reklama
reklama
reklama

Czym jest i jak działa odżywka aminokwasowa EAA?

Opublikowano: 13 sierpień 2022, 05:33 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Aminokwasy to jedne z istotnych związków chemicznych, które odpowiadają w organizmie człowieka za wiele różnych procesów. Co więcej, często może dojść do sytuacji, gdy zapotrzebowanie na aminokwasy będzie mocno zwiększone, a może być to spowodowane przede wszystkim wzmożoną aktywnością fizyczną. To powoduje, że aminokwasy są często suplementowane za pomocą odżywek i suplementów diety, szczególnie w przypadku osób aktywnych fizycznie. Jedną z popularnych odżywek aminokwasowych jest właśnie EAA i warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

Czym jest EAA?

EAA to skrót od angielskich słów essentials amino acids, co można tłumaczyć jako po prostu - niezbędne aminokwasy. To grupa 8 aminokwasów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, a które muszą być dostarczane do niego z zewnątrz w postaci pożywienia lub właśnie w postaci odżywki lub suplementu diety. Co ciekawe, EAA powstają w wyniku rozpadu tzw. białek pokarmowych, które zawierają w sobie właśnie te aminokwasy.

Do grupy 8 aminokwasów EAA zalicza się przede wszystkim leucynę, izoleucynę oraz walinę, które są obecne także w innych odżywkach aminokwasowych np. BCAA. Jednak równie istotne EAA to tryptofan, fenyloalanina, metionina, treonina oraz lizyna. EAA posiadają ogromne znaczenie w przypadku budowania masy mięśniowej organizmu, wspomagają metabolizm tłuszczów, działają korzystnie na układ odpornościowy, pozytywnie wpływają na gospodarkę hormonalną itp.

reklama


Korzyści wynikające z suplementacji EAA są doceniane przede wszystkim przez sportowców, którzy w wyniku wzmożonej aktywności fizycznej, po prostu posiadają zwiększone zapotrzebowanie na określone składniki odżywcze (nie tylko aminokwasy). W poszukiwaniu najlepszej odżywki typu EAA dla siebie, pomocna może być bogata oferta sklepu SFD (https://sklep.sfd.pl/Aminokwasy-k105.html), w którym EAA jest dostępne w wielu różnych formach i wariantach m.in. smakowych.

Jak działa suplementacja EAA?

Suplementacja EAA może nie tylko wynikać ze zwiększonego zapotrzebowania organizmu na aminokwasy, ale także może być konieczna z przyczyn zdrowotnych itp. Co więcej, powinna być ona stosowana dopiero wtedy, gdy za pomocą zbilansowanej diety nie jest się w stanie dostarczyć do organizmu odpowiednich ilości niezbędnych aminokwasów. Jednak wbrew pozorom, taka sytuacja ma miejsce dużo wcześniej, niż można przypuszczać. Warto zatem przyjrzeć się temu, jakie korzyści wynikają z suplementacji EAA:

 

  • Lepsza regeneracja po intensywnym wysiłku;

 

  • Wyższa wydajność organizmu na treningach;

 

  • Sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej;

 

  • Hamuje katabolizm (rozpad) mięśni w organizmie;

 

  • Wpływa na gospodarkę hormonalną (stymuluje syntezę hormonu wzrostu).

Z uwagi na działanie odżywki EAA jej suplementacja będzie zalecana przede wszystkim w momencie, gdy przechodzi się do treningów o zwiększonej intensywności. Co więcej, osoby które w swojej diecie posiadają głównie białko roślinne, również mogą potrzebować niezbędnych aminokwasów w zwiększonych ilościach z uwagi na różnice pomiędzy białkiem roślinnym a zwierzęcym.

W przypadku poszukiwania najbardziej odpowiedniej odżywki lub suplementu diety dla siebie, warto brać pod uwagę jedynie te preparaty, które pochodzą z oficjalnej dystrybucji. W ten sposób nie tylko chronimy własne zdrowie, ale także mamy pewność, że w składzie preparatów nie znajdują się np. substancje dopingowe. To powoduje, że zawsze warto decydować się na odżywki i suplementy diety sprawdzonych firmy, takich jak SFD (https://sklep.sfd.pl/). W ich sklepie można znaleźć bogatą i kompletną ofertę z zakresu wszelakich odżywek i suplementów diety, dlatego warto o tym pamiętać.


Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama
reklama