reklama

Faktoring jako strategia zwiększania obrotów i utrzymania płynności finansowej firmy

Opublikowano: 14 czerwiec 2023, 09:58 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Faktoring to bardzo użyteczne rozwiązanie dla firm, umożliwiające utrzymanie stabilności finansowej oraz budowanie dominacji nad konkurencją poprzez znaczną elastyczność w kontaktach handlowych. Elastyczność jest nieodzowny element rozwoju każdej firmy, ponieważ wspiera wzrost obrotów i umożliwia efektywne zarządzanie płynnością finansową.

Dla kogo przeznaczony jest faktoring?

Faktoring jest usługą skierowaną do firm, które używają lub planują korzystać z kredytu kupieckiego w swoich relacjach biznesowych z odbiorcami. Oprócz finansowania, faktorzy, czyli firmy faktoringowe często oferują również zestaw specjalnych usług. Faktoring to kompleksowa usługa, która łączy finansowanie z zarządzaniem należnościami, dlatego koszty faktoringu zależą od wielu czynników.

Decydującym kryterium skorzystania z faktoringu przez firmę jest prowadzenie sprzedaży towarów lub usług z odroczonymi terminami płatności dla stałych klientów. Jednak faktoring może być udostępniony tylko sprawdzonym klientom, którzy zostali zaakceptowani przez instytucję faktoringową.

reklama


Korzystanie z faktoringu jest dostępne zarówno dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jak i dla firm zorganizowanych w formie spółek cywilnych czy spółek prawa handlowego. Nawet największe przedsiębiorstwa mogą korzystać z faktoringu, chociaż w tym przypadku ograniczeniem może być maksymalny próg finansowania ustalany przez faktora.

Elastyczność finansowania 

Faktoring jest nie tylko bardziej elastycznym źródłem finansowania firmy, a konkretnie jej bieżącej działalności niż kredyt, ale również bardziej dostępnym. Odmowa udzielenia przedsiębiorstwu kredytu obrotowego przez bank nie oznacza konieczności rezygnacji z finansowania poprzez faktoring. Jest to możliwe, ponieważ w przeciwieństwie do kredytu obrotowego, faktoring nie wymaga od firmy zdolności kredytowej ani konkretnych zabezpieczeń — wystawiane faktury stanowią główne zabezpieczenie w przypadku faktoringu.

Aby uzyskać decyzję od spółki faktoringowej, firma musi przekazać informacje dotyczące swojej działalności oraz w niektórych przypadkach dane dotyczące kondycji finansowej. Faktorzy analizują strukturę należności i zobowiązań firmy przed rozpoczęciem współpracy, zwracając uwagę na przyznawane terminy płatności oraz terminowe wywiązanie się kontrahentów z zobowiązań. Faktorzy preferują partnerów biznesowych, z którymi istnieje pozytywna historia współpracy.

Korzystanie z faktoringu wymaga także zgody klientów na cesję wierzytelności. Jeśli kontrahent nie wyraża zgody na cesję, może to stanowić przeszkodę w korzystaniu z faktoringu. W takim przypadku firma może rozważyć opcję faktoringu tajnego, ale należy pamiętać, że dostęp do tej usługi jest ograniczony.

Duża dostępność usługi faktoringu dla firm

Faktoring jest atrakcyjnym, ale jednocześnie złożonym produktem finansowym. W rezultacie istnieje wiele różnorodnych ofert ze strony spółek faktoringowych. Każda oferta musi być analizowana indywidualnie, uwzględniając specyfikę prowadzonej działalności gospodarczej oraz potrzeby i oczekiwania przedsiębiorstwa. Dopiero wtedy można wybrać propozycję, która najlepiej odpowiada potrzebom firmy. Wybór najlepszego faktoringu mogą ułatwić informacje zgromadzone na stronie: https://faktoringoferty.pl.

Narzędzie, którym jest faktoring, jest często niezwykle przydatne dla firm, zapewniając płynność finansową i umożliwiającym skoncentrowanie się na rozwoju biznesu. Dzięki faktoringowi firmy mogą skupić się na swojej podstawowej działalności, podczas gdy instytucje faktoringowe zajmują się obsługą należności. To sprawia, że faktoring jest niezastąpionym wsparciem dla przedsiębiorstw w ich dążeniu do sukcesu.
 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama