reklama

Roboty przemysłowe. W czym mogą pomóc firmom przemysłowym?

Opublikowano: 17 luty 2022, 07:20 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Automatyzacja procesów przemysłowych jest dzisiejszym standardem w wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych. Roboty przemysłowe usprawniają i znacznie przyspieszają proces produkcyjny, gwarantując swobodę oraz wysoką jakość produkcji w firmie. Gotowe stanowisko zrobotyzowane w firmie jest odpowiedzialne za wiele zadań, takich jak spawanie, szlifowanie, obróbkę różnych tworzyw, lutowanie, czy też lakierowanie. Wcale nie dziwi więc fakt, iż coraz więcej firm decyduje się na tego typu inwestycje.

Robotyzacja procesów przemysłowych

Aby wyjaśnić, co to właściwie jest robot przemysłowy, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy automatyzacja w Polsce jest w ogóle potrzebna. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Gotowe stanowisko zrobotyzowane gwarantuje ciągłość pracy oraz rozwój firm pod względem technologicznym. Można by powiedzieć, że obecne przedsiębiorstwa produkcyjne nie miałyby tak wysokiej pozycji na rynku, gdyby nie inwestowały w roboty przemysłowe.

Robotyzacja jest jednym z głównych tematów, który poruszają nie tylko branże produkcyjne. Nieustannie rosnące oczekiwania i wymagania rynkowe powodują, że przedsiębiorcy muszą tak dostosować przebieg prac w swoich firmach, aby na tym nie stracić. Ważna jest tutaj szybkość i precyzja, którą mają właśnie roboty. Na efektywność produkcji wpływa właśnie praca tych urządzeń.

reklama


Stacjonarne, lecz mobilne

Na ogół gotowe stanowisko zrobotyzowanejest stacjonarnym urządzeniem. Sam robot zaś przypomina swego rodzaju „trzecie ludzkie ramię”, które jest znacznie bardziej mobilne i może obracać się w dowolnych pozycjach na szerokiej osi. Swoboda ruchów robota jest zatem znacznie efektywniejsza niż swoboda ruchów u człowieka. W skład takiego stanowiska wchodzi również kontrolne stanowisko, które umożliwia programowanie pracy robota.

Gotowe stanowisko zrobotyzowane – największe zalety

Roboty przemysłowe wyręczają człowieka w wielu czynnościach. Wśród największych zalet, można wyróżnić takie elementy, jak: niskie koszty utrzymania, zwiększenie wydajności, mobilność i wielozadaniowość, wzrost bezpieczeństwa, wysoka jakość i precyzja.

Stanowiska z robotami przemysłowymi kierują operatora do dużo ważniejszych zadań. Są to urządzenia, które można bardzo łatwo zaprogramować do własnych potrzeb. Ze względu na to, że można je sterować automatycznie z innego miejsca komputerowo, minimalizują ryzyko występowania wypadków w firmie. Człowiek jest bowiem istotą kruchą i jedno nieuważne spojrzenie, może doprowadzić do poważnych konsekwencji. W przypadku robotów to ryzyko nie występuje.

Przyszłość = robotyzacja

Przyszłość wielu zakładów produkcyjnych zależy od tego, czy przedsiębiorcy zdecydują się na zakup gotowych stanowisk zrobotyzowanych. Maszyna jest w stanie wykonać te same zadania co człowiek o wiele szybkiej i dokładniej. To przekłada się na jakość produkcji oraz pozytywnie wpływa na konkurencyjność – zarówno na rynku państwowym, jak i światowym. Pełna automatyzacja zwiększa zatem wydajność oraz pozwala na redukcję pracowników w firmie, a co za tym idzie, zaoszczędzić na szkoleniach pracowniczych, ubezpieczeniach, czy też opiece zdrowotnej. Robot przecież nie potrzebuje badań kontrolnych u lekarza pracy, a jedynie odpowiedniej konserwacji.

Materiał partnera


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama