reklama

Jakie grzyby można marynować?

Opublikowano: 19 luty 2024, 12:41 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Marynowane grzyby były przygotowywane już przez nasze prababki. Ich spiżarnie i piwnice były pełne małych słoiczków zajmujących półki, wypełnionych smakami lata w specjalnej zalewie octowej. To było coś wyjątkowo smacznego. Tradycyjne przetwory z grzybów zawsze podawano jako dodatek do obiadu lub przystawki, co utrzymuje się do dzisiaj. Oczywiście, teraz można kupić marynowane grzyby w occie w praktycznie każdym sklepie, ale nic nie zastąpi smaku tych własnoręcznie przygotowanych. Jakie grzyby można marynować?

Prawdziwki marynowane (borowiki)

Borowik szlachetny, zwany potocznie prawdziwkiem, to jedno z najbardziej pożądanych grzybów jadalnych ze względu na swoje liczne korzyści zdrowotne. Pomimo tego, że składa się w 80% z wody, dostarcza wiele cennych substancji odżywczych. W jego składzie znajduje się znaczna ilość białka, węglowodanów oraz korzystnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych wielonienasyconych.

Prawdziwki marynowane doskonale komponują się jako dodatek do wędlin, pasztetów i pieczonych mięs podawanych na zimno, mogą również stanowić smakowity element sałatek, tatara czy domowego sosu tatarskiego. Przepyszne borowiki marynowane można zamówić odwiedzając delikatesy Magdy Gessler: https://delikatesy.ufukiera.pl/przetwory.

reklama


Marynowane kurki

Pieprznik jadalny, powszechnie znany jako kurka lub lisiczka, to popularny gatunek grzyba o wyjątkowych właściwościach smakowych. Kurki, nazywane również lisiczkami, są cenione ze względu na długotrwałe utrzymanie świeżości, co stanowi ich znaczącą zaletę.

Takie grzyby do marynowania mają szerokie zastosowanie w kuchni, a ich charakterystyczny smak zaskakuje nawet najbardziej wymagające podniebienia. Smak młodych kurek jest delikatny, podczas gdy starsze posiadają lekko pieprzny posmak, co tłumaczy ich ludową nazwę - pieprznik.

Marynowane w occie kurki stanowią doskonałą przekąskę, szczególnie pasującą do dań mięsnych, jako dodatek do sałatek, kanapek lub sosów. Pomimo niewielkiej popularności, można także smażyć marynowane kurki i użyć ich jako farszu do potraw takich jak pieczenie, naleśniki czy pierogi.

Od starożytności znane były także właściwości zdrowotne tych grzybów, które znajdowały zastosowanie w ludowej medycynie. Stosowano je w leczeniu problemów z wątrobą, do poprawy kondycji narządu wzroku oraz w celu wzmacniania odporności organizmu.

Marynowane rydze

Kolejne grzyby do marynowania posiadają charakterystyczne kapelusze o intensywnie czerwonym lub pomarańczowym kolorze o średnicy około 10 cm. Pod kapeluszami znajdują się dość gęsto rozmieszczone blaszki o pomarańczowym odcieniu. Składają się głównie z wody, stanowiąc około 90% swojej zawartości, jednocześnie dostarczając obfitą ilość witamin z grupy B, a także witamin C, D oraz E.

Podobnie jak inne produkty marynowane w occie, rydze doskonale sprawdzają się jako przystawka, zarówno na co dzień, jak i przy wyjątkowych okazjach czy spotkaniach towarzyskich. To jednak nie wszystko. Rydze doskonale komponują się z tradycyjnymi daniami, takimi jak kasze, pierogi czy sosy, dlatego zawsze warto mieć pod ręką słoiczek z tymi grzybami. Ich wyjątkowe właściwości nadają każdej potrawie intensywny smak i aromat.

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama