reklama

Tymczasowy most – trwałe korzyści

Opublikowano: 26 kwiecień 2023, 14:41 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Rozbudowa lub remont infrastruktury drogowej często wiąże się ze zmianą organizacji ruchu, a niejednokrotnie także z zamykaniem mostów. Jakie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w takiej sytuacji, pozwalając utrzymać ciągłość ruchu bez powstawania gigantycznych korków? Most tymczasowy! Sprawdź, dlaczego to najlepsza opcja w wielu sytuacjach.

Mosty tymczasowe stosowane są na światowych i polskich drogach już od dziesięcioleci. Doskonale spisują się w różnych sytuacjach: podczas remontów mostów stałych, zwalczania skutków klęsk żywiołowych czy w celu ułatwienia transportu wojsk. Jak wygląda budowa takiego mostu? Jakie korzyści przynosi jego zastosowanie? Jakie dodatkowe funkcje może pełnić taka konstrukcja modułowa? Dowiesz się z poniższego wpisu!

Mosty modułowe idealne w różnych sytuacjach

Stosowane już w czasach bitwy pod Grunwaldem mosty tymczasowe drewniane z czasem zamieniono na stalowe. To wytrzymałe, modułowe konstrukcje, które stanowią relatywnie tanie i wyjątkowo szybkie oraz skuteczne rozwiązanie w różnych sytuacjach. Most tymczasowy może być wbrew pozorom użytkowany nawet przez kilkanaście lat, co stanowi dowód na to, iż takie rozwiązania są trwałe nawet w warunkach normalnej, regularnej eksploatacji.

reklama



 

Kiedy najczęściej stosuje się tymczasowe mosty modułowe? Zwykle takie konstrukcje instaluje się w pobliżu mostów stałych, które nie nadają się już do użytku lub są w remoncie. Most tymczasowy może też być świetnym rozwiązaniem dla rozładowania nadprogramowego ruchu pojazdów, ale także w przypadku różnego rodzaju klęsk żywiołowych (na przykład powodzi).

Łatwe w transporcie, szybkie w montażu i konfiguracji

Ponieważ mosty tymczasowe najczęściej powstają z gotowych modułów, które można połączyć ze sobą już na miejscu montażu, ich transport jest o wiele łatwiejszy. Z modułów takiej konstrukcji możliwe jest także stworzenie mostów zwodzonych, wiaduktów, ramp, pomostów przeładunkowych, a nawet przejść dla pieszych. Dodatkowo producent może wyposażyć most tymczasowy w orynnowanie, uchwyty dla kabli i rur czy różnorodne bariery, a nawet system kamer monitoringu oraz oświetlenie.

Korzyści wynikające ze stosowania mostów tymczasowych

Ponieważ most tymczasowy wykonany z modułów można zainstalować w naprawdę krótkim czasie, warto zamontować go jeszcze przed wyłączeniem starego mostu z użytku lub jak najszybciej po wystąpieniu takiej konieczności. Korzyści z takiego tymczasowego rozwiązania mogą być naprawdę wartościowe. Przede wszystkim most modułowy pozwoli uniknąć narastających korków, a tym samym także niezadowolenia zarówno kierowców, jak i pieszych czy pracowników pracujących przy remoncie.


 

Most tymczasowy może też być sposobem na znaczne skrócenie drogi dla transportu maszyn wojskowych czy innego sprzętu w trudnym terenie. To ogromna oszczędność czasu, paliwa i wydatków poniesionych na tego typu przedsięwzięcia. Niezależnie od tego, w jakim celu postawiony zostanie most tymczasowy, korzyści z jego montażu znacząco będą przewyższać koszty.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama