reklama

Najciekawsze zakątki Mazowsza

Opublikowano: 26 luty 2016, 11:28 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

Mazowsze to region bogaty w atrakcje: zabytki, urokliwe miasta czy miejsca o szczególnych walorach przyrodniczych. Propozycji na spędzenie ciekawego weekendu na Mazowszu jest mnóstwo ? poznajmy kilka z nich.

Wyjazdy zagraniczne najczęściej planujemy w sezonie letnim. W zeszłym roku około 6 milionów Polaków podjęło decyzję o urlopie zagranicznym. Wciąż jednak więcej osób (dwie trzecie Polaków) spędza wakacje w kraju. Ponad połowa z nich w 2015 roku wybrała się nad Bałtyk, 40% ? w góry, a 10% na Mazury. O wyborze niekoniecznie decydują finanse, gdyż tydzień w 3-gwiazdkowym hotelu nad naszym morzem jest cenowo porównywalny z wakacjami w Grecji czy Chorwacji (źródło: http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/wakacyjne-wyjazdy-polakow-w-liczbach,554585.html). Na bardziej kosztowny wyjazd decydujemy się w większości raz, maksymalnie dwa razy w roku. Pieniądze na wakacje wcześniej oszczędzamy, szukamy okazyjnych ofert (kupując wczasy z dużym wyprzedzeniem lub korzystając z last minute) albo decydujemy się na zaciągnięcie na ten cel pożyczki w sprawdzonej firmie (na przykład www.kredito24.pl). Ciepłe, wiosenne weekendy spędzamy raczej w najbliższej okolicy. Warto wybrać się na przykład na krótkie wycieczki po Mazowszu.

 

reklama


Szlakiem Książąt Mazowieckich

Mazowsze usiane jest imponującymi ruinami budowli wzniesionych przez panujących w tym regionie książąt. Do najsłynniejszych należy gotycki zamek w Czersku (koło Góry Kalwarii), wybudowany pod koniec XIV wieku. Do dziś zachowały się trzy wieże i część murów obronnych. Na zamku znajduje się między innymi ekspozycja średniowiecznych machin oblężniczych naturalnej wielkości, a także dwa tarasy widokowe. Niedaleko budowli znajdziemy również fragmenty XII-wiecznego wapiennego kościoła. Do Czerska dojechać można szlakiem rowerowym (niebieskim, wzdłuż Wisły przez Powsin i Konstancin, lub zielonym ? przez Chojnowski Park Krajobrazowy). Rowerzyści mają prawo zakupu ulgowych biletów wstępu na zamek.

Zamek w Ciechanowie został wzniesiony w XIV wieku i przebudowany w wieku XV. Do dziś zachowały się mury budowli na planie czworoboku oraz dwie wieże (pokryte zrekonstruowanymi freskami). Był to największy zamek w Księstwie Mazowieckim. Od 2013 roku jest on otwarty dla zwiedzających po dwuletnich pracach rewitalizacyjnych.

Prawdziwą perełką Mazowsza jest położony nad Narwią Pułtusk nazywany mazowiecką Wenecją (najstarsza część miasta znajduje się na wyspie otoczonej odnogami rzeki). Pułtusk już w XI wieku należał do biskupów płockich. Zwiedzając miasto, warto zobaczyć przede wszystkim zamek w stylu renesansowym, XV-wieczną kolegiatę Zwiastowania NMP oraz najdłuższy w Europie rynek miejski otoczony urokliwymi kamienicami. W niedzielę po święcie Bożego Ciała odbywa się tu wyjątkowy jarmark średniowieczny. U podnóży zamku znajdziemy wypożyczalnię sprzętu wodnego.

Skanseny

Przeszłość to nie tylko wielkie grody, ale także życie codzienne zwykłych mieszkańców? a tego nic nie przybliży nam lepiej niż ciekawie zorganizowany skansen. Do takich należy skansen wsi mazowieckiej w Sierpcu. Składa się na niego 11 zagród chłopskich z przełomu XIX i XX wieku, dworek oraz ogród. Skansen ów nieraz widzieliśmy na dużym ekranie (na przykład w ekranizacji Panu Tadeusza oraz Ogniem i mieczem). Warto wybrać się tu szczególnie latem, gdyż organizowane są wówczas rozmaite imprezy. Letnie niedziele pod znakiem występów zespołów ludowych, pokazów tradycyjnego rękodzieła oraz smaków kuchni regionalnej? To świetny pomysł na krótki wypad. Ciekawą propozycją jest również Skansen Ziemi Łowickiej ? na przykład położone 7 km od Łowicza Maurzyce, gdzie zobaczymy ponad 40 interesujących obiektów. Odbywają się tu pokazy papieroplastyki (słynne wycinanki), garncarstwa, hafciarstwa, a odwiedzający mogą spróbować swoich sił, mierząc się z kołem garncarskim czy nożyczkami i papierem.

Śladami Żydów

Mazowsze to także pamiątki żydowskie. Warto zacząć od Warszawy i nowoczesnego Muzeum Historii Żydów Polskich, a następnie udać się rowerem czy pociągiem do Góry Kalwarii. Od XIX wieku Żydzi byli najliczniejszą grupą wyznaniową w tym mieście. Dziś zobaczymy tu dwie synagogi położone przy ul. Pijarskiej oraz kirkut (cmentarz żydowski). W dawnym dworze cadyka Altera teraz znajdują się sklepy i lokale mieszkalne. Żydowskie kirkuty znajdziemy także między innymi w Warszawie, Piasecznie, Nowym Dworze Mazowieckim, Żyrardowie, w okolicach Garwolina (na wschód od wsi Sulbiny) czy w Makowie Mazowieckim (tu obejrzymy też budynek synagogi oraz mykwę, czyli zbiornik z wodą do ablucji).

Puszcza Kampinoska

Kampinoski Park Narodowy obejmuje tereny puszczy w pradolinie Wisły, w zachodniej części Kotliny Warszawskiej. Puszcza to obszar bagien i wydm oraz lasów sosnowych, olszowych, łęgowych. Występują tu także dęby. Te piękne, niezwykle urozmaicone pod względem przyrodniczym tereny są domem wielu gatunków zwierząt, w tym łosia, bobra, rysia, wilka, sarny i licznych ptaków. Szlaki turystyczne liczą tu około 360 km, a Kampinoski Szlak Rowerowy ? 144,5 km. Wiosną i latem do północno-zachodniego krańca parku (Wilcze Tułowskie) dojeżdża zabytkowa kolej wąskotorowa z Sochaczewa.

Wizyta u? strusia

Ciekawą atrakcją ? zwłaszcza dla dzieci ? może być wizyta na strusiej farmie. Na Mazowszu mamy ich kilka, między innymi w Borzychach koło Węgrowa czy w Piasecznie. Na fermie można skosztować jajecznicy ze strusich jaj, zwiedzić gospodarstwo i poznać strusia oko w oko oraz kupić takie pamiątki jak dekoracyjne wydmuszki czy pióra strusie.

Mazowsze to region pełen atrakcji ? zorganizujemy tu interesujący, pełen wrażeń, a jednocześnie niedrogi wypoczynek weekendowy, który zadowoli zarówno miłośników historii, jak i przyrody.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama