reklama

Zadbaj o ręce

Opublikowano: 31 marzec 2020, 12:27 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

Nasze ręce to idealne narzędzia, którymi wykonujemy multum czynności każdego dnia. W wielu sytuacjach to nasza pierwsza linia obrony. Pojawiają się okoliczności, w których ich sprawność spada. Jak im przeciwdziałać?

Chyba każdy z nas wykorzystuje swoje ręce między innymi do pracy. Kurierzy, budowlańcy, profesorowie, lekarze czy finansiści wszyscy ich używają, a różni się tylko stopień intensywności. Ta ostatnia ma znaczący wpływ na ogólną kondycję tej części ciała. Mocno eksploatowany w sporcie, a głównie w tenisie jest łokieć. Stąd popularne określenie dolegliwości w tym stawie, jako ?łokieć tenisisty?. U osób pracujących na komputerach częstym problemem są bóle nadgarstków. Przytrafiają się one także w innych zawodach stricte wykorzystujących siłę mięśni. Pomimo nieustannego używania rąk rzadko o nie dbamy. Konsekwencją tego mogą być różne zaburzenia.

Najwyższa precyzja

reklama


Nasz nadgarstek to niewielki mechanizm o wielkim znaczeniu. Dzięki niemu możemy wykonać wiele podstawowych, ale też zaawansowanych, wymagających precyzji czynności. Wszystko to za sprawą jego złożonej i dosyć skomplikowanej budowy. Zbudowany jest z ośmiu niewielkich kości ułożonych w dwóch szeregach. Ich nazwy, jak na fachową nomenklaturę brzmią bardzo sympatycznie np. kość księżycowata, trójgraniasta, łódeczkowata czy grochowata. W drugim rzędzie będzie to kość czworoboczna większa, czworoboczna mniejsza, główkowata i haczykowata. Pomiędzy tymi dwoma rzędami zachodzi ruch w obrębie nadgarstka.

Zagrożenia dla nadgarstka

Nadgarstek to staw szczególnie narażony na różnego rodzaju dolegliwości czy przeciążenia. Najczęściej występującymi są uszkodzenia kompleksu chrząstki trójkątnej, złamania i zwichnięcia czy zespół cieśni kanału nadgarstka. Schorzenia mogą pojawić się u każdego z nas niezależnie od wykonywanego zawodu. Nawet praca przy komputerze może okazać się niekorzystna dla naszego stawu. Niektóre zawody, ale także sportowcy mocno eksploatują nadgarstek ze względu na powtarzanie tej samej czynności.

O ile zwichnięcia lub złamania powstają w wyniku wypadku, o tyle zespół cieśni nadgarstka rozwija się stopniowo. Schorzenie powoduje ucisk na jeden z najważniejszych nerwów w naszym ciele, a mianowicie na pośrodkowy. Dolegliwość ewoluuje latami, przez co w początkowych stadiach możemy ją ignorować tłumacząc np. przepracowaniem. Z czasem nawracające bóle i drętwienie ręki lub rąk staje się uciążliwe. Ogranicza to nasze zdolności manualne i możemy mieć problem z pisaniem, zawiązaniem butów czy zdjęciem firanek. W takich sytuacjach warto poszukać pomocy u specjalistów np. w Form Grupa Lekarska.

Leczenie rąk

Choroby i dolegliwości nie dotyczą tylko nadgarstków. Niestety schorzeń obejmujących ręce, jest więcej. Wśród najbardziej znanych wymienić można zwyrodnienia stawów rąk, zapalenie choroby stawów, zapalenie pochewki ścięgna zginacza palca, choroba de Quervaina, ganglion czy przykurcz Dupuytrena. Przyczyny ich powstawania są bardzo różne. Począwszy od charakteru pracy, a skończywszy na predyspozycjach genetycznych.

W leczeniu ważne jest ustalenie, co wywołało konkretną dolegliwość. Czasami sprawa jest oczywista, jeśli pacjent przychodzi ze złamaniem lub urazem, który widać na pierwszy rzut oka. Niekiedy schorzenia pojawiają się bez konkretnej przyczyny. Dlatego udając się do specjalisty, warto wskazać mu miejsce, w którym odczuwaliśmy ból lub dyskomfort. Niektóre choroby mają swoje konkretne lokalizacje, w których się pojawiają. Warto również zwrócić uwagę na objawy, które mogą wskazywać na chorobę zapalną stawów. Mogą to być obrzęki, zaczerwieniania czy wzmożone ocieplenie stawów, ale także gorączka, czy sztywność palców trwająca ponad godzinę.

Podstawowymi środkami terapeutycznymi w chorobach i urazach rąk jest farmakoterapia, rehabilitacja, czasowe unieruchomienie kończyny czy fizykoterapia z wachlarzem zabiegów np. przy wykorzystaniu pola magnetycznego. Sytuacje poważniejsze, czyli wspomniana już cieśnia nadgarstka, wymagają najczęściej leczenia operacyjnego. Lekarzem, który podejmuje się takich wyzwań, jest Maciej Klich, specjalista ortopedii i traumatologii narządów ruchu i chirurg ręki ze specjalizacją europejską.

Wiele dolegliwości naszych górnych kończyn spowodowanych jest wypadkami. Spora część dotyczy chorób, które potrzebują czasu, aby się rozwinąć. Niekiedy wykonywany zawód może być przyczyną chorób albo predyspozycje genetyczne. W wielu sytuacjach pomaga wsparcie lekarza specjalisty, który wesprze zarówno w prostszych sprawach, jak i bardziej zaawansowanych, wymagających leczenia operacyjnego. Dobrze więc nawiązać współpracę z ekspertem, który przeprowadzi nas krok po kroku przez wszystkie etapy, aż do wyzdrowienia. 

Materiał partnera


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama