reklama

PIT - najszybsza droga rozliczenia?

Opublikowano: 27 luty 2014, 07:22 Kategoria Rozmaitości
PITurząd skarbowyus garwolin
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Szybciej, wygodniej przy małym prawdopodobieństwie popełnia błędu. Pracownicy Urzędu Skarbowego w Garwolinie zachęcają do składania zeznań podatkowych drogą elektroniczną. Dzięki takiej formie rozliczenia podatnik ewentualną nadpłatę może otrzymać nawet w kilka dni.

Do końca kwietnia urzędy skarbowe muszą otrzymać zeznania podatkowe. Czasu jeszcze wiele, ale jak co roku urzędnicy apelują, żeby nie dostawiać rozliczeń na ostatnią chwilę.

Co warto wiedzieć? Oto PIT instrukcja obsługi w pytaniach i odpowiedziach.

reklama


Jak złożyć zeznanie podatkowe?

Najlepiej w drodze elektronicznej korzystając ze strony www.e-deklaracje.gov.pl Można złożyć osobiście w Urzędzie Skarbowym w Garwolinie, przy ul. Senatorskiej 30 na sali obsługi podatnika w godz. 8:00-16:00, a w poniedziałki do 18:00. Zeznanie można też przesłać pocztą.

Skąd wziąć druki?

Albo wydrukować ze strony internetowej www.e-deklaracje.gov.pl albo trzeba je pobrać w urzędzie

Kiedy składać zeznanie?

Termin upływa 30 kwietnia, natomiast im wcześniej tym lepiej, tym szybszy zwrot ewentualnej nadpłaty. Ważne jest, żeby się upewnić, czy płatnicy przesłali już wszystkie potrzebne dokumenty. Często bowiem zdarza się, ze podatnik rozliczył się a potem dostał jeszcze jeden dokument PIT 11 od płatnika. Wówczas trzeba składać korektę wraz z pismem wyjaśniającym dlaczego tę korektę składamy.

A jak otrzymać pieniądze z nadpłaty?

Najszybszą formą zwrotu jest przesłanie pieniędzy na rachunek bankowy. Żeby urząd mógł tak zwrócić nadpłatę, Podatnik musi zgłosić rachunek bankowy na druku ZAP-3, o ile nie zrobił tego wcześniej.

A jak zapłacić ewentualny podatek?

W urzędzie bez prowizji albo przelewem na rachunek. Zeznanie można złożyć wcześniej a wpłacić można w terminie do końca kwietnia.

A co daje przesłanie zeznania drogą elektroniczną?

Jest to banalnie prosty, bezkosztowy sposób wypełnienia tego trudnego obowiązku. System dostępny na www.e-deklaracje.gov.pl nie pozwoli na zrobienie błędu, sam wyliczy kwoty. Skupić się tylko trzeba na prawidłowym wypełnieniu danych osobistych i adresowych oraz starannym przepisaniu kwot z informacji otrzymanej od płatnika. Ponieważ taka deklaracja nie wymaga już ?obróbki? technicznej w Urzędzie jest sprawdzana tylko merytorycznie. Powoduje to, ze okres oczekiwania na nadpłatę jest też bardzo krótki.

mat.pras./oprac. jd


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama