reklama
reklama

Jak bakterie filtracyjne pomagają w czyszczeniu oczka wodnego?

Opublikowano: 26 czerwiec 2022, 16:22 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Zbiornik wodny to samodzielny ekosystem, który bez odpowiedniej pielęgnacji łatwo może stracić równowagę biologiczną. Poniżej dowiesz się, jaką rolę odgrywają w tym względzie bakterie i dlaczego w decydujący sposób przyczyniają się do dobrej jakości wody.

Biologiczne oczyszczanie wody za pomocą bakterii

Filtrowanie wody w oczku wodnym zazwyczaj przebiega w dwóch etapach. Czyszczenie mechaniczne służy do odfiltrowania z wody większych cząstek zanieczyszczeń. Z kolei oczyszczanie biologiczne zapewnia, że zanieczyszczenia, takie jak azotyny, są rozkładane lub przekształcane w składniki odżywcze, które są wykorzystywane przez rośliny akwariowe. Aby ta ostatnia metoda przebiegała bez problemów, w stawie musi się osiedlić wystarczająca ilość pożytecznych bakterii.

reklama


Dlaczego bakterie są tak ważne dla filtracji wody?

Obumarłe części roślin, resztki pokarmu i odchody ryb nieuchronnie prowadzą do zanieczyszczenia wody w oczku wodnym. Należy zauważyć, że nie wszystkie cząsteczki brudu są widoczne gołym okiem. Oprócz większych cząstek, w wodzie gromadzą się również niewidoczne odpady, które mogą zakłócić delikatny ekosystem oczka wodnego i zaszkodzić jego mieszkańcom. Te produkty odpadowe można unieszkodliwić za pomocą pewnych bakterii, które osiedlają się w filtrze mechanicznym i w oczku wodnym ciągu kilku tygodni po ich dodaniu. Sprawdź sklep akwarystyczny online, w celu znalezienia bakterii do oczka wodnego. 

Zanim w stawie wytworzy się wystarczająca ilość pożytecznych bakterii, może minąć kilka tygodni, a nawet miesięcy. Aby przyspieszyć ten proces i zapewnić optymalne warunki życia w oczku wodnym we właściwym czasie, przed pierwszym uruchomieniem filtra mechanicznego zdecydowanie zaleca się zastosowanie bakterii. W ten sposób można mieć pewność, że zawartość zanieczyszczeń w wodzie nie wzrośnie zbytnio podczas pracy filtra i że wrażliwe ryby w oczku wodnym nie ucierpią.

Ginące bakterie po wyłączeniu filtra

Bakterie filtrujące potrzebują tlenu. Rośliny wodne uwalniają go do wody m.in. podczas fotosyntezy. Jeśli filtr do oczka wodnego zostanie wyłączony, zawartość tlenu spada, a bakterie filtrujące obumierają. Ponadto azotany znajdujące się w wodzie są przekształcane z powrotem w azotyny, co jeszcze bardziej przyspiesza obumieranie bakterii.

Cotygodniowa wymiana wody powoduje dodatkowe problemy

Wielu właścicieli posiadających oczko wodne próbuje utrzymać jakość wody poprzez cotygodniowe dolanie wody. Może to jednak szybko okazać się fatalnym błędem. Dzieje się tak dlatego, że równowaga biologiczne, a także ważne kultury bakterii w stawie ulegają zniszczeniu.

W ten sposób parametry wody nie poprawiają się, lecz pogarszają, co sprzyja rozwojowi glonów i prędzej czy później m to na negatywny wpływ na zdrowie ryb. Jest to szczególnie niebezpieczne, jeśli do podmiany wody używana jest woda z kranu. Dzieje się tak dlatego, że woda z kranu zawiera niewielkie ilości różnych substancji, takich jak chlor, które mogą uszkadzać błony śluzowe skrzeli ryb.

 

 

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama