lipca do 20 października. Wcześniejsze składanie wniosków przyspieszy otrzymywanie pieniędzy, ale pierwsza wypłata i tak najprawdopodobniej będzie przypadała na styczeń. Oczywiście pieniądze za zaległe miesiące są wypłacane, ale nie zmienia to faktu, że niektórym osobom oczekiwanie przysporzy kłopotów. W takiej krótkotrwałej sytuacji warto skorzystać z szybkiej pożyczki MoneyMan. Poza całą procedurą i koniecznością poręczenia finansowego początkowy brak wypłaty to największy minus związany z otrzymaniem kredytu studenckiego.

Korzyści, jakie zapewnia kredyt studencki

Warto skorzystać z kredytu studenckiego ze względu na przewagę profitów nad stronami ujemnymi. Zalety kredy to:

  • kredyt można uzyskać bez względu na tryb studiów i rodzaj uczelni,
  • atrakcyjne oprocentowanie,
  • połowa odsetek zostaje pokryta ze środków budżetu państwa,
  • nie trzeba mieć dochodów (wystarczy poręczenie wskazanej osoby),
  • co miesiąc można otrzymać kwotę do 1000 zł,
  • spłatę kredytu można rozpocząć 2 lata po ukończeniu studiów,
  • istnieje możliwość umorzenia części kredytu w przypadku wyróżniających się absolwentów uczelni lub osób w bardzo trudnej sytuacji życiowej.

Nie wahaj się, sprawdź warunki i oblicz ile cię może kosztować kredyt studencki.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież