Zrób test na HIV - bezpłatnie

Opublikowano: 25 sierpień 2011, 10:54 Kategoria Rozmaitości
sanepid

Zrób test na HIV, dowiedz się jaki jest Twój status serologiczny. Namów na test partnera. Nie bójcie się rozmawiać o Waszej przeszłości seksualnej. Unikaj ryzykownych zachowań, bo HIV i AIDS może dotyczyć także Ciebie. Pod takimi hasłami prowadzona jest ogólnopolska kampania informacyjna „Zrób test na HIV”. Badania są wykonywane anonimowo i bezpłatnie w ośrodkach na terenie całego kraju.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Garwolinie także bierze udział w kampanii , która ma podnieść poziom wiedzy społeczeństwa na temat bieżącej sytuacji epidemiologicznej oraz ukierunkować na zachowania zmniejszające ryzyko zakażenia wirusem.

W ograniczaniu ilości zakażeń istotne jest wykonanie testu w kierunku HIV, który doje wiedzę o stanie zdrowia i pozwala na dalsze jego kontrolowanie. Test w kierunku HIV można wykonać anonimowo i bezpłatnie w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) na terenie całego kraju.

Zgłaszając się do PKD, masz możliwość uzyskania od doradcy informacji o przebiegu testu, interpretacji wyniku, oszacowaniu ryzyka zakażenia, a przede wszystkim doradca ustali, czy jest to właściwy moment na wykonanie testu. Pod taką opieką, odbędzie się również przekazanie wyniku testu. Zostanie wyjaśnione jego znaczenie i wątpliwości z nim związane. W przypadku wyniku dodatniego zapewnione zostanie wsparcie i pomoc w dalszym postępowaniu.

Rozmowa z doradcą pozwoli zweryfikować zachowania klienta, które były lub nadal są ryzykowne pod względem zakażenia wirusem HIV. Doradca wskaże zachowania zmniejszające ryzyko zakażenia wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Konsultacje i testowanie w PKD są bezpłatne i anonimowe.

Adresy tych punktów znajdują się na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS – www.aids.gov.pl Wśród nich także punkty w Warszawie: Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Laboratorium Analiz Lekarskich IZIS przy ul. Chmielna 4, Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, ul. Żelazna 79, Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, ul. Nowogrodzka 82 wejście B (II piętro) - Przystanek Plac Zawiszy za Millenium Plaza, Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny przy Kosmetyczno - Lekarskiej Spółdzielni Pracy "IZIS, ul. Targowa 44.

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce

Od wdrożenia badań w kierunku zakażeń wirusem HIV w 1985 roku do 31 maja 2011 roku, odnotowano w Polsce 14 562 zakażonych obywateli. Co najmniej 5 751 osób zakaziło się w związku z używaniem narkotyków. 2 576 osób zachorowało na AIDS, a 1 091 chorych zmarło. Leczenie antyretrowirusowe podjęto u 5401 osób żyjących z HIV w Polsce, w tym u 136 dzieci.

Zachorowania na AIDS rozpoznane w latach 2006-2010, według grupy ryzyka

Średnia roczna liczba nowo wykrywanych zakażeń HIV w latach 2006-2010, według województw


Średnia roczna zapadalność na AIDS w latach 2006-2010, według województw


 

PSSE Garwolin/ oprac. jd

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież