reklama

Jakie uprawnienia trzeba mieć do wykonywania instalacji elektrycznych?

Opublikowano: 22 maj 2024, 09:18 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Sprawdź, jakie uprawnienia są niezbędne do wykonywania instalacji elektrycznych w Polsce. Posiadanie wymaganych certyfikatów pozwoli Ci nie tylko wykonywać, ale również odbierać gotową instalację elektryczną w nowych budynkach.

Jak zostać elektrykiem?

W dzisiejszym świecie nie wyobrażamy sobie życia bez prądu, a elektryk to osoba, która w zajmuje się planowaniem, montażem, naprawą, a także dozorem instalacji elektrycznej. Aby móc zostać elektrykiem nie trzeba kończyć szkoły kierunkowej, ale sam fach w ręku również nie wystarczy. Wszystkie prace wykonywane przez elektryków wymagają odpowiednich uprawnień. Zainteresowani mają kilka możliwości, aby je zdobyć.

Nabycie uprawnień gwarantuje ukończenie szkoły zawodowej lub technikum, o ile pozytywnie zdasz egzamin elektryczny. Możesz też zdecydować się na studia wyższe, co otwiera przed Tobą drogę do lepiej płatnej pracy. Najnowsze oferty pracy dla elektryków możesz znaleźć w internecie np. na gowork.pl, gdzie można znaleźć też opinie byłych lub obecnych pracowników na temat konkretnych firm.

reklama


Jeśli należysz do samouków chcących wykonywać instalacje elektryczne, również możesz zdobyć uprawnienia pozwalające wykonywać ten zawód. Stowarzyszenie Elektryków Polskich lub Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich to ośrodki szkoleniowe, które organizują kursy oraz egzaminy na elektryka.

Uprawnienia elektryczne – co jest wymagane?

Każdy elektryk chcący pracować w swoim zawodzie (po szkole kierunkowej lub bez) powinien przejść kurs elektryczny SEP organizowany przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Szkolenie zakończone jest egzaminem i nadaniem uprawnień elektrycznych.

Uprawnienia elektryczne SEP dzielą się na trzy grupy:

  • G1 – są to niezbędne kwalifikacje do pracy z urządzeniami, instalacjami i sieciami elektrycznymi do 1 kV. Przeznaczone są dla osób, które na co dzień planują zajmować się dozorem urządzeń, eksploatacją bądź instalacja sieci elektroenergetycznych;
  • G2 – specjalistyczne kwalifikacje uprawniające do eksploatacji, dozoru oraz instalacji sieci cieplnych;
  • G3 – to kwalifikacje umożliwiające pracę z siecią gazową.

Każdy z rodzajów wypunktowanych powyżej uprawnień można podzielić dodatkowo na podpunkty. W kursach G1 wyróżnia się takie opcje jak elektryczna sieć trakcyjna, czy zespoły prądotwórcze o mocy wyższej niż 50 kW. Z kolei w ramach kursów G2 ofertę rozszerza się o urządzenia wentylacji, klimatyzacji, a także chłodnicze o mocy większej niż 50 kW, czy piece przemysłowe o mocy powyżej 50 kW.

Aby podejść do kursu SEP, należy być osobą pełnoletnią i mieć minimum podstawowe wykształcenie. Szkolenia nie trwają długo – najczęściej kilkanaście godzin, a pozwalają zdobyć uprawnienia elektryka. Właśnie z tego względu cieszą się popularnością wśród osób młodych, które chcą poszerzyć swoje zawodowe kwalifikacje.

W trosce o bezpieczeństwo zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, uprawnienia SEP są ważne przez 5 lat. Dawniej były one nadawane dożywotnio, jednak praca elektryka to wielka odpowiedzialność. Z tego względu skrócono okres ich ważności.

Artykuł sponsorowany

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama