reklama

Studenci seniorzy mają wakacje

Opublikowano: 24 czerwiec 2013, 08:20 Kategoria Rozmaitości
utwwspólnota powiatowastudenci
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

W ubiegłym tygodniu uroczyście podsumowano trzeci rok działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku ?Edukator? w Garwolinie. - To był  rok z bogatą i rozszerzoną ofertą zajęć dla seniorów, tak aby zaspokoić różne potrzeby słuchaczy ? zaznacza rektor Zbigniew Marciniuk.

W ostatnich miesiącach z zajęć UTW skorzystało ponad 140 osób, przeważnie w wieku powyżej 60 lat. Najstarsza studentka ma... 82 lata. ? Celem projektu jest wzrost aktywności życiowej osób starszych z terenu powiatu intelektualnej, psychicznej, społecznej i fizycznej. To także okazja do ułatwienia kontaktów z instytucjami takimi jak służba zdrowia czy ośrodki kultury ? wyjaśnia Zbigniew Marciniuk, który koordynuje projekt z ramienia Stowarzyszenia Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego.

Nie boją się komputera

reklama


W ubiegłym roku akademickim słuchacze nie mogli narzekać na brak ciekawych zajęć. Seniorzy rozwijali umiejętności lingwistyczne podczas zajęć z języków angielskiego i hiszpańskiego. 24 osoby skorzystały warsztatów informatycznych. ? Wielkim plusem tych zajęć jest to, że 50-60 osób nauczyło się obsługi komputera i internetu. Wiedzą jak kontaktować się z dziećmi czy wnukami za pomocą skype'a, facebooka czy skrzynki mailowej ? podkreśla rektor Marciniuk.

Nowością w tegorocznym programie były zajęcia z fotografii i ceramiczne. Zdolności artystyczne seniorzy rozwijali także w podczas spotkań z plastykiem. Tych, których ciągnęło do sceny mogli spróbować sił w zajęciach teatralnych. ? W ramach projektu ?Pogodna jesień? nasza grupa teatralna wystąpiła na VI Juwenaliach III Wieku w Warszawie. Na deskach Teatru Palladium słuchacze wystawili sztukę ?Trzy świnki ? historia prawdziwa? ? wspomina nasz rozmówca.

Od października nowe warsztaty

Tych, których ciągnęło do tańca, też mieli okazję się wyszaleć. Kolejny rok UTW nie mógł się odbyć bez wycieczek. Jesienią seniorzy objechali najbardziej urokliwe zakątki Podlasia, a w czerwcu odwiedzili okolice Płocka i Toruń. W bogatej ofercie zajęć nie mogło zabraknąć zajęć ze zdrowego stylu życia i wyjazdów na basen.

Czwarty rok akademicki UTW ?Edukator? rusza już w październiku. Zajęcia nie mają charakteru zaliczania poszczególnych lat, więc można się dołączyć przed rozpoczęciem kolejnego roku. ? Od października ruszamy z projektem ?Złota jesień garwolińskich seniorów?. W planach mamy nowe dziedziny zajęć ? warsztaty kulinarne i lektorat języka niemieckiego ? zachęca Zbigniew Marciniuk.

Uroczyste zakończenie roku akademickiego odbyło się w ubiegłym tygodniu w restauracji Oregano w Garwolinie. Zdjęcia w galerii.

łk

fot. UTW


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama